fbpx

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Anne adaylarının hamilelik dönemine girmesi ile birlikte hayatlarında bazı değişimler olmaktadır. Hem kendi hem de bebeklerinin sağlıklarını korumak adına yaşadıkları hayatta bir takım akışkanlıklarını bırakmaları gerekmektedir. Bu sebeple akla ilk gelen sorulardan biri hamilelikte saç boyamak zararlı mıdır? Rutin kontrollere gidildiğinde doktorlarında sıklıkla karşılaştıkları sorudur. Bu konuda birbirinden farklı görüşler olsa da genel kanı hamilelik döneminde saç boyamanın bir problem yaratmayacağı yönündedir.

Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalara göre, hamile iken saç boyamanın kesin kanıtlanmış bir zararı bulunmamıştır. Fakat bu çalışmalar için yeterli oranda deney yapılamadığı için yüzde yüz sonuç veremez. Genel olarak hayvanlar üzerinde çalışılarak yapılan deneyler ile bu yargıya varılmaktadır.

Genel olarak hamilelikte saç boyamak zararlı mıdır? Sorusunun iki cevabı bulunmaktadır. İlk cevaba göre boya işleminin ilk 3 ay yapılmaması daha sonraki aylarda yaptırmanın ise bir zararının olmayacağıdır. Diğer cevap ise saç boyama işlemi yapılacak ise de dipten boyanmaması gerektiği yönündedir.

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?
Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Bu Cevaplar Neyi İfade Ediyor?

İlk 3 ay yaptırıldığında bir zarar verdiğine dair herhangi bir çalışma yoktur. Fakat bebeği korumak adına önlem olarak 3. aydan sonra yapılması öneriliyor. Bebek, anne karnına düştüğünde hayata tutunma sürecini 3. ay itibari ile tamamlıyor. Gebelerde görülen düşük riski en çok ilk 3 ay görülmektedir. Eğer bebek 3. ay itibari ile bu süreci problem yaşamadan tamamladıysa, herhangi bir aksilik olmadığı sürece yaşama merhaba diyecektir. Bu süreçte bebek savunma sistemini de geliştirmeye başlamaktadır. Bu sebeple anne adayı düşük riski olan bu ilk aylar geçtikten sonra saçlarını boyatırken rahat olabilirler.

Hamilelikte Dip Boyamak Neden Zararlıdır?

Bilindiği üzere saç boyaları içerisinde birçok kimyasal bileşen barındırırlar. Hatta boyanın organik veya doğal olması fark etmemektedir. Boyama işlemini renk pigmentleri gerçekleştirse de cansız olan saça bu pigmentlerin tutunabilmesi için mutlaka kimyasal maddelere ihtiyaç duyulur. İnsanların saç telleri aslında cansız hücrelerden oluşur. Bu sebeple cansız olan bu hücrelerden vücuda herhangi bir kimyasalın aktarımı mümkün değildir.

Saç derisi ile temas eden boyanın içindeki kimyasallar deri tarafınca emilir. Saç derisi saç tellerinin tam tersine canlı hücrelerden oluştuğundan bu kimyasal maddeleri emerek kama karışmasına sebep olabilir. Bu yüzden hamilelikte saç boyama işlemi yapılırken boyanın saç dipleri ile temas etmemesi ile ilgili görüş birliği mevcuttur. Saç derisinin emmiş olduğu bu kimyasal maddelerden hangi oranda emdiği konusunda ölçülmüş bir değer bulunmasa da hamilelikte dip boyası yapılması önerilmemektedir.

Saç Boyası ile İlgili Kesin Bir Cevap Neden Verilemiyor?

Bu konu sağlıkla ilgili olduğu için yapılan çalışmaların ve deneylerin birçok kez tekrarlanması gerekmektedir. Yapılan deneylerde de hamile bir kadının kullanılması etik olmayacağı için çalışmalar sadece geri bildirimler ile cevaplandırılabilmektedir. Yapılan deneylerde hayvanlar kullanılmaktadır. Fakat her ne kadar genetik olarak insanlara benzeseler de fizyolojik olarak insanlardan farklıdır. Bu sebeple yapılan deneylerin sonuçları kesinlik kazanamamaktadır. Bu sebeple hamilelikte saç boyamak zararlı mıdır? Sorularının cevabı net olarak verilmemektedir.

Saç Boyalarındaki Tehlikeli Maddeler Nelerdir?

Saç boyaları genel olarak üç kategoriye ayrılmaktadır. Kalıcı boya, yarı kalıcı boya ve geçici saç boyalarıdır. Tüm kategorilerdeki saç boyaları yüksek miktarda hidrojen peroksit olmak üzere neredeyse 5000 çeşitli kimyasal madde içermektedir.

Çeşitlerine göre içermiş olduğu kimyasallar aşağıdadır;

  • Kalıcı boyalar: Para-fenenediamine, Para-aminofenols
  • Yarı Kalıcı Boyalar: Azo türevleri, Nitroaminofenoller, Nitroanilinler, Anthraquinone, Nitrofenilendiaminler
  • Geçici Saç Boyaları: Azine türevleri, Azo türevleri, Indoaminler Trifenilmethane, Thiazine türevleri.

Saç boyalarının içindeki bu kimyasal maddelerin her birinin çeşitli yan etkileri bulunsa da meme kanseri, cilt kanseri, mesane kanseri ve lösemi gibi hayati önem taşıyan hastalıklara yol açmaktadır.

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?
Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Hamilelik Döneminde Saç Boyama İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspatlanmış bir zararı bulunmayan hamileyken saç boyam işleminin, meydana gelebilecek zararlarını da engellemek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • Saç boyalarının içindeki kimyasal maddelerin bazıları uçucu ve buharlaşabilen maddelerdir. Kimyasal maddelerden etkilenmeye bu maddelerin solunması da neden olabilmektedir. Bu sebeple hamilelikte saç boyama işlemi yapılırken, havalandırması olan ve şartlar mümkünse açık alanda bu işlem yapılmalıdır.
  • Boyayı uygulayacak kişi mutlaka eldiven kullanmalıdır. Çıplak el ile boyayla temasın önüne geçilmelidir.
  • Boya çıplak tene bulaştığında arınması oldukça zordur. Eğer boya vücudunuzda herhangi bir yer ile temas ettiyse bol su ile yıkanmalıdır.

Hamilelikte saç boyamanın zararlı olmasından ziyade, saç boyası hangi şartlarda zararlıdır konusunu düşünerek buna göre davranılması gerekmektedir.

Daha Zararsız Boya Türleri Hangisidir?

Organik ve doğal boyaların zararsız olduğu yönünde bir görüş vardır. Bu görüş nispeten doğru olsa da bütün boyaların içinde kimyasal olduğu için masum boya olarak adlandırılacak herhangi bir boya çeşidi bulunmamaktadır. Ancak boyama işlemi için en az kimyasal barındıran boyaları tercih etmeliyiz. Özellikle içerisinde amonyak bulunmayan saç boyalarını tercih etmelisiniz. Boya işleminin yapım aşamasında boyayı çok fazla süre saçta bırakmamalısınız. Mümkün olduğunca kısa sürede işlemi tamamlamalısınız. Akabinde ılık ve suyla bol durulamalısınız.

Saç Boyası Yerine Kına Kullanılabilir mi?

Saç boyaları yerine kına daha doğal bir madde olduğundan güvenli sayılabilir. Eğer kınanın vermiş olduğu rengi beğeniyorsanız boya yerine tercih edebilirsiniz. Daha az kimyasala maruz kalındığından daha az zararlıdır denilebilir.

Hamilelik döneminde saç boyasının henüz kanıtlanmış bir zararı olmamasına istinaden dikkatsiz kullanımı sonucunda meydana gelebilecek zararları olabilir. Anne adayları boyama işlemi ile ilgili dikkatli davranıp, önemli noktalardaki adımlara uyurlarsa hem bebeklerinin sağlığını korurlar hem de kişisel bakımlarını aksatmak zorunda kalmazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com