fbpx

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik, anne adayları için oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönem her kadın için özel bir anlam içerir. Ancak hamilelik dönemi beraberinde bazı sorunlarda getirebilir. Bu sorunlardan biri de hamilelikte kasık ağrısı olarak karşımıza çıkar. Bu dönemde anne adayında meydana gelen bu durum, genel olarak bütün anne adaylarının karşılaştığı bir sorundur. Hamilelikte kasık ağrısı probleminin nedeni genel olarak annenin hormonal değişim yaşamasıdır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı Normal Bir Durum Mudur?

Hamilelik, anne adayları için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte birçok sıkıntı ile karşılaşılabilir. Bu sıkıntıların başında yaygın olarak görülen sorun kasık ağrısı problemidir. Hamilelikte kasık ağrısı normal bir durumdur. Hemen hemen bütün anne adaylarında bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Kasık ağrısı eğer normal sebeplerden dolayı kaynaklanıyor ise bu durum da bir sakınca yoktur. Ancak kasık ağrısının sebebi ciddi bir durumun habercisi ise mutlaka doktora gidilmelidir. Her ne kadar normal bir durum olsa da kasıkta olan ağrı durumu anne adaylarını rahatsız edebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

Anne adayları, hamileliğin 8. haftasına geldiğinde kasık ağrısı problemleri yaşar. Ancak bu kasık ağrıları hafif şekilde belirir. Bazı anne adaylarında bu durum hamileliğin 3. ayında görülmeye başlanır. Hamilelik döneminde kasık ağrıları şiddeti değişebilir. İlk hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarında kasık ağrısı, daha erken aylarda görülmeye başlanabilir. Ayrıca ilk hamilelik döneminde kasık ağrıları daha şiddetli olabilir. Bu kasık ağrıları hamileliğin son zamanlarında da yaşanabilir. Bunun sebebi anne adayının vücudunun ağırlaşması ile ilgilidir. Ayrıca bu kasık ağrıları anne adayını doğuma hazırlar. Hamilelikte kasık ağrısı görülmeye başlandığında anne adayı dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte Kasık Ağrısına Neden Olan Durumlar?

Hamilelik döneminde yaşanan kasık ağrıları normal olduğu için bu duruma sebep olan nedenlerde normaldir.

Hamilelik döneminde kasık ağrısına sebep olan durumlar şunlardır;

 • Anne adayında gaz durumunun oluşması
 • Anne karnında büyüyen bebeğin anneye baskı oluşturması
 • Kasılmalar
 • Uzun süre boyunca ayakta kalmak veya aynı pozisyonda saatlerce oturmak
 • Hormonal değişiklikler
 • Hamilelikte alınan kilolar

Bu durumlar hamilelikte kasık ağrısına sebep olan durumlardandır. Bu durumların görülmesi oldukça normal karşılanır.

Hamilelikte Kasık Ağrısına Neden Olan Ciddi Durumlar Nelerdir?

Hamilelik döneminde kasık ağrıları normal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda tehlike belirtisi olabilir. Anne adaylarının bu konuda dikkatli ve bilinçli olması gerekir.

Kasık ağrısına neden olabilecek ciddi durumlar şunlardır;

 • Hamilelik döneminde zehirlenme yaşanması
 • Erken doğum belirtisi
 • Böbreklerde taş olması
 • Düşük tehlikesi
 • Dış gebelik durumu
 • Rahimde yırtılma oluşması
 • Anne adayının idrar yollarında enfeksiyon oluşması

Bu durumlardan biri annede mevcut ise kasık ağrısı yapabilir. Bu kasık ağrıları, hamilelikten dolayı kaynaklanan kasık ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Buna anne adaylarının oldukça dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen bir durum oluşabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ciddiye Alınması Gereken Bir Durum Mudur?

Hamilelikte kasık ağrısı ciddiye alınması gereken bir durum değildir. Bu durum normal bir sorundur. Ancak kasık ağrısı yapabilecek durumlar bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Hamilelikte görülen kasık ağrısı annede sadece ağrı yaratır. Bunun dışında herhangi bir olumsuz durum yaratmaz.

Hamilelikte Kasık Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Hamilelikte kasık ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerin başında bol bol su içmek gelir. Ayrıca ılık su ile kasık bölgesine uygulama yapmak ağrıyı hafifletebilir. Bunun yanında sıcak su ile banyo yapmak faydalı olabilir. Egzersiz yapılması yine ağrıyı hafifletmede etkili olan bir yöntemdir. Belinize destek veren bantlardan kullanmanız yararlı olabilir. Kasıklarınıza hafif masaj uygulaması yapmak iyi gelebilir. Sıcak bitkisel çaylar da ağrıya iyi gelebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Engellenebilir Mi?

Hamilelik döneminde ağrı yaşanması normal bir durumdur. Bu durumun tamamen engellenmesi sağlanamaz. Ancak bazı yöntemler ile ağrı engellenebilir. Bu yöntemlerden ilki düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Su tüketimi kasık ağrıları için oldukça etkilidir. Bu yüzden bol su tüketimi olmalıdır. Uzun süre boyunca aynı pozisyonda oturmamaya dikkat edilmelidir. Yine uzun süre ayakta durmamak gereklidir. Bu durumlar kasıkta ağrı olmasını engelleyebilir. Bunların yanında kesinlikle ağır malzemeler kaldırmamaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı İçin Doktora Gitmek Gerekli Midir?

Hamilelikte kasık ağrısı olağan bir durumdur. Bu duruma sebep olan nedenlere göre doktora gidilebilir. Normal sebeplerden dolayı hamilelikte kasık ağrısı oluşuyorsa doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak bazı anne adayları ağrıya dayanamayabilir. Bu durumda ağrı kesici içmek isterler. Ağrı kesici içmeden önce mutlaka doktora danışmak gereklidir. Bu durum bebeğinize zarar verebilir. Kasık ağrısına sebep olan durumlar hamileliğin etkisiyle ortaya çıkar.

Ancak bu nedenler dışında kasık ağrısı başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu ayrımı iyi bilmek gereklidir. Hamilelik döneminde oluşan kasık ağrısında annede başka bir rahatsızlık oluşmaz. Bu rahatsızlık annede kusma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi etkiler yapmaz. Böyle durumlarda doktora gitmek gereklidir. Annenin ayağında şişlik oluşması veya ellerinde şişlik oluşması durumu gibi belirtiler kasık ağrısının başka bir rahatsızlıktan kaynaklandığını gösterir.

Hamilelik döneminde yaşanan kasık ağrısı için doktora gitmeye gerek duyulmaz. Bu durum her anne adayının karşılaşabileceği bir durumdur. Ancak olası başka rahatsızlıklarda mutlaka doktora gidilmelidir. Kasık ağrısı düşük olması ihtimalinin belirtisi olabilir. Bu yüzden doktora böyle bir durumda danışılması gerekir. Anne sağlığı ve bebeğin sağlığı için hamilelik döneminde doktor kontrolü mutlaka olmalıdır. Her ne kadar olağan bir durum olsa bile kasık ağrısı başka hastalığın tetikçisi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com