fbpx

Hamilelikte Çatlakları Önlemek

Hamilelik genellikle her kadının yaşamak istediği bir duygudur. Hamile kaldığınız zaman bunun birçok zorlukları bulunur. Ancak doktorlardan alınan destek sayesinde bu sorunlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Hamilelik döneminde en çok görülen problem çatlarlardır. Anne adayları dikkat edip gerekli bakımları yapmazsa çatlaklar artar ve iz bırakır. Bu nedenle hamilelikte çatlakları önlemek için gerekli kremleri kullanmak gerekir. Hamilelik döneminde hızlı alınan kilolar ve genellikle gebeliğin 3 ayından itibaren karında çatlaklar meydana gelir.

Çatlaklar açık tenli olan anne adaylarında daha çok belli olur. Bu lekelerin önüne geçmek için hamile kaldıktan itibaren nemlendirici kullanmak gerekir. Çatlaklar meydana gelse de bunun önüne geçmeniz mümkün. Ancak gıdaya da çok dikkat etmek gerekir. Anne adayları hamile kaldıktan sonra beslenmesine dikkat ederek bu durumun önüne hızlı bir şekilde geçebilir. Aynı zaman da doktorunuzdan da bu konuda iyi gelecek ürünler hakkında bilgi almak mümkün.

Hamilelikte Çatlakları Önlemek
Hamilelikte Çatlakları Önlemek

Hamilelik Döneminde Çatlaklar Neden Olur?

Hamilelik döneminde çatlakların neden oluştuğunu anlamak için vücudun yapısını bilmek gerekir.

Bunun için birçok neden sayılabilir;

  • Hamilelikte kilo vermek ve alınan kilolar
  • Doğum kontrol hapları
  • Cildin aşırı kuru olması
  • Hamilelik döneminde tüketilen sigara gibi zararlı içecekler de cilt de çatlaklığa neden olur. Hamilelik zamanında genellikle genetik nedeniyle çatlaklık ortaya çıkabilir.
  • Gıda her zaman oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmeye önem vermek gerekir. Tüketilen meyve ve sebzeler vücudunuzun nemli kalmasını sağlar. Bu durumda çatlakları engeller.

Ancak bu durum herkes açısından yaşandığı için gerekli olan kremler kullanıldıktan sonra zamanla geçer. Bu nedenle çatlaklıkla karşılaştığınız zaman gerekli önlemleri almak da fayda var.

Hamilelik Çatlağı Nasıl Önlenir?

Kadınların vücutları eğer çok kuru ise oldukça kolay bir şekilde çatlar. Ancak yapılan müdahaleler sayesinde bu durum azaltılabilir. Vücudu nemli tutmak gerekir. Bunun için anne adaylarının sürekli olarak su tüketmesi gerekir. Vitamin bulunduran yiyecekleri tüketmek de oldukça etkili olacaktır. Anca daha farklı gıdaları tüketirseniz bu durum zarar verebilir. Çok fazla çatlak meydana gelmeden müdahil ettiğiniz zaman çatlaklar da büyümez. Bu nedenle birçok insan hamileliğin başında çatlakların önüne geçmeyi tercih eder. Hamileliğin en başından beri doğal yağları kullanmak gerekir. Hindistan ceviz yağı, zeytinyağı, kasko yağı gibi ürünleri kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ancak bazı yağlar alerji yapabiliyor. Bunun için ilk olarak yağı test etmek gerekir. Eğer alerjiniz yoksa hem cildiniz nemlenmiş olur hem de çatlaklarında önüne geçmiş olursunuz. Çatlak önleyen kremler de nem oranını oldukça fazla arttırır. Ancak kremlerin bazılarını 20. Haftadan sonra kullanmak gerekir. Bunun için doktorunuzla görüşerek Bilgi almak daha doğru olacaktır. Ayrıca hamilelik zamanında göbeği kaşımak doğru değildir. Bu nedenle kaşınsa bile hafif masajlar yapmak gerekir. Doğru beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hamilelik döneminde beslenme ne kadar iyi olursa çatlaklar da o kadar azalır.

Çatlakların Bir Zararı Var Mı?

Vücutta meydana gelen çatlaklar herhangi bir zarar oluşturmaz. Ancak anne adayları görsel açıdan rahatsız olabilir. Çatlaklar genellikle her kadında oluşan normal bir şeydir. Bazı anne adayları herhangi bir zarar olmadığı için krem ve yağ kullanmayı da tercih etmez. Ancak görsel açıdan sizi rahatsız edeceği için iyi bir krem kullanmak daha iyi olacaktır. Bu nedenle hamilelikte çatlakları önlemek için doktorunuzdan bu konuda destek almak gerekir. Genellikle doktordan hamilelik çatlakları hakkında detaylı Bilgi aldığınız zaman sizin için doğru olan kremi önerir. Her kremi kullanmak zarar vereceği için bu konuda iyi bir araştırma yapmak gerekir.

Hamilelikte Çatlakları Önlemek
Hamilelikte Çatlakları Önlemek

Çatlaklar İçin Krem Seçimi

Hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklar için krem seçimi yapmak vücudunuza göre olmalıdır. Genellikle bazı anne adaylarının vücudu daha yağlı olabiliyor. Bunun için çok yağlı olan kremlerim kullanmak doğru olmaz. Ancak kuru olan ciltler de ise çatlaklar daha fazla meydana gelir. Bu gibi durumlar da yağlı kremleri kullanmak gerekir. Krem seçimi yaparken çok uygun markalar tercih etmek doğru olmaz.

Genellikle bu gibi kremler vücudunuza daha fazla zarar verir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kremi araştırmak gerekir. Genellikle kremler hakkında çok fazla reklamlar yapılır. Ancak bu gibi kremler vücudunuza iyi gelmez ve alerji yapar. Daha fazla çatlak oluşmasını sağlayabilir. Kremler doğru bir şekilde kullanıp vücudunuzun nemli kalmasını sağlarsanız bu durum da herhangi bir çatlak da oluşmaz.

Hamilelik Çatlakları Kalıcı Mı?

Hamilelik zamanında çatlaklar meydana geldiği zaman bunlar kalıcı olabilir. Ancak oluşan bu çatlaklar için herhangi bir önlem almaz ve ürünleri kullanmazsanız eğer ömür boyu kalıcı olabilir ve oldukça kötü bir görüntü de oluşturabilir. Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra gerekli olan yağ ve kremleri kullanmak gerekir. Genellikle doktorlar ilk haftadan itibaren kullanılmayı önerir. Eğer çok daha önceden kremleri kullanırsanız kısa sürede etkisini gösterir ve kalıcı olmaz. Böylelikle çatlaklardan da kısa süre de uzaklaşmış olursunuz.

Cilt Tipine Göre Çatlaklar

Çatlakların oluşmasına en etkili şey genetiklerdir. Çatlak oluşumu her anne adayında farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarında hiç görülmezken bazılarında aşırı büyük bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu durum hem genetik hem de annelerin cildinden kaynaklanır. Bunun önüne geçmek için mutlaka hamilelikte çatlakları önlemek hakkında yazıları da okumak gerekir.

Çatlak Kremi Nasıl Kullanılır?

Hamilelik döneminde meydana gelen çatlakların önüne geçmek için sabah akşam kremi uygulamak gerekir. Genellikle vücudu ne kadar fazla nemlendirirseniz o kadar fazla önüne geçmiş olursunuz. Bu nedenle almış olduğunuz kremi sık sık kullanmak çatlakların önüne geçmek için daha doğru olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com