fbpx

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelik birçok kadın için sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönem her kadın için bazı zorluklar yaratabilir. Hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak anne adayı sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlardan bir tanesi, hamilelikte baş ağrısı ile karşılaşma durumudur. Bu durum birçok anne adayını olumsuz etkiler. Hamilelik oldukça uzun bir dönemdir. Baş ağrısı sorunu da hamile olan kadınları olumsuz etkileyen başlıca bir problemdir. Her kadına göre şiddeti farklılık gösterebilir. Hamilelikte baş ağrısı dönemleri ilk 3 ay ve son 3 ayda görülebilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte çıkan her sorunun başlıca sebebi hormonal değişikliğin yaşanmasıdır. Bu değişiklik anne adayının zorlu bir hamilelik dönemi yaşamasına sebep olabilir. Ancak hamilelikte baş ağrısı başka nedenlerden dolayı da olabilir.

Bu nedenler şunlardır;

  • Hamilelikten dolayı oluşan hormonal değişiklikler
  • Kan basıncında oluşan bazı değişiklikler
  • Anne adayının yorgun olması
  • Anne adayında migren hastalığının bulunması
  • Anne adayının stres altında olması
  • Açlık durumu
  • Kan şekerinde düşüklük
  • Anne adayının yeteri kadar temiz hava almaması
  • Uykusuzluk problemi
  • Depresyon gibi psikolojik durumlar

Aynı zamanda bu nedenler yanında eğer anne adayı, sigara gibi vücudunda bağımlılık yapmış olan bir maddeyi bırakmaya çalışıyorsa bu durum da baş ağrısına sebep olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte baş ağrısı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ağrı anne adayını rahatsız etmeye başlar. Hamilelikte baş ağrısı için anne adayları birtakım rahatlatıcı şeyler yapabilir. Bu rahatlatma yöntemlerinin başında hafif egzersizler yapmak vardır. Düzenli şekilde yemek yemek ve bol bol sıvı almak iyi gelebilir. Baş bölgesine, göz çevresine masaj yapmak rahatlatıcı olabilir. Mümkün olduğu kadar uykusuz kalmamaya çalışın. Düzenli şekilde uyumak baş ağrısına iyi gelir. Stresten uzak durmanız gerekir. Stres baş ağrısına sebep olabilecek durumların başında gelir. Bu yüzden psikolojik rahatlığınız önemlidir. Eğer hamilelikte baş ağrısı sinüzit tıkanıklığından kaynaklanıyorsa bunun için buhar solumak en etkili yöntemlerden biridir. Anne adayı sırt bölgesi gibi kasılan bölgelerine masaj yaptırabilir. Bu masajı uzman bir doktora yaptırmak daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Sıcak bir duş almak oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir. Eğer baş ağrısına sebep migren ise bu durumda soğuk duş almak daha çok etkili olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Almak Zararlı Mıdır?

Hamilelikte karşılaşılan baş ağrısı problemi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum karşısında anne adayları ağrıyı kesmek veya engellemek için birçok yöntem dener. Ancak tüm yöntemlere rağmen ağrı hala geçmiyorsa çare ağrı kesicidedir. Hamilelikte ilaç kullanımı çok önemlidir. Sadece ağrı kesici de olsa beklenmeyen bir durum gelişme gösterebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için ağrı kesici de alınıyor olsa mutlaka doktora danışmadan alınmaması gerekir.

Hamilelik hem anne için hem de bebek için oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde annenin yaptığı her hareket bebeği etkilemektedir. Bu yüzden ağrı kesici almak ağrıyı geçirse bile bu doktora danışmadan yapılmamalıdır. Ancak ağrı kesiciye rağmen hala ağrı kesilmemişse bu durumda doktora gidilmelidir. Ancak yine de hamileliğin ilk 3-4 aylarında ağrı kesici almamak gerekir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Ciddiye Alınması Gereken Bir Durum Mudur?

Hamilelikte yaşanan baş ağrısı problemi, anne adaylarının sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Bu durumun yaşanması oldukça olağandır. Baş ağrısı genellikle hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında görülür. Baş ağrısı sebebine göre tedavi yöntemi uygulayarak bu ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ancak tüm denenen yöntemlere rağmen ağrı hala geçmiyor ise bu durum dikkate alınmalıdır. Öncelikle bir jinekoloğa gidilmelidir.

Eğer doktorunuz önerirse baş ağrısı için başka doktora gidebilirsiniz. Hamilelikte baş ağrısı özellikle yüksek tansiyonla bir arada yaşanırsa bu durum oldukça tehlikeli hal alır. Bu yüzden anne adayının çok dikkat etmesi gerekir. Eğer kendinizi çok kötü hissederseniz mutlaka uzman bir doktora vakit kaybetmeden gitmeniz gerekir. Hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için dikkate alınması gereken bir durum oluşabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Kendiliğinden Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte çok sık yaşanan baş ağrısı problemi genel olarak hamileliğin son 5-6 ayında gerilemeye başlar. Böylelikle hamile olan kadınlar bu durumda biraz rahatlama yaşar.

Hamilelikte Baş Ağrısı Yaşamak Engellenebilir Mi?

Hamilelikte baş ağrısı oldukça fazla görülen bir sorundur. Her anne adayı bu sorunla karşılaşmaktadır. Ancak alınan bazı tedbirler bu ağrıları yaşamanıza engel olabilir. Bu tedbirlerin başında düzenli beslenme gelir. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek ağrı yaşamanıza engel olabilir. Bunun yanında uyku düzeni dikkat edilmesi de yine ağrıyı yaşamaya engel olabilir.

Bol bol sıvı tüketimi vücudun susuz kalmasına engel olduğundan ağrı yaşanmasına da engel olur. Egzersiz yaparak baş ağrısını engellemek mümkündür. Egzersiz yaparken rahat olmalı ve kendinizi yormamalısınız. Egzersizi düzenli olarak yapmak ağrıyı engeller. Kendinizi yormayın ve dinlenmeye özen gösterin. Dinlenmiş olmak hamilelikte ağrı yaşamanıza engel olabilir. Stres gibi psikolojik durumlardan uzak durmak da yine hamilelikte baş ağrısına engel olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiseller Nelerdir?

Hamilelikte baş ağrısı sorunu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adayları bu sorun karşısında bazen doktora gitmek yerine bitkisel çözümler deneme yolunu tercih ederler. Bu bitkisellerin başında rahatlatıcı bitkisel çaylar gelir. Bunlar papatya, melisa çayı olabilir. Tarçın ve balı karıştırıp yemek yine ağrıya iyi gelen bitkisel bir yöntemdir. Ayrıca elma yemek hamile kadın için oldukça iyi bir besindir. Bu besini günde bir defa tüketmek hamile olan kişiye iyi gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com