fbpx

Hamilelikte Doğru Beslenme Nasıl Olur?

Hamile kaldığımız zaman hem kilo almak istemeyiz hem de bebeğimizin sağlıkla gelişmesini isteriz. Bu nedenle bu 9 aylık süreçte beslenmemize dikkat ederek bu iki hayalide gerçekleştirebiliriz. Anne olmaya hazırlanmak dünya üzerinde yaşayabileceğiniz en güzel duygulardandır. Minicik bir mucize karınızda ve gün gün büyümeye başlıyor. Genel olarak annelik güdülerimiz hamile olduğumuzu öğrenir öğrenmez başlar. Bazen dışarıda anne adayları ile karşılaştığınız zaman göbüşlerini tutarak yürüdüklerini görürsünüz. Anne olmaya kadın o kadar hazırdır ki onu karnında bile tutar ☺. Bir annenin evladından değerli hiç bir şey olamaz bu nedenle hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Bunu mutlaka bilmelisiniz. Sağlıklı beslenerek bebeğinizi de sağlıklı beslemiş olursunuz. Gebelik süresince sizin kilo almanız bebeğinizin de iyi büyüdüğü anlamına gelmez. Kalorili beslenmek yerine doğru ve dengeli beslenerek aşırı kilo almazsınız ve yavrunuz da bir o kadar sağlıkla gelişir. 

Biz bayanlar hamile olduğumuzu anladığımız ve doktordan teyit aldığımızı andan itibaren bir kaygı ve stres altına gireriz. Annelerimiz her ne kadar bize öğüt verse de bunlar maalesef etki etmez. Çünkü anne olacağım nasıl olacağım, içimce büyüyen canımı nasıl beslemeliyim düşünceleri bizleri yer bitirir. Aslında biliriz ki bebeğimiz için en büyük zarar stresten gelir. Onun ne yapalım biliyor musunuz? bütün kaygılarımızı bir kenara şöyle bir bırakalım. Yavrumuz dünyaya gelene kadar hamileliğin güzelliklerini yaşayalım. Şuanda benim yaşadığımı yaşamak için bekleyen bir sürü kadın var, neden stresle geçireyim ki anlayışıyla her anın tadını çıkaralım.  

Hamileyim İki Kişilik mi Yemeliyim?

Anadolu kültüründe anne adaylarına “ye ye sen iki kişisin” denilerek çok yedirmeye çalışırlar. İki kişilik yemeye devam ederseniz bir bakarsınız ilk aylarda dünyaları yemişsiniz. Tabi aldığınız kilolar da çabası. Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Konusu öğrenilince aslında kuzumuzun bizim yediklerimizden beslendiğini öğreniriz. Bu da onun için bir kişilik yememize gerek olmadığı anlamına gelir.  Ayrıca kültürümüzde yaz hamileleri şanslı kış hamileleri şansız gibi bir anlayış vardır. Aslında her mevsimde taze, beklememiş, mevsimlik, işlem görmemiş gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. 

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Zaman Biraz Değişim Şart

 

Hamile Kalmanın Yöntemleri Nelerdir

Anne adaylarının doktorlarından ‘ Evet, Hamilesiniz…’ sözünü duymalarının ardından farklı bir telaşa kapıldığı artık su götürmez bir gerçek ☺. İlk olarak nasıl olacak, ne olacak, nasıl doğuracağım, Allah’ım bebeğime bakabilecek miyim? Soruları çoktan akılda dolaşmaya başladı bile değil mi? Şunu söylemeliyim ki kadınlar yaradılıştan anne olmaya kesinlikle hazırlardır. Bu yüzden evham yapmak yerine bir plan yapmanız çok daha mantıklı olacaktır. Tabi aileler bu haberi aldıklarında çıldırmışçasına ve hiç yemek yememişsiniz gibi tüm sevdiğiniz yemekleri size yedirmeye çalışacaktır. Aman aman… Bu yeme törenleri hiç bitmeyeceği için önceden önlem almalısınız ve hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? ufaktan annelerinize bunu aşılamalısınız. Yoksa 9 ay hamilelikte aşırı kilo alarak doğuma girebilirsiniz.

Aslında hamişken azcık kilo yakışıyor anne adaylarına ama aşırısı bebeğinizi doğururken sizi biraz zorlayabilir. Yapmanız gereken doktorunuza gittiğiniz zaman hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Sorusunu sorup nasıl dengeli olarak neler yemeniz gerektiğinizin bir listesini alabilirsiniz. Hamilelikte yeme içmenizde değişim yapmanız kesinlikle şart. İpin ucunu kaçırmadan en çok 11 ile 13 kilo alarak kolay bir doğum gerçekleştirebilirisiniz.

Bebeğimin Doğru Beslendiğinden Emin Olmalıyım

Evet, anne olarak bebeğinizin mükemmel beslendiğinden ve içeride sağlıkla büyüdüğünden emin olmak istiyorsunuz. Ancak sevgili annişlerin gözden kaçırdıkları bir şey var. Siz ne kadar dengeli ve düzgün beslenip yürüyüş ve basit egzersizler yaparsanız kuzucuğunuz o kadar mutlu ve sağlıklı olarak göbüşünüzde büyüyecek ki inanamayacaksınız. Şimdi hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Bununla alakalı birkaç ipucu paylaşmak istiyorum. 

İşte Hamileler İçin İpuçları

 • İlk olarak kalorileri alımınızı dikkatle seçin. Fazla yediğiniz zaman sadece kilo alırsınız bebişiniz sizden zaten ihtiyacı kadarını alacaktır. Yediğiniz her fazladan gereksiz besin göbek çevrenizde yağlanmadan başka hiç bir şey yapmayacak bunu unutmayalım. Kalori olarak az ama besleyicilik yönünden güçlü besinler en iyi arkadaşınız olmalıdır. 
 • Uzun süreler aç kalmayın. Kendini aç bıraktığında meleğinde seninle aç kalıyor. Unutma ki yavrucuğunun tek besin kaynağı senin yediklerin. Eğer sen yemezsen bebeğin senin depolarındaki tüketir ve sağlıklı gelişemez. Düzenli olarak ye iç ki bebeğin de aç kalmadan rahatça büyüsün. 
 • Anneler için doktorlar sık sık ve az az tüketmeyi önerirler. Bunu aman aklınızdan çıkarmayın az ve sık.
 • Bu süreçte karbonhidratta ye ama doğru seçimler yaparak. Yulaf, tam tahıllı ürünler bakliyatlar besinlerinizin arasında bulunmalı.
 • Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Diye her detayı araştırırken şeker konusunu sakın pas geçmeyin. Şeker bu dönemde pek gerekli değildir. Zaten gebelik diyabeti diye bir durum var. Bu nedenle şekerden kaçmak bebeğiniz için iyi bir seçenektir. Üstelik şeker ihtiyacın için meyveler sebzeler yiyebilirsin.

 Korkma annesi bebeğin doğru beslendiğinde maşallah turp gibi olacaktır ☺. Sen dikkat ve sadece onu koru…

Hamilelikte Kimyasallardan Uzak Durun

Bir anne olarak bebeğimize hazırlayacağımız ilk ve en güzel hediye nedir biliyor musunuz? Hamileliğimiz sırasında onu iyi beslemektir. Onun sağlıklı dünyaya gelmesi hem bizi mutlu edecek hem de onu mutlu edecektir. Gebeliğimizin ilk anından itibaren Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? sorusunun cevabını alıp bu güzel yolculuğa öyle başlayalım. Hamileliğimizin sorunsuz ve güzel geçmesi için gebelikte beslenme önerilerine ihtiyacımız olacak. Bize verilen listeyi ezberleyip ona göre yemek yerine hamilelikte beslenmenin temel ilkelerini öğrenip 9 ay boyunca ona uygun kaliteli tercihler yapmamız daha doğru olacak. Yoksa diğer türlü her gittiğiniz yere elinizde kocaman bir listeyle gitmeniz gerekir. Eminim ki bunu kimse istemez.

Dondurulmuş, paketlenmiş, raf ömrü uzun olan bütün gıdalara şüphe ile yaklaşmak gerekir. Tarladan fabrikaya, fabrikada kimyasallara derken çok uzun bir yolculuğu ve çok işlemi olan bu gıdalar bebeğimize faydadan çok zarar verebilir. Dikkatli seçim yapmalıyız. Mevsimindeki sebze ve meyveleri tazeyken kendimiz ev konservesi yapıp hazırlayabiliriz. Sebzeleri çiğ tüketmek, pişirme yöntemi olarak besin değerini en az kaybettiren buharda pişirmeyi tercih etmek, kızartmadan, uzun süreli ve yüksek ısıya maruz kalmış gıdalardan, mikrodalga fırından uzak durmak en temel ilkelerdendir. Şimdi elinizi karnınıza koyun ve:”Ben senin annenim ve sana en güzel şekilde bakacağıma eminim” deyin. Böylece hem kendinize bu düşünceyi kabul ettirip rahatlarsınız, hem de bebeğinizle iletişim kurmuş olursunuz.  

Hamilelikte Dengeli Beslenme Şart

Hamile olduğunu anlayan anne adayları ne yapar? Hemen plan ve program yapar. Hatta bazılarımız o kadar heyecanlıdır ki doktorunu soruları ile illallah ettirir. Soru sormaktan çekinmeyin ama doğru kişilere sorun ve sağlıklı cevaplar alın. Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur adına yapılacak şey öncelikle hamileliğin bir hastalık olmadığını, güzel ve kutlu bir yolculuk olduğunu bilmektir. Hasta olduğunuzdan beslenmenize dikkat etmiyorsunuz yavrunuzu sağlıklı dünyaya getirebilmek için bir sebeptir. Damak lezzetimizi değiştirmemize gerek yok aslında. Sadece yapacağımız şey, doğal, taze ve besinlerde yiyerek dengeli beslenmeye özen göstermektir. Nasıl ki anne olarak bebeğimiz acıkıp ağladığında gece uykumuzu bölüp kalkıp onu besliyoruz, asla aç kalmasına dayanamıyoruz. Aynı şekilde biz beslenmemize dikkat etmediğimizde onun aç kalacağını düşünerek beslenmemize dikkat edeceğiz. Hiçbir anne çocuğuna zarar verecek bir şey yedirmek istemez. İşte dengeli beslenme onun sağlıklı beslenmesinin anahtarıdır. Bebeğimiz düzenli ve aralıklı beslenmeye ihtiyaç duyar ki bunu da ancak bir anneler sağlayabiliriz. Biz acıkmasak da bebeğimiz acıkmış olabilir. Bundan dolayı beslenmemizi doktorumuzdan alacağımız tavsiyeler üzerine bir düzene koymak zorundayız.

Ara ve Minik Öğünlerimizi Düzene Koymalıyız

Karnımızdaki bebeğimizin gelişimi olumlu etkilemek için kendimize ara ve minik öğünler koymalıyız. Atıştırmalarımızı günde en az 5 kere, 2 ara öğün 3 minik öğün şeklinde ayarlamalıyız. Ayyyy bu kadar çok yersem davul gibi olurum demeyin çünkü bu öğünlerde kalorili besinler değil, besleyici gıdalar tüketeceğiz. Ara ve minik öğünler yapmamız bebeğimiz kadar biz annelere de faydalıdır. Hamilelik sırasında çoğunlukla yaşanan bulantı, şişlik, kabızlık, mide yanması gibi şikayetlerimizi en aza indirecektir. Harika bir haber değil mi çünkü hamilelik sırasında anneleri en çok yıpratan da bu şikayetlerdir. Azar azar yemek kan şekerini devamlı dengeleyeceği için daha enerjik olacağız. Enerjimizin fazla olması da duygusal çöküntüleri engelleyecektir. Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur için ara ve minik öğünler koyarak yemek düzenimizi sağlamamız ilk ve önemli adımdır. Öğünlerimizde 1 porsiyon sebze ve 1 porsiyon meyve olmasına ise ayrıca özen göstermeliyiz. 

Fazla Kilo Almak Bebek İçin Faydalı Değildir

Bizim kilo almamız bebeğimizin doğru beslendiği anlamına gelmemektedir. Bunun için çok yeme derdine düşmek yerine sağlıklı beslenmenin derdine düşmek gerekir. Hamileliğimizin başlangıcında doktorumuz bizlerin alması gereken en az ve en fazla kiloları hesaplar. Buna göre dikkatli beslenmemizi tavsiye eder. Genellikle vücut kitle endeksi düşük olan annelerin yani çok zayıf olanların bebekleri zayıf doğar. Yüksek vücut kitle endeksine sahip olanların bebeği daha iri olur. Obez kitle endeksinde olan anne adaylarında gebelik diyabeti görülür. Doğumu riske sokan komplikasyonlar ve riskli doğum gerçekleşir. Gebelik diyabeti olanların bebekleri iri olur ve doğum anında annenin de bebeğin de hayati riski olur. Bu tür riskleri yaşamamak, bebeğimizin sağlıkla dünyaya gözlerini açması için karbonhidratları hayatımızdan çıkarmalıyız. Çünkü beyaz pirinç, beyaz ekmek, börek, kek, kurabiye gibi karbonhidratların besin değeri pak fazla değil, kalorisi yüksektir. Bu da annenin kilo almasını ve gebelik diyabetinin çıkmasına neden olmaktadır.  

Peki o zaman hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? Bol lifli besinler tüketerek olur. Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekler yiyeceğiz. Beyaz pirinç yerine bulgur yiyeceğiz. Daha doğrusu karbonhidratları kesmek yerine doğru karbonhidratlarla besleneceğiz. Zaten Anadolu insanı bizlerin karbonhidratı tamamen kesmesi mümkün değil çünkü mutfak kültürümüzün geneli karbonhidrat üzerinedir.

Hamilelikte Sağlıklı ve Dengeli Beslenme İçin Neler Yapmalıyız?

Doktorlardan ve beslenme uzmanlarından edindiğim hamilelikte beslenme ipuçlarını sizlerle paylaşacağım:

 • Bebeğimizin hücrelerinin büyük kısmı proteinlerden oluşmaktadır. Bunun için balık, et, hindi, yumurta, kuru baklagil, yoğurt, süt ve ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişleri mutlaka beslenmemize dahil edelim.
 • Bebeğimizin zihin ve beden gelişimi için folik asit çok önemlidir. Folik asit bakımından zengin olan ıspanak, fasulye, mercimek ve buğdayı bol miktarda tüketmeliyiz.
 • Kuzumuzun bilişsel fonksiyonlarında görev alana en değerli vitamin B12’dir. B12 bakımından zengin olan besinler ise balık, süt ve peynirdir.
 • A vitamini bakımından zengin olan havuç, yumurta, kayısı, ıspanağı listemize eklemeliyiz. 
 • Yavrumuzun kan yapımında demir görev almaktadır. Demir bakımından zengin olan besinler için pekmez, tahin, ıspanak, yumurta, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru baklagilleri yeterli ve dengeli olarak tüketirsek canlı kanlı bir bebek dünyaya getiririz.
 • Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu ise süt ve süt bakımından zengin besinlerden alabiliriz. 
 • Hiçbir anne bebeğinin büyüme yetersizlikleriyle dünyaya gelmesini istemez. Ölü doğum, doğumsal anormalleri gibi durumlar çinko eksikliği olduğunda yaşanır. Allah kimseye yaşatmasın. Ve yaşamamak için çinko bakımından zengin olan buğday, ceviz, badem, peynir, bulgur gibi besinleri bolca tüketmeliyiz. 
 • Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? konusunda omega3 ve omega 6 asitlerinin dengeli alımı oldukça önemlidir. Bunun için somon, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz tüketilmelidir. 

Bütün mineraller ve vitaminler eksiksiz ve dengeli biçimde doktor gözetiminde alındığında dünyalar güzeli bebeğimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecektir. Ve biz dünyanın en mutlu kişisi olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com