fbpx

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Gebelik hem anne hem de baba adayı için oldukça karmaşık ve güzel bir süreçtir. Hangi konuların anne ve bebek sağlığı için risk oluşturabileceğini bilmek daha bilgili ve önlem alınmış bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır. Zorunluluk veya gebeliğinizin getirdiği bir elitbahis sikayet  takım değişikliklerden dolayı dinlenmek için bile tatile veya seyahate çıkmak isteyebilirsiniz. Böyle zamanlarda dinlenmek için gidilecek olan yolun bebeğin veya annenin sağlığı için risk olup olmayacağı merak edilir.

Doktorunuzun takibinde olan gebelik süreçlerinizle alakalı en kesin bilgiyi ve önerileri yine doktorunuz verecektir. Ama genel anlamda doktorunuzun da izin vereceği, sirk oluşturmayan durumları bilmek rahatlamak açısından önemlidir. Seyahatin gebelikte dolayı ertelenmesi gerekecek dönemlerde riske girmemek en doğru karar olacaktır. Risklere ve olasılıklara göre değişen hamilelikte seyahat engeli kesin şekilde doktorunuzun kararına bağlı verilmelidir.

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?
Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Hamilelikte Seyahat Neden Riskli Olur?

Gebelik anne ve bebek için farklı süreçlerin yaşandığı ve değişimlerin olduğu 9 aylık süredir. Bazı gelişim dönemleri ise hassas ve dikkatli olunmasını zorunlu duruma getirir. Bazı gebelikler doktorlar tarafından riskli gebelik kategorisinde değerlendirilir. Bunların başında çoğul gebelikler gelir.

Bu tarz riskleri almak yerine gebeliğinizin daha sağlıklı şekilde, dinlenerek ve seyahat etmeden tamamlanması daha iyi bir seçenek olacaktır. Hamilelikte seyahat engeli riskli gebelik kategorisinde en sık duyulan durumlardan bir tanesidir. Uzun ve rahatsızlık veren bir yolculukta gebenin uzun süre boyunca oturur durumda olması bile kasıklarının ağrımasına veya belde rahatsızlık hissi oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin Hangi Haftalarında Dikkat Edilmelidir?

Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin anneye tutunması ve kritik gelişim süreçlerini tamamlaması için önemli günler olarak değerlendirilir. İlk trimester yani ilk 3 aylık zaman dilimi olarak adlandırılan zaman riskli veya düşük olasılığı olan hamilelikte seyahat engeli konması için geçerli bir nedendir. Düşük olasılığı artık gebeliklerde sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasından dolayı doktorunuz riske atmanızı istemeyebilir.

Ek olarak kanama veya buna benzer bir şikayetiniz olduğunda da izin verilmemesi normaldir. Son trimester ve gebeliğin özellikle son ayında her an doğum olabileceğinden dolayı uzun seyahat konusunda yine aynı özeni göstermek gerekebilir. Olasılıklar dahilinde riskli haftalar ve aylar genelde bu şekilde olur.

Neden Uçuşlarda Gebeler İçin Belge İstenir?

Uçuşlarda gebeliğin 3. ayından itibaren doktordan uçağa binmek isteyenler için seyahat edebilir raporu verilmesi istenir. Bunun nedeni uçuşa katılacak olan gebenin herhangi bir durumla karşı karşıya kalması halinde kabin görevlilerinin duruma müdahale edemeyecek olmasıdır. Anlık bir türbülans olayında heyecanlanan ve riskli bir gebelik geçiren anne adayı için uçağın inmesini beklemekten başka çare yoktur. Bu gibi olasılıklar ve senaryolar çoğalabileceğinden olayı sorumluluk almamak ve anne-bebek sağlığını tehlikeye atmamak için rapor alınması yoluna gidilmiştir. Seyahat engelinden farklı şekilde riskine yönelik bir işlemdir.

Özel Aracınızla Seyahat Etmek de Risk Midir?

Uçak veya tren ile seyahat etmek kurallar dahilinde yapılan bir işlem olsa da kendi aracınızla seyahat etmek daha konforlu olacaktır. Özel aracınızda rahat koltuklarda ve gerekirse tamamen ayaklarınızı uzatarak yolculuk yapmak daha az risk anlamına gelir. Yine riskli gebelik sınıfında olanlar ayrı tutularak özel araçla seyahat konusunda daha esnek davranılabilir.

Anne ve bebek için en sağlıklısı uzun yolculuklara çıkmamak olsa da zorunlu bir olay karşısında seyahat etmek kaçınılmaz olursa özel araç tercih etmek daha doğru olacaktır. Gebenin yatar pozisyonda güvenliğini tehlikeye atmayacak ve rahat etmesini sağlayacak bir şekilde kendi aracında seyahat etmesi sağlanabilir.

Seyahatin Ne Kadar Sürmesi Durumunda Risk Oluşabilir?

Seyahat süresi konusunda yine riskli gebelik olmadığında dört saati geçmemenin daha iyi olacağı görüşünde birçok bilirkişi görüşü vardır. Çünkü daha uzun süren seyahatler özellikle de gebeliğin son zamanlarından ödem konusunda sorunlar yaşayan bir annenin daha da ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Ayaklarını rahat hareket ettiremeyen veya uzanamayan annenin sıkıntı yaşaması kaçınılmaz olur. Seyahat süresi uzun olduğunda olabildiğince ertelenmeli veya kendi özel aracı ile arka koltuklarda uzanarak yapılmalıdır. Doktorunuz seyahatin riskli olduğunu söylediğinde mesafe ve sürenin önemi kalmadan seyahatin iptal edilmesi gerekir.

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?
Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Zorunlu Durumlarda Nasıl Seyahat Edilir?

Çıkacağınız seyahat konusunda gebeliğinizle alakalı risk olmadığında uçakla olması halinde izin alarak uçabilirsiniz. Kendi aracınızla da aynı konforu sağlayarak seyahat edebilirsiniz. Ama yine de riskli olmasa bile seyahat boyunca dikkatli olunmasında fayda vardır.

Anne adaylarının seyahat süresinde şu kriterleri göz önünde bulundurmasında fayda vardır:

  • 2 saati geçmeyecek şekilde seyahat rotası oluşturulmalıdır,
  • Bu süreyi geçen seyahatlerde mutlaka kısa molalar verilmesi gerekir,
  • Molalarda annenin kısa yürüyüşler yapması teşvik edilmelidir,
  • Annenin herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı olmamasına dikkat edilmelidir,
  • Ayaklarında şişme olması veya ödem sorunlarında bol sıvı tüketimi yapması sağlanmalıdır.

Bunların uygulanması annenin seyahatini daha kolay ve oldukça iyi hale getirir. Anne ve bebek için seyahat etmenin risk haline gelmesini de engeller. Bunun için dikkatli olmak, hassas davranmak süreç açısından gereklidir.

Doktorunuzun Önerilerine Önem Verilmesi

Hangi ayda ve ne kadar sürede olursa olsun gebelerin en kesin seyahat olasılığını takiplerini yapan doktor ile görüşmeleri önerilir. Her gebelik farklı ve kendi içinde özeldir. Gebeliğin durumunu takip eden doktor ise kesin değerlendirme yaparak yorumda bulunacak olan tek kişidir. Telefonla veya yüz yüze görüşerek durumu anlatmak ve risk konusunda bilgi almak en doğru olan yoldur. Gebelerin de bu sayede kafalarında soru işareti kalmadan seyahat etmeleri mümkün bir hale gelmiş olur. Riskli gebeliklerde bu daha da önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com