fbpx

Hamilelikte Eğilmek

Hamilelik, bir kadın için çok özel bir zamandır. Bu dönemde anne adayı, kendine normaldekinden iki kat dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelidir. Bazen hamileliği riske atan durumlarda bulunulur. İstemeden de olsa bazı hareketler bebeğin gelişimine veya hamileliğin genel yapısına zarar verebilir. Bu yazıda, hamileliği riske atan durumlardan hamilelikte eğilmek adlı konuyu işledik. Gelin, hamilelikte eğilmenin ne gibi zararlar varmış, nelere yol açıyormuş hep birlikte öğrenelim.

Hamilelikte Eğilmek
Hamilelikte Eğilmek

Hamilelikte Eğilmenin Zararları

Hamilelik, hem annenin kendi sağlığını koruması hem de karnındaki bebeğinin sağlığını koruması gereken önemli bir süreçtir. Bu süreçte yapılan herhangi yanlış bir hareket bebeğe veya size zarar verebilir. Aslında hamilelikte eğilmenin bebeğe verdiği zararlar, yok denecek kadar azdır. Çünkü anne karnında; ceninin etrafını sarıp sarmalayan; fiziksel etkilerden koruyacak mükemmel bir tamponlama sistemi vardır.

Anne karnındaki amniyon sıvısı, bebeğin kol ve bacaklarını rahat bir şekilde hareket ettirmesini, solunum hareketlerini kolayca yapmasını ve dönebilmesini temin eden elverişli bir ortamdır. Ayrıca bu sıvı, anne konumunu değiştirdiğinde bebeğin yine aynı konumunda ve doğru olan konumda kalmasına yardımcı olur. Dolayısı ile de, hamilelikte eğilmek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemez fakat anneye bazı sıkıntılar yaratabilir ve dolaylı yoldan da olsa anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir. Bu zararların neler olduğuna bakacak olursak ilk olarak karşımıza şunlar çıkar:

Hamilelikte Eğilmek Düşme Riskini Artırır

Düşmek veya sendelemek eğilmekten doğan sonuçlar arasındadır. Düşmek ve bununla birlikte yaralanmak hamilelik sırasında çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceği gibi düşük yapmanıza, vajinal kanama yaşamanıza ve plasentanın uterus duvarından ayrılması gibi daha kötü sonuçlar da doğurabilir. Eğer eğilmekten kaynaklanan düşme ve yaralanma durumları gebeliğin son üç aylık dönemine yani üçüncü trimestere denk gelirse o zaman risk son derece artar. Çünkü bu dönemde rahim duvarı inceldiği ve bebeğin başının da pelvise düştüğü dönem olduğu için eğilme ve düşme gibi sorunlar nedeni ile oluşacak risklerin bebeği etkileme derecesi on kat artabilir.

Eğilmek, Baş Dönmesinin Bir Numaralı Sebebidir

Hamilelik döneminde eğilmek, başınıza kan akışını artırdığı için anne adayını sersemletir ve bu da baş dönmesine sebep olur. Baş dönmesi ise bir bilinç kaybına neden olduğu gibi sonunda anne adayının yaralanmasına yol açabilir. Bu da hem anne hem de bebek açısından büyük tehlike kaynağı demektir. Ve her ikisini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelikte Eğilmek
Hamilelikte Eğilmek

Eğilmek, Bağ – Doku ve Kaslarda Gerginlik Oluşturabilir

Karnınızın içinde, zaman geçtikçe büyüyen bebeğinizden dolayı oluşan şişlik sebebiyle, hamilelikte omurganın balans merkezi değişebilir. İleri doğru eğildikten sonra tekrar arkaya yönelip doğrulmak, omurgada yük oluşturabilir ve hamilelik esnasında zayıflamış ve hassaslaşmış bağ dokuya ciddi ve kalıcı zararlar verebilir.

Eğilmek, Mide Ekşimesine Yol Açar

Eğer hamile iken eğilirseniz, bu eğilme midenizde bir baskı oluşturacaktır ve gebeliğin son zamanlarında sıklıkla görülebilen bir sorun olan mide ekşimesinin baskısını daha da artırabilir. Bu baskı da, mide asidinin özefagus içine doğru ters akışına; yani reflü olmaya yol açabilir. Reflü ise ağızda rahatsız eden bir tada, geğirmeye ve yemek borusunda yanma hissine yol açıp, sizi daha da rahatsız edebilir.

Hamilelik Sırasında Doğru Eğilme Önerileri

Hamilelikte doğru eğilme pozisyonları çok önemlidir. Bu güzel dönemi sorunsuz bir şekilde atlatmak istiyorsanız eğer, önerilerimizi dikkate almanız gerekmekte.

Eğer gün içinde eğilerek yapmanız gereken bir iş yapmak durumunda kalırsanız aşağıda yazılan önerileri aklınızda tutmalısınız;

  • Eğilirken, sırtınızı zorlamak yerine; dizlerinizi yere sabitleyerek bu işi yapabilirsiniz.
  • Eğildikten sonra kalkarken, mide ve karın kaslarınızı zorlamamaya çalışın. Burada da ellerinizi, uyluklarınızı ve dizlerinizi kullanarak yavaş bir şekilde kalkmanız gerekmektedir. Eğer böyle yaparsanız; hem acı çekme durumundan kurtulacaksınız, hem sırtınızı korumayı öğreneceksiniz, hem bacaklarınızı güçlendireceksiniz, hem de hamileliğiniz esnasında ve ilerlerken size günlük etkinliklerinizi yapma fırsatı tanıyacaktır.
  • En önemli konu ise; günlük ev işlerinizi yaparken temkinli ve çok dikkatli olmanız konusudur. Kadınlar, aktif varlıklardır. Fakat hamilelik hem sizin hem de bebeğiniz için çok kıymetli ve çok önemli bir süreç olduğu için günlük ev işlerinizi yaparken daha hafif işler yapmayı tercih edin. Size ağır gelecek işleri ya da yüksek bir yere çıkmanız gereken işleri yapmayı erteleyin ve eşiniz gibi, akrabalarınız ve komşularınız gibi yakın çevrenizden yardım isteyin.
  • Ağır ya da hafif bir eşyayı kaldırırken; bedeninizin değişen ağırlık merkezi ile aynı düz çizgiye getirmek için, şişkin karnınızın altında tutmaya çalışın ve sakın karnınızın üzerine katmayın. Bunu yapmak bebeğinize, karnınızdayken ciddi zararlar verebilir.

Hamilelikte Doğru Duruş Pozisyonları

Hamilelik esnasında, annenin karnı şiştiği için ona bazen ayağa kalktığında düşecekmiş hissi verebilir. Fakat aşağıda verilen doğru duruş pozisyonları ile, anne kendi orantılı beden mekaniğini etkin bir şekilde sağlamasına yardımcı olabilir. Hamilelikte, annenin doğru duruş pozisyonunu koruması için aşağıda birkaç pozisyonlara dair önemli öneriler verilmiştir:

Ayakta Durma Pozisyonu

Ayaktayken; boyun, baş ve sırt düz bir çizgide olmalıdır. Her gün ayağa kalkıldığında, sırt birkaç dakika duvara yaslanmalıdır. Bu omurgayı düzeltmek için mükemmel bir yöntemdir. Bu yüzden uzun süreler boyunca aynı pozisyonda durmaktan kaçınılmalıdır.

Oturma Pozisyonu

Omurga ve omuzlar düz olacak şekilde oturulmalıdır. Sırt, sandalyenin sırtına dokunmalıdır. Otururken sırta dayanak olarak bir yastık, rulo haline getirilmiş bir havlu veya bel desteği kullanılabilir.

Eşyaları Doğru Kullanma Pozisyonu

Ağır bir şey kaldırırken yardım istenmeli. Belin daha aşağısında bir nesne kaldırılıyor ise sırt düz tutulmalı; kalça ve dizler eğilmelidir. Dizler düz iken öne eğilmekten kaçınılmalıdır. Eğer masadaki bir nesne kaldırılacak ise vücuda yakın tutmak için masanın kenarına kadar getirilmeli. Ağır nesneleri ise bel seviyesinin üstünde tutulurken dikkatli olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com