fbpx

Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına ve Bebeğe Etkileri

Hamilelikte oruç tutmanın anne adayına ve bebeğe etkileri uzmanlarca açıklandı. Oruç tutman Müslümanlığın şartlarından biridir. Hatta İslam’ın şartlarından biri olduğu için o zaman oruç tutmak çok faziletli hale geliyor. Hatta ramazan ayının verdiği huzuru ve sevapları kaçırmak istemeyen anne adayları hamileliğin devam ettiği dönemlerde orucunu tutmak ister.

Hamilelik bebek için kritik dönemlere sahiptir. Bu kritik dönemlerde oluşabilecek herhangi rahatsızlık ve eksiklik bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde anne adayı düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Böylelikle bebeğin doku ve organları tam anlamıyla gelişir ve büyür.

Anne adayları doktor kontrollerine katıldıkları zaman onlara en büyük öneriler küçük porsiyonlar şeklinde sık sık beslenmeleridir. Bu beslenme kan şekerini normal düzeyde tutmak için çok önemlidir. Hamilikte oruç tutmak hakkında altın değerindeki bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına ve Bebeğe Etkileri
Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına ve Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Oruç Tutmak

Oruç tutmak Allah katında çok sevabı ve fazileti vardır. Yalnız ibadetleri insan yaşamına bağlı olarak yapamaya bilirsiniz. Hamilelik sırasında ramazan ayındaki orucu tutamayabilirsiniz. Bu süreç aslında sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Uzun süre aç kalacağınız için bebeğin yaşamında ve beslenmesinde aksaklık olacaktır. Bu da gelişimini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Uzun süre aç kalan hamile bayanlar buna bağlı olarak halsizlik, açlık, sinirlilik ve sinir bozukluklarına bağlı travmalar yaşayabilir. Özellikle Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle beraber vücutta su eksikliği fazlasıyla hissedilir. Hatta sahur ve iftar arasındaki zamanın fazla olması da vücudun kan şekeri, su ihtiyacı ve vücut direncini olumsuz etkileyecektir. Oruç tuttuğunuz vakit fazla su kaybı çocuğun da su ihtiyacını giderememesine neden olur. Oruç tutacak anne adayları mutlaka doktora danışması gerekir.

Hamilelikte oruç Tutmanın Dinde Yeri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre gebelik ve çocuk emzirme oruç tutmamak için gerekli mazeretlerden sayılıyor. Emziren ve gebe olan anneler çocuklarına bir zarar gelmesin diye oruç tutmayabilir. Hamilelik ve emzirme nedeniyle oruçlarını tutamayan hanımlar ilerleyen bir vakitte elverişli olduğu zaman oruçlarını kaza ederler.

Burada dinen hamile kadınlara oruç tutup tutmamaları kişisel tercihine kalmıştır. Yalnız oruç tutacak hanımlar mutlaka çocuğun ve kendisinin sağlığını düşünmesi gerekir. Burada oruç tutacak annenin öncelikle hamileliğin evresini, hamilelikte kendini nasıl hissettiği, ramazan ayı hangi aylara geliyor bunları hesap etmesi gerekir.

Gebelikte Oruç Tutmak Gerekir mi?

Hamilelik anne ve baba için çok uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Bu süre esnasında annenin ve bebeğin sağlığı çok çok önemlidir. Bebek sağlığı için alanında uzman doktor yardımına başvurmak gerekir. Hamilelikte oruç tutmak isteyen hanımlar öncelikle kontrole gittiği hastanedeki doktora danışması gerekir.

İzlenilen periyodik tabloya göre size gerekli bilgiler verilecektir. Doktorların yaptığı tahkiklere bakarak size önerilerde bulunacaktır. Annenin gebelik gelişimi, bebeğin sağlık durumu, bebeğin gelişim evrelerine bakarak oruç tutup tutmamayla ilgili son yanıtı size verecektir. Eğer iftar ve sahurda anne bebek için gerekli enerji ve besinleri alınıyorsa oruç tutmada herhangi bir engel olmayacaktır.

Hamilelikte Oruç Tutulmaması Gereken Haller

Hamilelik esnasında anneler oruç tutarak Allah’a olan kulluk vazifesini yerine getirmek istiyor. Hamilelikte oruç tutmanın anne adayına ve bebeğe etkileri üzerinde araştırma yapan uzmanlar bazı uyarılarda bulunmaktadır. Bu hallerde bulunan anneler için oruç tutmak oldukça riskli olur.

Gebelikte oruç tutmanın riskli olduğu durumlar:

  • Gebelik öncesi annenin kilosu normalin altında olması
  • Gebelik döneminde bebeğin normal gelişimden yavaş olarak ilerlemesi ve kilosunun az olması
  • Prematüre
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmek
  • Kanamalı durumlarla sıkça karşılaşılması
  • Kabızlık, az idrara çıkma
  • Kalp rahatsızlığı
  • Ateş yükselmesi, ağızda kuruluk
  • Böbrek, bağırsak, karaciğer, akciğer ve mide rahatsızlığı

Bu durumlarda olan annelerin gebelik durumunda oruç tutmamaları tavsiye edilir. Aksi halde kendini ve bebeği riske atmış olur.

İlk Üç Aya Dikkat

Hamileliğin ilk dönemleri anne ve bebek için oldukça risk içerek kritik evrelere sahiptir. Hamileliğin ilk üç ayında genellikle bulantı ve kusma şikayetleri oluşur. Bu zamanda bebeğin dokuları oluşmaya başlar ve anne için oldukça dikkatli olması gereken bir zaman dilimidir.

Eğer bebeğiniz ilk üç ayın içerisinde ise oruç tutmanız riskli olur. Düşük ihtimali olan hamileliklerin bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Bu sıvı yeterli seviyede almadığı taktirde vücut direnci azalır ve erken doğum olur. Vücut direnci düştüğü zaman kan şekerinde de düşmeler meydana gelir. Bu yüzden hamileliklerde ilk üç aya ve son üç aya dikkat edilmesi gerekir. Uzun süre aç ve susuz kalınmamalıdır.

Tansiyon ve Şeker Hastası Anne Adayları Özellikle Dikkat Etmeli

Uzun süren açlığa bağlı olarak hamile annenin kan şekeri ve tansiyonu düşebilir. Bu da halsizlik ve bayılma gibi sorunları beraberinde getirir. Tüm anne adaylarının düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Öğünlerini sık sık ve küçük porsiyonlar şeklinde yapmalıdır. Böylelikle bebeğin gelişim hızı artar.

Eğer tansiyon ve şeker hastalığı olan annelerin gebelik süresinde uzun süre aç kalmamaları lazım. Bu yüzden oruç tutmamaları gerekir. Özellikle yaz aylarında oruç ibadetini yapmayabilirler. Bu süre zarfından düzenli olarak doktor muayenesine katılmalıdır.

Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına ve Bebeğe Etkileri
Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına ve Bebeğe Etkileri

Gebelikte Oruç Tutarsanız Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hamilelik beslenme yönünden çok hassas ve özel dönemdir. Oruç tutmaya başladığınız zaman dengesiz ve düzensiz beslenme meydana gelebilir. Bunların soncunda vücutta ve bebekte sağlık sorunları meydana gelir.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken durumlardan biri hamilelikte oruç tutmanın anne adayına ve bebeğe etkileri doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekir. Oruç tutan anneler sağlık kontrolleri çok sık yaptırması gerekir. Gün aşırı ve hafta sonları oruç tutmanız sizin için daha sağlıklı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com