fbpx

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Normal yaşantınızda beslenmenize dikkat etmiyor olsanız bile hamilelik önemli bir dönemdir. Hem kendi sağlınız için hem de bebeğinizin sağlığı için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gebe kadınların hamilelikte sağlıklı beslenmenin püf noktaları konusunda mutlaka doktorlarından fikir almaları gerekmektedir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları
Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelikte İlk Aylar Sağlıklı Beslenme

Gebelik oluştuktan sonra 12. haftaya kadar vücudunuzda bir çok hormon yüzlerce kat artış gösterir. Buna istinaden gebe kadınlarda kusma, bulantı, sindirim problemleri ve kokulara karşı hassasiyet oluşabilir. 12. gebelik haftasından sonra hormon değerleri sabit seyrettiği için bu şikayetlerde azalma olur.

Hamileliğin ilk 3 ayında, bebeğin gelişmesi ve büyümesini etkileyen en önemli unsur, sağlıklı kromozomal yapıya sahip olması. Bu sebeple annenin ilk aylardaki beslenme düzeni bebeğin gelişimini etkilememektedir. Fakat diğer aylara zemin olması için hamilelikte sağlıklı beslenmenin püf noktaları ile ilgili araştırma yapılması ve bir beslenme düzeni oluşturulması önerilmektedir.

İlk aylardaki bulantı, kokulara hassasiyet şikayetlerinden dolayı kokusuz, yağsız, tuzsuz ve baharatsız yiyecekleri tercih etmek şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Bulantılarınız olması halinde leblebi, kraker gibi atıştırmalıkları yemeniz bulantınızın bastırılmasına fayda olacaktır. İştah azalması olabileceği için gebe kadınlar kendilerini yemek yeme konusunda zorlamamalı. Sık ve az beslenmeniz yeterli olacaktır.

Hamilelikte ilk 3. Aydan Sonra Beslenme İpuçları

İlk 3 ayda beslenme ile ilgili katı kurallar yoktu. Fakat ikinci 3. ayınıza girdiğiniz takdirde beslenme düzeniniz disiplin istemektedir. Hamilelik döneminizde 12 haftayı geride bıraktığınızda artık hormonlar sabit seyrettiği için kusma, bulantı vb. şikayetleriniz azalacağı için hem psikolojik hem de fiziksel olarak anne adayı rahatlar. Eğer hamilelikte sağlıklı beslenmenin püf noktaları ile ilgili adım atmadıysanız bu ay itibari ile beslenme konusunda dikkatli olmaya başlamanız gerekmektedir. 3. ay itibari ile doğuma kadar olacak süreçte bebeğin sağlığı ve gelişimi sizin beslenmeniz ile orantılı gidecektir.

Hamile Kadınlar Günlük Kaç Kalori Almalı?

Hamile kalan kadının kilosu değişkenlik gösterse de günlük olarak 2200 kcal civarlarında beslenmeniz gerekmektedir. Sık ve az beslenmek önemlidir. Yapacağınız 3 ana öğünün yanına mutlaka 3 ara öğün de eklemelisiniz. Ara öğünlerde, süt, kefir, meyve tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Kilo Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte doğru kilo alımı ile ilgili net bir sayı ifade edilemez. Annenin hamileliğe başlama kilosu, her ay aldığı kilo miktarı değişkenlik gösterir. Fakat vücut kitle endeksine göre normal kiloda hamile kalınmışsa eğer doğuma kadar olan sürede ortalama 11-14 kilo alması normaldir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları
Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelikte Balık Tüketimi Nasıl Olmalı?

Haftada 1 öğününüzü balığa ayırmalısınız. Omega-3 yağ asitlerince zengin olan balıklar bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Fakat önemli nokta tüketeceğiniz balık haftada 350 gramı geçmemelidir. Çiğ olarak tüketilen suşi gibi balıkları tercih etmemelisiniz. Yüksek oranda cıva içeren balıkları tercih etmeyin. Bunlar köpek balığı, istiridye, midye ve kılıçbalığı türü balıklardır.

Hamilelikte Kırmızı Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Haftada en azından iki öğününüz kırmızı et olmalıdır. Bu biftek veya köfte şeklinde olabilir. Sadece az pişmiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Tüketeceğiniz kırmızı etler mutlaka çok pişmiş olmalıdır.

Hamilelikte Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Su, almış olduğunuz öğünlerdeki besinleri bebeğinize ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını, kabızlığı ve ödem oluşmasını önlemektedir. Hamilelikte az su tüketimi erken doğuma sebep olabilir. Hamilelik döneminizde en az 10 bardak su içmelisiniz. Yüksek şeker içeren içeceklerden uzak durmalısınız.

Hamilelikte Süt Ürünleri Nasıl Tüketilmeli?

Süt ürünleri içermiş oldukları kalsiyum sayesinde bebeğinizin kemik oluşumunu destekler. Ayrıca D vitamini ve protein içerdikleri için bebeğinizin gelişiminde için önemli rol oynamaktadır. Özellikle ara öğünlerine süt ürünü ekleyebilirsiniz. Haftada en az 3 gün kahvaltılarınızda yumurta tüketmelisiniz. Akşam yemeklerinin yanına da yoğurt veya ayran ekleyebilirsiniz.

Hamilelikte Besin Takviyesi Alınmalı mı?

Beslenmenize ne kadar dikkat etseniz de vücudunuzda bazı zamanlarda önemli besinlerin eksikliği görülebilmektedir. Bu durumda doktorunuz bazı besin takviyelerini almanızı isteyebilmektedir.

Hamilelikte Egzersiz

Dengeli ve kaliteli beslenmenin yanında gebelik süresi boyunca mutlaka egzersiz de yapmalısınız. İlk 3 ay önerilmemektedir. Fakat 3. ay itibari ile haftada en az 2 gün yüzme, yoga, pilates yapabilirsiniz. Günlük yaşantınıza her gün yarım saatlik yürüyüşler ekleyebilirsiniz. Ağırlık gerektiren ve tehlikeli sporlardan kaçınmalısınız.

Hamilelikte Sigara ve Alkol Tüketimi

Hamilelik dönemi boyunca hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Sigara içilen ortamlarda dahi bulunmamanız önerilmektedir. Bebeğin hem anne karnındaki gelişimi hem de doğumdan sonraki yaşamındaki sağlığı için bu oldukça önemlidir.

Hamilelikte Tüketilmesi Yasak Gıdalar

Hamilelik dönemi boyunca mutlaka tüketmeniz gerekenlerin yanında bir de kaçınmanız gereken ürünler mevcuttur.

Bunlar;

 • Fazla şekerli ürünler ve tatlandırıcılar
 • Doktorunuzun önerisi dışındaki ilaçlar
 • Paketlenmiş raf ömrü uzun gıdalar
 • Asitli içecekler
 • İşlem görmüş kırmızı veya beyaz et
 • Alkol, sigara ürünleri
 • Az pişmiş veya çiğ tavuk, et ve deniz ürünleri.
 • Yüksek oranda cıva içeren deniz ürünleri
 • Yıkanmamış sebze ve meyveler

Bunlar hamilelikte tüketmekten kaçınmanız gereken besinlerdir. Bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etki edebilmektedirler.

Hamilelerin Günlük Beslenmesine Mutlaka Eklemesi Gerekenler

Beslenmenize dikkat ederken günlük olarak almanız gereken besinler mevcuttur.

Bunlar;

 • 250 gram et veya tavuk
 • 100 gram baklagil (Yaklaşık 2 tabak)
 • 1 adet yumurta
 • Yoğurt, ayran, süt (yaklaşık 4 su bardağı)
 • Peynir
 • Sebze
 • Meyve
 • Yağ ve yağlı tohumlar

Bu besinleri günlük beslenmenize eklemeniz sağlıklı bir gebelik geçirmeniz için önemlidir. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığında önemli rol oynarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com