fbpx

Hamilelikte MR Çektirme Sakıncalı Mı?

Hamilelik anne ve bebek sağlığı için önemli dönemlerden biridir. Hem anne sağlığını hem bebeğin sağlığını tehdit edecek durumlardan uzak durmak gerekmektedir. Anne ve bebek sağlını korumak amacıyla bilinçlendirme amaçlı çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. Bilinçlenen anne ve babalar bu dönemde gerekli dikkati göstermektedir. Hamilelik boyunca ilaç kullanımı bebek sağlığı için en aza indirilmelidir. Çünkü insan sağlığı üzerinde güvenliği kanıtlanmamış birçok ilaç bulunmaktadır. Aynı zamanda bu süre içinde röntgen ve tomografi çektirmek bebek sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Hastalığın tanısı için kullanılan röntgenler bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bebeğin fiziksel gelişimini etkileyen bu tür işlemler hamilelik sonuna bırakılmalıdır. Hamilelikte röntgen çektirmek anne adaylarında doku hasarlarına neden olmaktadır. Anne karnındaki bebeğin kaybına kadar gidebilen röntgen çektirmenin sonucuna bakıldığında dikkat etmek gerektiği görülmektedir. Anne ve bebekte görülen bu hasarlar aldıkları radyasyon etkisine bağlıdır. Peki hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı? Anne ve baba adaylarını yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir. Çünkü MR ile insan vücudunda yer alan hastalıklar rahatça tespit edilebilmektedir.

Hamilelikte MR Çektirmek

MR nedir? Son dönemlerde hastanelerde teşhis için sık kullanılan bir yöntemdir. MR güçlü bir mıknatısın meydana getirdiği manyetik alanda insan vücuduna ve organlarına verilen radyofrekanstır. Yani bir çeşit görüntüleme yöntemidir. Tıpta sıkça kullanılan bu yöntem hastalıkların teşhisinin daha çabuk konmasında etkilidir. İnsan vücudunun her noktası için kullanılan bu yöntem daha çok omurga, eklemler, beyin, damarlar, karın bölgeleri, prostat ve meme görüntülemede kullanılmaktadır. Hamilelikte MR çektirme sakıncalı mı? Birçok hastalığın teşhisinde kullanılan bu yöntem hamile kadınlar üzerinde kullanılmak istendiği zaman ister istemez anne ve baba adaylarında bir tedirginlik oluşmaktadır. Hamile kadınlarda safra kesesi ve safra yolları ile ilgili olan hastalıklarda MR istenmektedir. Bunun gibi MR talep edilebilen birçok hastalık bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre MR ‘ın anne ve bebek sağlığını olumsuz tehdit edecek bir durumu yoktur. Çünkü MR cihazı radyasyon içermemektedir.

Hamilelikte MR Çektirmek

Güvenilir bir tetkik aracı olan MR sağlık alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı? Konusundan sonra önemli olan diğer nokta MR’ın kaçıncı ayda çektirilmesinin daha iyi olduğudur. Hamilelik döneminde en küçük ihmal büyük sonuçları beraberinde getirmektedir. Hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı? Anne adayları tüm riskleri değerlendirmeye çalışmaktadır. MR tetkikinde farklılıklar bulunmaktadır. MR iki türlüdür. İlaçlı yapılan MR ve ilaçsız yapılan MR. Hamilelikte MR çektirmek zorunlu ise ilaçsız olanını yaptırmak gerekmektedir. Çünkü ilaçlı MR’da damar yolu ile ilaç verilmektedir. Verilen bu ilacın insan sağlığı üzerindeki etkisi bilinmediği için bu yöntem pek önerilmemektedir. Hastalığın kesin teşhisi için kullanılan bu yöntemin anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak etkileri bulunmamaktadır.

Hamilelikte MR Hangi Aylarda Çektirilmelidir

Hamilelikte MR çektirmek anne ve bebeğinin sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayına kadar olan dönemde yine MR çektirmek sorun oluşturmamaktadır. Ancak doktorlar acil bir durum olmadığı taktirde ilk 3 ay içinde MR tetkiki istememektedir. Ancak anne ve bebeğin sağlığı ciddi şekilde tehlike altında ise hamileliğin her ayında MR tetkikine başvurulabilmektedir. Özellikle anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek için “fetal MR” tetkiki istenmektedir. Bu tanı muayene ve ultrasonografi gibi tüm yollar izlendiği taktirde bebeğin sağlığından endişe ediliyor ise istenmektedir. Yani hamilelik boyunca doktorlar anne ve bebeğinin sağlığını korumak amacıyla gerekli yolları izlemektedir. Bu da hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı? Endişesini ortadan kaldırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com