fbpx

Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Sigara kullanımının artmaya başlamasıyla hastalıklar da aynı oranda artmaya devam ediyor. Normal bireylerde sigara kullanımı birçok hastalığın sebepleri arasında yer alıyor. Sigara kullanımı hamile anne adaylarını da oldukça etkilemektedir. Sigara kullanan anne adayları için sigara anne karnında gelişim geriliğine neden olabilir diyebiliriz. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Sigaranın içerisinde yer alan tehlike arz eden içerikler yüzünden bebeklerin gelişimleri normal olarak devam edemeyebilir. Annenin hamilelik esnasında beslenmesi bebeği de etkileyen faktörlerdendir. Anne içerisine zehirli gazlar soluduğu taktirde bu zehirli gazlar bebeğe de ulaşır. Normal gelişimini tamamlayamaz hale gelebilir. Bu durum hem gelişim geriliği hem ölümlerle dahi sonuçlanabilir.

elitbahis sikayet

Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir
Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Zararları Nelerdir?

Sigara içen anne adaylarının bebekleri risk grubu altındadır. Bebeklerde bir takım değişiklikler ve hastalıklar görülebilir. Sigara bebeğe zararlar verir ve etkiler.

Zararları şunlardır:

 • Yeni doğanda zeka geriliği görülebilir.
 • Bedensel olarak bebekte gelişim problemleri yaşanabilir.
 • Bebeklerin akciğerlerinde veya başka organlarında hasarlar meydana gelebilir.
 • Solunum sıkıntıları yaşanabilir.
 • Bebeklerde duyu hasarları oluşabilir.
 • Bebekte alerjik etkenler oluşabilir.
 • Astım ve bronşit görülme riski mevcuttur.

Bu gibi durumlarda sigara anne karnında gelişim geriliğine neden olabilir ve bebeklerin erken doğmasına bile sebebiyet verebilir. Çocuklar hem zihin hem bedensel olarak bir takım zorluklarla karşılaşabilir. Bunun nedeni annenin göbek bağından bebeğe geçen zehirli ve toksik maddelerdir.

Sigaranın Anneye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sigara kullanımı anne adayını bu süreçte oldukça fazla etkiler. Anneyi etkilemesi demek bebeği de etkilemesi demektir. Sigara anne adayında stres ve kaygıları da arttırır. Bunun gibi birden fazla zararı mevcuttur.

Zararları şunlardır:

 • Annenin solunum problemi yaşamasına neden olur.
 • Sıkıntılı ve zorlu bir hamilelik süreci geçirmeye neden olur.
 • Anne adayının bebeğini kaybetmesine neden olabilir.
 • Doğumun zorlu ve ağrılı geçmesine sebep olur.
 • Normal doğum olasılığını en aza indirir.
 • Hamilelik sürecinde kaygıyı ve stresi arttırır.
 • Kasılmalara neden olur.
 • Annenin sütünün vitamin değerini azaltır.
 • Süt üretimin azalmasına neden olur.
 • Lohusalık döneminin daha zorlu geçmesine neden olur.
 • Vajinal kanama riskini arttırır.

En önemlisi de sigara anne karnında gelişim geriliğine neden olabilir diyebiliriz. Hem anne hem bebek için bu sorun oldukça önemlidir. Sakat bireyler dünyaya gelebilir. Bu yüzden bağımlı olan anne adayları en azından hamilelik esnasında sigara tüketimine ara vermelidir. Bir doktora başvurarak sigaranın tamamen bırakılması anne ve çocuk için önemli bir unsurdur.

Hamilelikte Sigaranın Bebekte Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Hamile annenin sigara kullanımına devam ettiği durumlarda bebeklerde bazı hastalıklar ve gelişim problemleri görülür. Bu problemlerden biri doğumsal kusurlardır. Bu kusurlarda bebeğin yeterince gelişmemesinden kaynaklanır. Kalp, kol, bacak gibi yapılarda kusurlar ve eksiklikler görülebilir. Respiratuvar distres sendromu bebeklerde görülebilir. Bu sendroma karşılaşan bebek solunum sıkıntısı çekmeye başlar. Akciğerler gelişmediği taktirde ağır solunum sıkıntıları nedeniyle bebek kayıpları da görülebilir. Hamilelik esnasında içilen sigaranın bebeğin karaciğerlerinde hasara neden olduğu da kanıtlanmıştır.

Araştırmaya göre sigara bağımlısı annelerin bebeklerinde karaciğer hastalıkları ve karaciğer hücre gelişiminde geriliğe rastlanmıştır. Sigara bebeklerin kalp yapısını da bozmaktadır. Bu yüzden kalp hastalıkları ile de sıklıkla karşılaşmaktadırlar. Sigaranın içerisinde yer alan nikotin zehirli bir toksin maddedir. Bu zehirli madde kalp ritmini arttırabiliyor. Bebeklerde aritmilere yol açarak kalp atım hızlarını bozuyor. Bu gibi durumlarda kalp yetersizlikleri, kalp kapakçıklarında problemlerle sıklıkla karşılaşılıyor. Bebekler bazen doğmadan anne karnında gelişmediği ve organ yetersizlikleri yaşadığı için dünyaya bile gelemeden ölebiliyor.

Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir
Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Hamilelikte Sigarayı Bırakmak Bebeğin Gelişimini Etkiler Mi?

Kesinlikle etkiler. Bu etki olumlu yönde olur. Hamile anne sigarayı bırakırsa bebeğini çoğu riskten korumuş olur. En önemlisi de gelişimini olumlu yönde etkiler. Bebeğin ruhen ve bedenen sağlıklı doğma şansını arttırmış olur. Onu kalp ve solunum hastalıklarına yakalanma riskinden korur. Bağışıklığını sağlıklı beslenerek daha kuvvetli hale getirir. Doğumda hem bebeğin hem kendinin güvende olma olasılığını arttırır. Çeşitli uzuv kayıplarının meydana gelmesinin önüne geçer. Bebeğin anne karnında huzurlu olarak gelişmesine destek olur diyebiliriz.

Hamilelikte Sigara Nasıl Bırakılır?

Bebeğin gelişimi için sigara kullanılmamalıdır. Peki, sigarayı bırakmak için neler yapılmalıdır. İlk olarak anne adayı bebeğin gelişimi için sigara kullanımının ne kadar zararlı olduğunu bilmeli ve bırakmak için çaba sarf etmelidir. Hatta anne gebe kalmadan önce bunu planlar ve sigarayı bırakırsa hamileliğini daha stressiz ve rahat atlatabilir. Sigara paketi gibi ürünler mevcutsa ilk olarak evden uzaklaştırılmalıdır. Bunlar yerine bebeğin beslenmesine yararı olacak yemişler tercih edilebilir. Sigara akla getirilmemeye çalışılmalıdır. Sigara kullanımına yönlendirecek etkenler de ortadan kaldırılmalıdır. Fiziksel aktivitelere yoğunlaşmak hem bebeğin gelişimine katkı sağlar hem de sigara kullanımını unutturabilir. Fiziksel aktiviteler edinin ve ağırlık verin. Yoksunluk durumları ile karşılaşıldığı ve sigara kullanımının kısıtlanamadığı durumlarda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Sigaraya verilen para ile bebeğiniz için birikim yapabilir veya yeni eşyalar alabilirsiniz. Bu konuda etrafınızdaki dostlarınızdan da destek almak sizi rahatlatabilir.

Sigara Dış Gebelik Riskini Arttırıyor

Hamile kalan annelerde bazı durumlarda fetüs yanlış yere yerleşebiliyor. Bu duruma dış gebelik adı verilmektedir. Bu durum riskli bir durumdur ve nedenleri arasında annenin sigara kullanımı gelir. Sigara kullanımı gebeyseniz veya bir gebelik planınız varsa uzak durulmalıdır. Hamile kalmanızı zorlaştırır. Bebeğin yanlış yere tutunmasına ve gelişememesine neden olur. Normal bir gebelikte bile gelişim geriliklerine yol açabiliyor. Bu yüzden sigara kullanımı bırakılmalıdır. Hemen bırakamayan anne adayları için en uygun yöntem kısıtlamaktır. Günlük kullanılan sigara miktarı en aza düşürülerek dış gebelik riski ortada kaldırılmalıdır. Sağlıklı doğumlar ve bebekler için dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com