fbpx

Sezaryen Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Normal doğum olanağının olmadığı koşullarda rahmin ve karnın kesilerek bebeğin dışarı çıkarılması operasyonuna sezaryen adı verilir. Bu doğum yöntemi normal doğuma alternatif olarak görülmektedir. Bu doğum yönteminin bebek ve anne için kimi riskler taşıdığı doğrudur. Ancak normal doğum yapma konusunda herhangi bir risk varsa ya da normal doğum esnasında ters giden bir durum varsa sezaryen yöntemi hayat kurtarmaktadır. Sezaryen doğum yöntemi taşıdığı kimi riskleri göz önüne alırsak en son tercih edilmesi gereken doğum yöntemi olduğunu belirtebiliriz. Çünkü normal doğum adı üstünde olarak normaldir. Normal doğumda herhangi bir sakınca yoksa bu şekilde bebek dünyaya getirmek daha sağlıklıdır. Çoğu anne adayı için sezaryen doğum hakkında bilmeniz gerekenler konusunu inceleyeceğiz.

Sezaryen İle Normal Doğum Arasındaki Farklar

Normal doğum yapan anneler istediği kadar çocuk sahibi olabilirken sezaryen yöntemi ile doğum yapanlar kısıtlı sayıda bebek sahibi olacaklardır. Uzmanlara göre her zaman için normal doğumun tercih edilmesi gerektiğini her fırsata ifade ediyorlar. Sezaryen doğum hakkında bilmeniz gerekenler arasında şu vardır, bu doğum şekli aslında bir operasyondur ve anestezi uygulanır. Rahim ve karın bölgesi kesilir. Bu durumun anneye mutlaka yan etkisi olacaktır. Sezaryen doğumdan sonra annelerin taburcu olma süresi daha uzun olacaktır. Normal doğumda ise anneler daha az süre müşahedede kalırlar. Normal doğum yapan anneler daha kısa sürede normal hayata adapte olur ve normal kilosuna dönerken, sezaryen doğumda bu süre daha da uzun olacaktır.

Sezaryen doğumda rahmin kesilme riski vardır. Çünkü insizyon yeri ameliyat sırasında incelir. Uzmanların bu konuda verdiği bilgilerden bir tanesi de sezaryen doğum yöntemi ile dünyaya gelen bebeklerde beslenme ve solunum sorunları normal doğumla dünyaya gelmiş bebeklere göre daha fazladır. Öte yandan sezaryen doğumda annelerin daha sonrasında kansızlık riski taşıdığını söyleyebiliriz. Bu riskten kaynaklı olarak sezaryen doğum gerçekleştiren kadınlar doğumdan sonra uzun bir süre dinlenmelidir. Sezaryen doğum yapan anneler bir süre hamur işlerinden, yalpı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak zorundadır. Bunun net süresini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Sezaryen doğum hakkında bilmeniz gerekenler arasında şu durumda vardır cerrahi bir müdahale sonucu bebek dünyaya getiren annelerde bazı rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Sezaryen Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir

Anne adayları için sezaryen doğum hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir sorusunu yanıtlamaya devam ediyoruz. Bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır;

 • Sezaryen doğum cerrahi bir operasyondur
 • Rahim ve karın bölgesi kesilerek bebek alınır
 • Bu yöntem belli başlı riskler taşır
 • Sezaryen doğumdan sonra anneler dinlenmeli ve bir işle meşgul olmamalıdır
 • Sezaryen doğumda anne anestezi kullanılarak bayıltılır
 • Dördüz, üçüz ve ikiz gibi çoklu doğumlarda genelde sezaryen ile doğum tercih edilir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman İhtiyaç Haline Gelir

 • Bebek kontrolde iri ya da kilolu olduğu saptanmışsa
 • Normal doğum sırasında bebek yan ya da ters gelirse
 • Doğum normal süreyi aştığında
 • Erken doğum durumunda
 • Anne adayı olan kişinin HPV, HSV, HIV gibi enfeksiyon ve virüsleri taşıması
 • Anne adayı daha önceden sezaryen doğum gerçekleştirmişse
 • Normal doğum korkusu çok fazla yaşanıyorsa
 • Çoklu doğum durumu varsa
 • Plasentanın doğumdan önce rahimden ayrıldıysa

Bu saydığımız durumlarda sezaryen doğum gerekir. Sezaryen doğum hakkında bilinmesi gerekenler konusunu böylece tamamlayabiliriz. Eğer normal doğuma engel bir durum yoksa en sağlıklı yöntem normal doğumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com