fbpx

Hamilelikten Sonra Kilo Verme

Yeni doğum yapan kadınlar en çok hamilelikten sonra kilo verme konusunu araştırırlar. Hamilelik süresince alınan kiloların bir kısmı doğum ile birlikte gitse de bir kısma annede kalır. Doğum sonrasında kilo verme hızı ve zamanı ise gebelikte alınan kilo ile doğru  Sahabet orantılıdır. Örneğin; gebelikte 9-12 kg alan ve normal doğum yapan bir anne dengeli beslenme ve etkin süt verme ile normal kilosuna 6 ay gibi kısa bir sürede kavuşabilir. Daha fazla kilo alan kadınların ise eski kilosuna dönmeleri biraz daha zaman alabilir.

elitbahis şikayet

Hamilelikten Sonra Kilo Verme
Hamilelikten Sonra Kilo Verme

Hamilelik Sonrası Kilo Vermede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik kilolarını vermek aslında oldukça kolay bir süreçler halledilebilir. Ancak bazı anneler sonuca daha hızlı kavuşmak adına bu süreci zorlaştırabilir. Bu konuda yapılması gereken ilk şey; düşük kalorili diyetlerden uzak durmaktır. Bu diyetler hızlıca kilo kaybına neden olduğu için hem çatlaklara neden olur hem de anne yeterince beslenmediği için bebek de yeterli beslenemez. Özellikle protein ve karbonhidrat açısından fakir bir beslenme hem süt miktarını hem de kalitesini düşürür.

Emziren anneler bebeğin gelişimi için beslenmelerine daha fazla özen göstermelidir. Bu sebeple diyetlerden kaçınan anneler sağlıklı ve doğal beslenmeye önem vermelidir. Emzirme döneminde olan kadınlar, her gün yaklaşık olarak 6-7 çay bardağı kadar 700 ml süt salgılarlar. Bu salgılama için ise her gün yaklaşık 500-700 kalori harcarlar. Bu kalori kaybı ise bir saat orta seviyede egzersize eş değer olur. Bu sebeple emzirme döneminde dengeli beslenen ve yeteri kadar sıvı alan anne, doğumu normal kilo artışı ile bitirdiyse 6 ay sonunda hamilelikten sonra kilo verme işlemi tamamlanacaktır. Ayrıca doktor izniyle yapılabilecek olan yürüyüşlerin de kilo kaybına oldukça desteği olacaktır.

Emzirme Döneminde Kilo Verme

Anne sütü hem siz hem bebeğiniz için en iyi besin kaynağıdır. Emzirme ile doğum sonrasındaki süreçte annenin iyileşme hızı artar. Emzirirken harcadığı kalori de hamilelikten sonra kilo verme konusunda en büyük destekçidir.

Yeni doğan bebekler genellikle birkaç saat aralıklarla beslenirler, bu da vücudunuzun sütü üretmek için sıklıkla enerji ürettiği manasına gelir. Gerekli enerji ve besinleri depolamak; vücudun ”açlık” durumunu fazla algılamamasını sağlar. Bu sayede sürekli olarak annede bulunan yağ depoları yakılır.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermede Suyun Önemi

Su, anne sütünün en önemli bölümünü oluşturur. Aynı zamanda metabolik süreç için de önemlidir. Burada temel kural günde minimum 10-12 bardak su içmektir. Şekersiz komposto, hoşaf, çorbalar, ayran, bitki çayları da bu konuda yararlanabileceğiniz kaynaklardır. Eğer egzersiz yapıyorsanız veya hava sıcaksa hidrasyon seviyelerinizi korumak adına da daha fazla sıvıya ihtiyaç duyarsınız.

Yavaş Ve Emin Adımlarla İlerleyin

Hamilelikte alınan kiloları 9 ay içerisinde aldığınız için yine çok yavaş ve sağlıklı bir şekilde vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Daha hızlı bir şekilde kilo vermek için, sizi ve bebeğinizi etkileyecek yöntem ve diyetlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Eğer spor yapıyorsanız, fiziksel olarak fazla güç kullandığınız bir işte çalışıyorsanız veya tüm ev işleriyle kendiniz ilgileniyorsanız; düşündüğünüzden çok daha fazla kaloriye ihtiyacınız var demektir. Bu koşuşturmacaya rağmen kendinizde düzenli ve yavaş bir kilo kaybı gözlemleyemiyorsanız; programınıza birkaç yüz kalori fazla ve besleyicilik bakımından daha zengin olan besinler ekleyin. Sonucu bu şekilde gözlemleyin. Yine herhangi bir kilo kaybı söz konusu olmuyorsa bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

Hamilelikten Sonra Kilo Verme
Hamilelikten Sonra Kilo Verme

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde kadınların sıvı ihtiyacı artar. Her emzirme seansında 200-250 ml su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bir gün içerisinde ise 2-3 litre kadar sıvı tüketmeye dikkat edin. İhtiyaç hissettikçe; su, bitki çayları, meyve suyu, komposto ve ayran gibi sıvılar tüketebilirsiniz.

Bunun haricinde şunlara da dikkat etmeniz gerekir;

  • Rafine şekerden ve işlenmiş gıdalardan da uzak durmanız önerilir. Bu sebeple komposto yapacaksanız şeker ilave etmemelisiniz. Zaten meyvenin kendi şekeri yeterli olacaktır.
  • Protein mutlaka yeterli miktarlarda alınmalıdır. Haftada 1-2 defa balık yemeniz faydalı olur.
  • B12 vitamini de sütün verimliliği açısından önemlidir. En iyi B12 kaynağı ise, kırmızı et ve yumurtadır. Bu besinleri de günlük beslenme rutininize eklemelisiniz.
  • Yeterli miktarda Kalsiyum alınması, annenin kemik sağlığı açısından önemlidir. Kadınlarda osteoporoz riski unutulmamalıdır.
  • Folik asit gebelikte olduğu kadar, emzirme döneminde de oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri de bol tüketmek gerekir.
  • Yeterince B vitamini alımına da dikkat etmelisiniz. Bunun için de tam buğday, bulgur ve kuru baklagilleri tercih edilebilirsiniz.
  • Çinko ve Magnezyum her kadın için önemlidir. Bunun için en iyi kaynaklardan biri ise fındıktır.
  • Anne sütünde bulunan D vitamini yeterli olmayabilir. Güneşli havalarda günlük 15 -20 dakika açık havada bulunmak, D vitamini sentezi için yararlı olur.

Bu maddelere dikkat etmek hem anne hem de bebek için önemlidir. Ancak bebeğiniz sizin tükettiğiniz bazı gıdalara hassasiyet gösteriyor olabilir. Bunu anlamanın tek yolu emzirme sonrasında huzursuz olup olmadığını kontrol etmektir. Böyle bir durumda o gün yediğiniz besinlerden yola çıkarak rahatsızlık veren gıdayı emzirme dönemi boyunca hayatınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Hamilelikten Sonra Kilo Vermek İçin Beslenme Menüsü

Hamilelik sonrasında kilo vermek oldukça kolaydır. Dengeli ve düzenli beslenmek ise hem sağlık açısından hem de annede bulunan fazla kiloların yakılması açısından önemlidir. Bunun için her besin ögesini yeterli miktarda içeren bir menü hazırlamanız, sizin için daha kolay olacaktır. Örneğin haftalık olarak hazırlayacağınız bir menü; hem sizi her gün ne pişirsem? Sorusundan kurtarır. Hem de yediklerinizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını kontrol altında tutmuş olursunuz. Beslenme programını hazırlarken dikkat etmeniz gereken tek şey ise yeterli karbonhidrat, protein ve yağ alımını destekleyecek olmasına özen göstermektir. Ayrıca beslenme programınıza meyve ve kuruyemiş gibi besleyici ve düşük kalorili besinleri ekleyerek zayıflama sürecinizi de hızlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com