fbpx

Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin Önemi

Et, balık, tavuk gibi hayvansal ürünlerin tüketilmemesi vejetaryen beslenme olarak adlandırılır ve hamilelikte ya da günlük hayatta bunun zararını ve faydalarını bilmeyen yoktur. Vejetaryen beslenen anneler ve vejetaryen beslenmede vitaminlerin önemi oldukça büyüktür. Fakat burada önemli olan bebeğin sağlığının değerlendirildiği doktor kontrolünün iyi bir şekilde algılanmasıdır. Aksi takdirde yanlış sonuçlar ve tedaviler ortaya çıkabilir ve bebeğin sağlığı kötüye gidebilir.

Vejetaryen Beslenen Anneler ve Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin Önemi
Vejetaryen Beslenen Anneler ve Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin Önemi

Vejetaryen Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Et, tavuk, balık gibi proteinlerin özellikle de hamilelikte bebeğin gelişimi açısından tüketilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca vejetaryen beslenen anneler ve vejetaryen beslenmede vitaminlerin önemi konusunda sayılamayacak kadar çok makale vardır. Bir yandan da vejetaryen beslenmenin kişiye zararını ve faydalarını konuşmak gerekir.

Örneğin birçok faydasını saymak mümkündür:

  • Kanser hastalığına yakalanma riski azalır.
  • Diyabet, obezite gibi rahatsızlıkların oluşmasını önler.
  • Sebze, meyve ve kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek bitkisel besinlerin yer almasından dolayı kan basıncının düzenlenmesinde etkili olan potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri daha fazla alınır.
  • Daha az diş çürümesi olayı rastlanır.

Elbette bu ve buna benzer faydalarından bahsetmek mümkündür. Ancak faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Bunu devamında okuyabilirsiniz.

Vejetaryen Beslenmenin Zararları

Her beslenme türünde olduğu gibi vejetaryen beslenmenin de zararları vardır. Özellikle hamilelikte hayvansal gıdaların yeterince alınmaması gibi bir durum demir eksikliğine (anemi) sebebiyet verebilir. Bunun için ise pekmez, domates, soya fasulyesi, maydanoz, muz, peynir, badem, kavrulmuş fıstık gibi kan yapıcı besinlerin doktor kontrolünde alınması doğru olur. Ayrıca bu besinlerde bireyin hamilelikte alabileceği en temel vitamin olan demir içerir.

Bu vitaminin faydaları şu şekilde anlaşılabilir:

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.
  • Vücuttaki bazı minerallerin emilimi için gereklidir.
  • Davranışsal ve bilişsel fonksiyonlar açısından gerekli bir mineraldir.
  • Bebeğin zeka gelişiminde yardımcı olur.

Bu ve buna benzer faydaları doktorlar tarafından demir içeren besinleri tüketilmesi için teşvik eder hale getirmiştir. Çünkü demir anne karnındaki gelişim halindeki bebeğe son derece yararlıdır. Anneye de faydası yadsınamaz.

Bebeğe Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Demir, B12 vitamini, B9 vitamini gibi vitaminlerin kırmızı ette daha fazla bulunması nedeniyle hamilelikte veya günlük hayatta birçok problemle karşı karşıya kalınması mümkündür. Bunun önüne geçilmesi için doktor tavsiyesinde takviye gıdalar alınmalıdır. Ayrıca bilinenin aksine kırmızı etin doymuş yağ oranı epey yüksek olduğundan kolesterol ve doymuş yağ kaynaklarını diğer bireylere göre daha az alınması bireyi ve bebeğini özellikle kalp damar hastalıklarına karşı korur. Bu sayede vejetaryen beslenmenin faydaları ve zararları dengelenmiş olur.

Vejetaryen Anneler Nasıl Beslenmeli?

Kişi vejetaryen beslenen biriyse et haricinde bebeğin gelişimi için temel gıdaları mutlaka almak zorundadır. Elbette bu beslenme durumunda annelerin süt ve yumurtaya ağırlık vermesi bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü süt ve yumurta kalsiyum ve B12 vitaminini bolca içerisinde bulundurur. Yeterli kalsiyum ve B12 vitamini alamayan annelerin kemik ve diş yapılarında bozukluk olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca mercimek, narenciye, süt, badem, nohut, pekmez, bamya ve kuşkonmaz gibi ürünlerin mutlaka tüketilmesi şarttır.

Vejetaryen Beslenmek Neden Önemlidir?

Bazı ailelerde vejetaryen beslenmeye son derece önem verilir ve yeterince faydalı olmadığı gibi bilgi kirliliği dolaşır. Fakat üstte de faydaları sayılan vejetaryen beslenmenin anneler için son derece çok faydası vardır. Bilinen faydaları dışında posa açısından zengin besinler içermesidir. Bu da kabızlığa karşı birebir çözüm demektir. Özellikle annelerin hayatında bir kurtarıcı vazifesi görmektedir. Vejetaryen beslenen kişilerde ayrıca böbrek taşı, safra taşı gibi yaygın olan hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır.

Vejetaryen Beslenen Anneler ve Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin ÖnemiVejetaryen Beslenen Anneler ve Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin Önemi
Vejetaryen Beslenen Anneler ve Vejetaryen Beslenmede Vitaminlerin Önemi

Bebek İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bu esnada bebeğin gelişimi de mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur. Zekasının gelişmesi, bireysel fonksiyonlarının işlevselliğinin korunması, düşünsel kabiliyetlerinin gelişmesi gibi konularda doğru beslenme düzeni uygulamak son derece önemlidir. En önemli kural posa içeriği yüksek besinler olan baklagiller, taze meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kök sebzeleri (patates, havuç ve şalgam) tüketmektir. İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalı, sağlıklı gıdalara ağırlık verilmelidir. Mümkünse ev yapımı yoğurt, süt ve pekmez gibi gıdalar tercih edilmelidir. Bu besinler bebeğin sağlığı ve gelişimi için son derece önemlidir. Ayrıca sebze ve meyveler iyi yıkanmalı, suda haşlanarak pişirilmelidir.

Vejetaryen Anneler Günlük Hangi Vitaminleri Almalıdır?

Vejetaryen beslenen annelerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için alması gereken vitaminler vardır. Bunlardan en önemlileri A vitamini (kayısı, havuç, şeftali, ıspanak, domates), C vitamini (kivi, çilek, domates, brokoli, greyfurt), E vitamini (Kuruyemişler, fıstık ezmesi, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği), B vitaminleri (B9, B6, B12), D vitaminleri (D2 ve D3) gibi birçok vitamindir. Bu vitaminler zamanında ve taze olarak tüketildiğinde en az bir kırmızı et kadar fayda içerir. Ayrıca normal kan pıhtılaşmasına yardımcı olan ve kemikler için sağlıklı bir vitamin olan K vitamini de son derece yararlı bir vitamindir. Pişmiş ıspanak, balık yağı, yeşil yapraklı sebzelerde K vitamini bulunur.

Bu besinler kullanım aşamasında iyice sudan geçirilmeli, temizlenmeli ve uzun süre saklanmamalıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki bir annenin tüketmesi gereken ideal miktarda yiyecekleri sadece doktorlar bilir. Bunlar sadece önerilerdir. Dolayısıyla en iyi etkiyi almak için doktorunuza başvurunuz. Uzman kişi uygun gördüğünde bu besinleri almanızı ya da takviye gıda kullanmanızı önerebilir. Herhangi birine karşı alerjinizin bulunma ihtimaline karşı küçük bir alerji testinden geçmeniz tavsiye olunur. Aksi halde bebeğin sağlığı ve gelişimi için yeterince yararlı bir etki sağlanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com