fbpx

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkta Gitmeli

Hamilelik dönemlerinde en sık sorulan soru da hamilelikte doktora ne zaman ne sıklıkla gitmeli oluyor. Hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için zamanında doktor kontrollerinin yapılması gerekiyor. Eğer doktor kontrolleri zamanında yapılmaz yahut hiç yapılmazsa gebelikle ilgili bilgiler toplanamıyor. Bu bilgi eksikliği de ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Sonuç olarak, gebelik sırasında kontroller tam yapılmazsa, ters giden bir durumun farkına varılamaz. Bebek ya da anne ile ilgili sağlık problemi var olup olmadığı bilgisine erişilemez. Gebeliğiniz en sağlıklı şeklinde ilerliyor olsa dahi, belirli periyotlarda kontrollerinizi yaptırmanız gerekiyor. Çünkü bazen anne adaylarının belirli bir şikâyeti olmasa da bir rahatsızlığı olabiliyor.

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkta Gitmeli
Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkta Gitmeli

Hamilelikte Doktor Kontrollerinin Önemi

Gebelikte en önemli şey doktor kontrolleri. Hem annenin hem de bebeğin bu dönemi sağlıklı geçirmesi için rutin kontroller gerekli oluyor. Anne adayları genellikle gebelik dönemini sorunsuz atlatıyor. Ancak yine de risk barındırıyor. Hiçbir şikâyet olmasa dahi, sağlıksız bir gebelik geçiriliyor olabilir.

Bundan yüzyıl önce bebek ve anne sağlığı tamamen kadere bırakılmıştı ve ne olacağını, sonuçta görmekle yetinilmişti. Gebelikte ölen anneler, sakat ya da ölü doğan bebeklere rastlanırdı. Günümüzde ise rutin kontroller yapılması halinde erken tedaviyle bu riskler en aza indirilmeye çalışılıyor. Artık ölü ya da sakat doğan bebekler, gebelik sırasında ölen anne adaylarına rastlanma sıklığı azaldı. Bunun azalmasındaki en büyük etmen, belli periyotlarda yapılan doktor kontrolleridir. Bu kontroller sayesinde hem annenin hem de bebeğin sağlık durumu ayrıntılı gözlenir ve ters giden bir şey varsa müdahale edilir.

Doktor Kontrollerinin Sıklığı

Gebeliğin tanısı konar konmaz kontrollerin başlaması gerekiyor. Kendi yaptığınız test ya da laboratuvar testi sonuçlarına göre gebeyseniz mutlaka kontrollere başlamanız gerekiyor. Erken kontrollerin en büyük amacı risk oluşturacak durumları önceden analiz etmek ve durumlara karşı önlem almak. Başka bir erken kontrol amacı ise bebeğin kaç haftalık olduğunu belirlemek. Öncelikle annenin en son adet olma tarihi ile bebeğin kaç haftalık olduğu hesaplanır. Daha sonra ultrasonografi ile bebeğin kaç haftalık olduğuna bakılır ve iki sonuç karşılaştırılır.

İlk kontrol ardından gebelikte herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz ise genellikle kontroller aşağıdaki sıralamayla yapılır;

 • 28. Haftaya kadar dört haftada bir.
 • 28 – 36. Haftalar arasında iki haftada bir.
 • 36. Haftadan doğuma kadar haftada bir.

Sonuç olarak hamilelikte doktora ne zaman ne sıklıkla gitmeli sorusunun cevabı bu şekildedir.

Bu haftalardaki kontrollerin içeriğini sıralayacak olursak, şöyle bir sıralama yapabiliriz;

 • 11 ve 14. Hafta ikili tarama testi uygulanır ve burun kemiği incelenir
 • 16 ve 20. Hafta AFP testi uygulanır
 • 20 ve 24. Hafta iç organ taraması yapılır. Bebeğe giden kan akımının düzeyi hesaplanır.
 • 24 ve 28. Hafta diyabet testi yapılır
 • 28 ve sonrasında odak artık bebektedir. Ultrasonla bakılır. Kan uyuşmazlığı var mı yok mı tespit edilir
 • 36, 38 ve 39. Haftalarda birer kez NTS testi yapılır. Bebeğin kalbi dinlenir.
 • 40. Hafta bebek hala doğmadıysa kontroller üç günde bir yapılır.

Şikâyet Olmadan Sağlıksız İlerleyen Hamilelikler

Erken hamilelik döneminde mol gebelik ve dış gebelik rahatsızlıkları belli şikâyetler oluşturmaya bilir. Tedavisi erken teşhisle müdahale edilmez ise ciddi sonuçlara neden olabilir. Ancak teşhisi gayet basittir ve erken tedaviyle bu riskli gebelik çeşitlerinin riskleri ortadan kaldırılabilir. Burada önemli olan hamilelik şüphesi ile yaptığınız test sonucu pozitif ise hemen doktora görünmeniz. İlk kontrol en önemli kontroller arasında sayılıyor. Mol gebelik ve dış gebelik gibi olgulara tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte ilerde oluşabilecek sorunları da belirleyerek önlemler alınıyor. Yani hamilelikte doktora ne zaman ne sıklıkla gitmeli sorusunun başka bir cevabıysa; herhangi bir şikayet olmadan da gidilmeli oluyor.

Hamilelikte İlk Doktor Kontrolü

İlk kontrol her zaman önem teşkil eder. Test sonuçlarınızı alır almaz ilk kontrole gitmeniz gerekiyor. İlk kontrol, gebelikte herhangi bir sorun varsa ortaya çıkartıyor ve erken teşhis sayesinde ciddi sonuçlara neden olmasını engelliyor. Gebelik şüphesi duyduğunuz zaman kendiniz test yapa biliyorsunuz ya da laboratuvar testi yaptırabiliyorsunuz. Testinizin sonuçları pozitif ise mutlaka ilk doktor kontrolünüzü yaptırmanız gerekiyor. Zira ilk kontrolünüzü geç yaptırırsanız, herhangi rahatsızlığınızın tedavisine geç kalınmış olabilir.

Rutin İşlemler

Hamilelik sürecinde ve öncesinde herhangi bir rahatsızlığı olmayan anne adaylarının gebeliğine düşük riskli gebelik denir. Düşük riskli gebelik grubuna girmenin belirli şartları vardır.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hamilelik öncesinde ve sırasında rahatsızlığın bulunmaması
 • Bir veya daha fazla sağlıklı doğum yapılmış olması
 • Ailesinde bir sağlık sorunu olmaması, kronik ya da genetik rahatsızlığın bulunmaması
 • Hamilelik sürecinde anne adayında ve bebekte bir sağlık sorununa rastlanmaması
 • Bu durumların oluştuğu anne adaylarının gebeliğine düşük riskli gebelik denir.
 • Bu hamilelik grubunda genellikle bir sıkıntı çıkmaz ve normal doğumlar gerçekleşir. Anne adaylarına rutin kontroller yapılır.
  Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkta Gitmeli
  Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkta Gitmeli

Laboratuvar Testleri

Anne adaylarına bazı laboratuvar testleri yapılır bu testler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kan grubunun belirlenmesi
 • Kan sayımı
 • İdrar tahlili
 • Kan enfeksiyonu tarama testi
 • Üçlü ve dörtlü test
 • Şeker hastalığı testi
 • Kan biyokimyası

Bu testler laboratuvar ortamında yapılan testlerdir. Anne adayının kan grubu bilinmiyorsa ilk haftalarda test yapılarak öğrenilir ve takip kartına işlenir. Kan sayımında ise anne adayının kanındaki elementlerin sayımı yapılır ve adayda kansızlık olup olmadığı belirlenir. Tüm hamilelik boyunca en sık yapılan işlem idrar tahlilidir. İdrar tahlilleri bedenin yansıması sağlar. İdrardaki değerler kontrol edilerek anne adayının varsa sorunları saptanır.

Ultrasonografi

Her anne adayından en az iki kes ultrasonografi istenir. Bu duruma göre artış da gösterebilir. Özellikle gebeliğin ilk safhasında yapılan ultrasonografi büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com