fbpx

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Hamilelik dönemi belli başlı şikayetlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu şikayetlerin başında ağrılar gelir. Kramp şeklinde yaşanan bu ağrılar, kollarda, bacaklarda, sırtta ve vücudun hemen her yerinde görülebilir. Elbette, bu ağrılar anne adayının günlük yaşam kalitesini bozar. Hamilelikte kramp ağrılarından kurtulmak için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Uzman hekimlerinde önerdiği şekilde hareket edilirse kramp ağrılarını dindirmek ve onlardan tamamen kurtulmak mümkün. Bu noktada önemle belirtilmesi gerekir ki; kramp ağrıları için pek çok ilaç mevcut. Ancak; hamilelik döneminde ilaç alımı sadece uzman hekimlerin reçetesiyle mümkündür. Bu nedenle; uzman hekimin reçetesi ya da önerisi olmadan ilaç alımı yapılamaz.

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak
Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Hamilelikte Kramp Ağrılarının Nedenleri

Kramp ağrıları her dönem için son derece rahatsız edici sağlık sorunlarıdır. Ancak; hamilelik döneminde bu ağrılar daha da rahatsız edici olmaktadır. Zira bu dönemde karın büyür ve vücut ağırlaşır. Bunlara ilaveten ağrıların yaşanması anne adayın yaşantısını olumsuz etkiler. Kramp ağrılarının en belirgin nedeni; magnezyum ve kalsiyum eksikliğidir. Hamilelik döneminde rahim büyür. Bu da toplardamar sistemine baskı yapar. Buna bağlı olarak dolaşımı problemleri yaşanır. Dolaşım problemleri de vücutta kramp ağrılarına sebep olur. Tüm bu bilgiler ışığında anne adayının bu mineral eksiklikleri gidermesi, beslenmesine önem vermesi gerekir.

Hamilelikte Kramp Ağrıları Önlemek için Ne Yapılmalı?

Hamilelikte kramp ağrılarından kurtulmak anne adayının dikkat ve özenine bağlıdır. Eğer bu konuda atılması gereken adımlar izlenirse bu ağrılarla baş edilebilir. Anne adayı yaşamını beslenme başta olmak üzere tüm uyarıları dikkate alarak sürdürmelidir. Ağrıların azalması ve ortadan kalkması anne adayının yaşam kalitesini yükseltecektir. Varis sorunu olan anne adayları varis çoraplarından vazgeçmemelidir. Uzman hekime başvurmalı ve mutlaka varis çorabı kullanılmalıdır.

Uyku düzenine dikkat edilmesi de son derece önemli. Anne adayı mümkün olduğu kadar aynı saatte yatıp aynı saatte kalmalı ve uyku düzeni oluşturmalıdır. Gün içinde dinlenme sürelerinin olması gerekir. Anne adayı, günün belli saatlerinde uzanır vaziyette kendini dinlendirmelidir. Tüm bu hususlara dikkat edilirse bu ağrılardan kurtulmak mümkün olur. Kramp ağrılarını tetikleyen faktörlerden biri de strestir. Bu nedenle stresten uzak kalmak, sakin ve huzurlu olmaya çalışmak doğru olacaktır. Bu sayede beden gerilmez. Aksine rahatlar bu da ağrıların azalmasını sağlar.

Beslenme

En önemli husus beslenme. Zira vücudun sağlıklı olması, güçlü bir bağışıklık, güçlü bir kas sistemi doğru beslenmeyle mümkün olur. Bu nedenle; anne adaylarının beslenme alışkanlıklarına ve düzenlerine önem vermeleri gerekir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi önemli mineraller kasların ve dolaşımın düzgün çalışmasını sağlar. Bu mineraller yeteri kadar alındığında kasların çalışması normal seyrinde olacak ve bu da kramp ağrılarının yaşanmasının önüne geçecektir. Anne adayları bu mineraller bakımından zengin besinler tüketmelidir.

Bakliyatlar, fındık, avokado, kepekli tahıllar, yağlı balıklar gibi besinler. Bu besinler beslenme düzeni içinde olmalı ve gün içinde tüketimi yapılmalıdır. Aynı zamanda taze ve mevsiminde yeşillikler, sebze ve meyveler de ihmal edilmemelidir.

Egzersiz

Hamilelikte kramp ağrılarından kurtulmak için egzersiz yapılmalıdır. Egzersizler ve spor faaliyetleri vücudun esnemesini ve buna bağlı olarak rahatlamasını sağlar. Elbette, hamileliğin dönemine göre uygun egzersiz ve spor faaliyetleri tercih edilir. Anne adayını fazla zorlamayacak, zor hareketler içermeyen ve aşırı yorgunluğa sebep olmayacak rahatlatıcı egzersizler uygundur. Söz gelimi; hafif tempolu yürüyüşler, yoga, pilates, yürüme bandı ya da kondisyon bisikleti gibi. Tüm bunlar anne adayına uygun olarak düzenli şekilde yapılırsa kramp ağrıları ciddi oranda azalır. Bunların yanı sıra; gün içinde elleri, kolları, parmakları, bacakları hareket ettirmek de ağrıların hafiflemesini sağlar.

Bol Su Tüketimi

Hamilelik döneminde uzmanlar su tüketiminin önemini vurguluyorlar. Vücudun yaklaşık olarak % 70’i sudan meydana geliyor. Eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan sıvı bileşenleri var. Bu bileşenler de su bulunuyor. Yeteri kadar su tüketilmediğinde hareketler sırasında eklemlerden ses gelir. Bu vücudun yeteri kadar su almadığını gösterir.

Bunun yanı sıra; susuz kalkan vücutta kramp ağrıları sıklıkla görülür ve şiddetli yaşanır. Bu nedenle anne adayları gün içinde yeteri miktarda su tüketmelidir. Böylece kramp ağrıları ciddi oranda azalır. Uzmanlar, hamileliğin başından sonuna dek günde 3-3,5 litreye kadar su tüketmelidir. Su tüketimi ağrıları azaltmanın yanı sıra ödem gibi gebelik sorunlarına da çözüm oluyor.

Kilo Alımı

Hamilelik sürecinde her anne adayı kilo alır. Uzman hekimler anne adaylarının bu süreçte 9-15 kg kilo alabileceklerini belirtiyorlar. Yani ideal kilo alımı budur. Kilolu anne adayları için ise 8-9 kilo almaları idealdir. Ancak; belirtilen bu rakamlardan daha fazla kilo alındığında birçok sorun yaşanabiliyor. Bunlardan biri de kramp ağrılarıdır. Hamilelikte göbeğin büyümesinin yanı sıra bir de fazla kilo alımı vücudu ağırlaştırıyor. Bu da ağrıların daha fazla yaşanmasına sebep oluyor. Bu noktada anne adayları uzman hekimlerinin önerileri doğrultusunda sağlıklı beslenerek kilo l sağlayabilirler.

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak
Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Hamilelikte Kramp Ağrılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kramp ağrıları bazı yanlış davranışlardan dolayı tetiklenebilir. Bunların bilinmesi ve bunlara dikkat edilmesi ağrıların azalmasını sağlar.
  • Topuklu, dar ve rahatsız ayakkabılar giyilmemelidir. Bunlar bacak ve kasık kramplarına yol açar.
  • Dar ve sıkı kıyafetler giyinmekten kaçınılmalıdır. Bu kıyafetler bedeni sıkar ve ağrıları tetikler.
  • Aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır. Anne adayının yorgunluğu vücudunun çeşitli yerlerinde şiddetli kramp ağrıları yaşamasına neden olur.
  • Ağır kaldırılmamalıdır. Bu hem vücudu zorlar hem de ağrılara sebebiyet verir.
  • Çok hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Yavaş yavaş da olsa ev içinde hareket edilmelidir. Zira çok hareketsizlik ağrılara neden olur.
  • Sürekli aynı pozisyonda oturmak ya da yatmak da ağrıların nedenleri arasındadır. Arada bir oturma ve yatış pozisyonu değiştirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com