fbpx

Hamilelikte Neyi Ne Kadar Yemeliyiz?

Hamilelik dönemi ideal beslenme nasıl olmalıdır?

Anne adayları için farklı bir dönem olan hamilelikte beslenme oldukça önemlidir. Anne kendisinin ve bebeğinin ihtiyaçlarına yönelik olarak doğru tercihler yapmalıdır. Sağlıklı beslenmenin önemli olduğu bu süreçte ideal beslenme nasıl olur? hamilelikte neyi ne kadar yemeli? Gibi sorular merak konusudur. Anne karnında bulunan bebeğin uygun ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Bebekte zeka gelişimin tamamına yakını anne karnında meydana gelmektedir. Bu dönem hassas olduğundan beslenme ve sağlıklı bir diyet programı önem kazanmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmek, fiziksel aktiviteyi uygun düzeyde gerçekleştirmek bebek ve anne için önemli hususlar arasındadır. Doğru beslenme beraberinde sağlıklı bebek gelişimini de destekler. Hamilelikte neyi ne kadar yemeli? hususuna dikkat edilmesi gerekir. Bebek ve anne sağlığı için gün içerisinde dengeli dağılım yapılması gerekir. Et, süt, sebze ve meyve, yağ grubunun beslenme programına dahil edilirken gerekli miktarlarda alınması önemlidir. Gebelik döneminde artan besin ihtiyacı gerektiği ölçülerde dengeli biçimde karşılanmalıdır. Anne adaylarının bu dönemde fazla kilo alması bebeğin sağlıklı şekilde beslenmesine etki etmez. Çok yemek bebeğin gelişimini desteklemeyeceği gibi anneye de zarar verir. Bu nedenle dengeli beslenmek önemlidir.

Hamilelik döneminde hangi mineral alımına dikkat edilmelidir?

Gebelik dikkat edilmesi gereken süreçler arasında yer alır. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeninin ayarlanması oldukça önemlidir. Bu dönemde en çok dikkat çeken mineraller:

  • Demir; gebelik süresince yeterli miktarda karşılanması gerekir. Demirin dışardan takviye ile alınması gerekir. Demir ilaçları yemeklerle birlikte değil aç karşına ya da meyve suları ile alınması önerilir. Yumurta, kuru baklagiller, et ve türevlerinde demir fazlası ile bulunur.
  • Kalsiyum; Gebelik boyunca kas kapısının oluşumuna destek olan ve bebek iskelet yapısını destekleyen kalsiyum anne ve bebeğin kemik yapısının korunması ve güçlenmesi için önemlidir. Kalsiyum genel olarak; yoğurt, süt, peynir, pekmez, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler de bulunur.
  • Çinko bebeklerde beyin gelişimi ve hücre büyümelerinde aktif olarak rol oynar. Kırmızı eti süt, yumurta, deniz ürünleri ve yağlı tohumlarda bulunur ve tüketilmesi gerekir.
  • Hamilelikte neyi ne kadar yemeli hususuna dikkat edilmesi gerektiği bilinmesi gereken önemli husustur. Folik asit gebelik döneminde mutlaka alınması gereken mineraller arasında yer alır. Mineralin yetersiz alınması halindedüşük doğum riskleri, nöral tüp defektleri meydana gelebilir. Anne adayları gebe kalmadan minimum bir ay öncesinde folik asit kullanmalıdır.

Hamilelik döneminde hangi vitamin alımına dikkat edilmelidir?

Gebelik döneminde doğru ve yeterli vitamin alımı oldukça önemlidir. Bu dönemde alınan:

  • B12 Vitamini; gebelik sırasında DNA sentezinin yapılması için önemli bir vitamindir. Vitamin özellikle süt, yumurta, yoğurt, peynir ve hayvansal gıdalarda bulunur.
  • A Vitamini; bebeğin hücre sağlığına önemli katkılar sunan vitamini balık, yumurta sarısı, havuç, koyu yapraklı sebzeler ve domateste bulunur.
  • D Vitamini anne adaylarının dengeli beslenmesinin yanı sıra güneş ışığında da bulunur. Kemik gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir.
  • C Vitamini; bitkisel kaynaklı tüm besinlerde bulunur. Gebelik süresince demir ihtiyacı oldukça artacağı için C Vitamini alımının da artması önemlidir. C Vitamini alımı sayesinde vücut enfeksiyonlara karşı korunur. Domates, brokoli, kivi, patates gibi besinlerde C Vitamini bulunur. Hamilelikte neyi ne kadar yemeli? Konusunda tüm vitaminlerin doğru ölçülerde hekim önerileri doğrultusunda alınması önemlidir.

Hamilelikte ideal kilo alımı nedir? Kilo alımına bakış açısı nasıl olmalıdır?

Hamilelik süresince anne adaylarının sürecin tamamlanmasına kadar almaları gereken kilo toplamı ortalama 9-12 kg arasında olmalıdır. Gebeliğe kilolu başlayan kişiler için bu oran 7-8 kg olarak değişir. Yanı sıra ikiz bebek bekleyen kişiler için 12-22 kg kilo alımı normal olarak karşılanır. Bebek gelişimi için günde enerji alımının 300 kalori artış göstermesi gerekir. Gebelik süresince anne adayları fazla beslenerek kilo alımlarını arttırmaktadır. Ancak dengeli beslenmek, hamilelikte neyi ne kadar yemeli hususuna dikkat etmek gerekir. Aksi halde gereksiz kilo alımı meydana gelir. Yani belirtilen kilo aralığından fazlası bünyeler için zararlı olur. Et ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler her zaman olduğu gibi hamilelik süresince de önemli besin kaynakları olarak tarif edilir. Sütlü tatlılar, vitamin ve mineraller bu dönemde ölçülü ve dikkatli tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com