fbpx

Hamilelikte Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Gebelikte ortaya çıkan hastalıklar hamileliğe bağlı nedenlerden dolayı baş göstermektedir. Hamilelikte normal olarak ortaya çıkan; mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kabızlık gibi rahatsızlıklar hormonlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Ancak farklı şeklinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu tür hastalıklar gebelik döneminde düzensiz beslenme, sigara ya da alkol kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Peki hamilelikte oluşabilecek hastalıklar nelerdir? Neden bu dönemde ortaya çıkmaktadır?

Genel olarak değerlendirildiğinde gebelik sürecinin ilerlemesine paralel olarak ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Esasen bazı hastalıklar bu dönemde daha da fazla reaksiyon göstererek ön plana çıkmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan dezavantajlı durumlar süreci olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle her bir hastalığa karşı uyanık olmak, anne ve bebek sağlığı için erken teşhisle durumu kontrol altına almak oldukça önemlidir. Bazı rahatsızlıklar sorun teşkil etmese bile bazıları ciddi sonuçlarla üzücü etkilere sahip olabilmektedir.

Gebelikte sıkça rastlanan hastalıklar nelerdir?

Gebelik döneminde sıklıkla ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar bulunmaktadır. Peki hamilelikte oluşabilecek hastalıklar nelerdir?

 • Böbrek hastalıkları; Normal dönemde de var olan ancak hafif seyreden hastalıklar gebelik sürecinde daha sık ortaya çıkabilmektedir. Böbrek hastalığı nedeni bulantıların çoğalması neticesinde hamilelik süreci sancılı geçebilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu; gebeliğe uyum sürecinde hijyen eksikliği ya da su eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir.
 • Mantar; Vajinal mantar sorunu gebelikte sıklıkla karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Enfeksiyonlar ve hijyen eksiklikleri bakterilerin hızla etki etmesine neden olmaktadır. Kaşıntı, yanma şeklinde kendini göstermektedir.
 • Vajinal akıntı; Hijyene önem verilmesi gereken hususlar arasındadır. Hamilelik belirtileri arasında olabildiği gibi farklı rahatsızlıkların yanında da ortaya çıkabilmektedir.
 • İsilik; Cilt hassasiyetinin arttığı hamilelik döneminde kilo artışı, terleme gibi nedenlere bağlı olarak isilik sorunu ortaya çıkmaktadır.
 • Uyuz; Gebelikte bulaşma riski artan uyuz hastalığı diz, baldır ve kollarda daha sıklıkla görülmektedir. Etkili krem tedavisi ile hastalık ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Diş ve diş eti problemleri; Gebelikte ortaya çıkan diş ve diş eti hastalıkları kalsiyum eksikliği, yeteri kadar beslenememe, bakımın yanlış yapılması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diş çürümeleri, iltihaplanmaları gibi hastalıklar bu dönemde ortaya çıkmaktadır.
 • Varisler; gebelik döneminde kilo alımı ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan varis sorunları dolaşım sorunlarından kaynaklanmaktadır. Varis sorunu damarların şişmesi ve görünür hale gelmesine neden olmaktadır. Tüm bu rahatsızlıklar hamilelikte oluşabilecek hastalıklar nelerdir? sorusunu net şekilde açıklamaktadır.

Gebelikte ortaya çıkan solunum hastalıkları nelerdir?

Gebelik sürecinde yaşanan pek çok faklı rahatsızlık bulunmaktadır. Hamilelikte oluşabilecek hastalıklar nelerdir? konusunun içinde solunum rahatsızlıkları ayrı bir öneme sahiptir. Genel olarak bazı anne adaylarının ala yapmamaları gereken sigara kullanımlarına bu aylarda da devam etmesi bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlıklara yakından bakmak gerekirse:

 • Alerjik hastalıklar; Bakıldığında özellikle sigara kullanan annelerin alerjik sorunlarla daha sık karşılaştığı görülmektedir. Boğaz solunumunu etkileyen olumsuz durumlar, kaşıntılı alerji türleri bu gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.
 • Nefes darlığı; Gebelikte ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak olan nefes darlığı problemi diyaframda baskı oluşmasından kaynaklanan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorun genel olarak sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Astım ve bronşit; gebelikte sigara kullanımına bağlı olarak artan, rahatsızlık yaşatan sorunlar arasında yer almaktadır.

Genel olarak bakıldığında sigara kullanımı bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir. Sağlığı olumsuz etkileyen bu durum gebelik planlaması öncesinde bırakılması halinde daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Hamilelikte hastalıklardan korunma yöntemleri

Gebelik döneminde kadınların vücudu pek çok rahatsızlığa açık hale gelmektedir. Hamilelikte oluşabilecek hastalıklar nelerdir? sorusu kadar merak edilen bir diğer husus korunma yöntemlerinin neler olduğudur? Genel olarak birtakım başlıklara dikkat edilmesi halinde sağlıklı bir gebelik sürecinin geçirilmesi mümkün olmaktadır. Bu hususlar:

 • Hamileyken ellerin yıkanması, her açıdan hijyenik olunması,
 • Evin temiz olması,
 • Hamilelik döneminde grip aşılarının yapılması,
 • Sigara kullanılmaması, kullanılan ortamda bulunulmaması,
 • Bol su tüketimi,
 • Uygun sporun yapılması (pilates vb.),
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için vitamin tüketiminin arttırılması gibi noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com