fbpx

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte balık yağı faydaları bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu konuda uzmanlar, gebeliğin her döneminde omega-3 ihtiyacının karşılanması gerektiğini belirterek balık yağının faydalarına işaret etmektedir. Balık yağı vücudun omega-3 ihtiyacının karşılanmasında oldukça etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde omega-3 ihtiyacının artması balık yağının kullanılması neredeyse gerekli hale getirmektedir. Aynı zamanda balık yağının omega-3 dışında çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Tüm bu durumlar ek gıda takviyelerine ihtiyaç duyulan gebelik döneminde balık yağının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?
Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Omega-3 Nedir?

Omega-3 doymamış yağ asididir, söz konusu yağ türü esansiyel olduğu için insan vücudu bunu üretememektedir. Bu sebeple dışarıdan alınması gerekmektedir, normal zamanlarda da omega-3 ‘ün dışarıdan alınması gerekiyor olsa da bu durumun gebelik döneminde daha da önem kazandığını söylemek mümkündür. Anne ve çocuğun söz konusu yağ ihtiyacını karşılaması açısından omega-3 kullanımı uzman hekimler tarafından kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, yani omega-3 yağ asidi özellikle beyin gelişimini etkileyen bir maddedir.

Bunun dışında ise gebelikte balık yağının faydaları şöyledir;

 • Bebeğin, beyin ve göz sinir sisteminin gelişmesini hızlandırır.
 • Otizm riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Düşük doğum riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Kalp sağlığı sorunlarının yaşanmasına veya oluşmasına engel olur.
 • Dikkat eksikliği sorunlarının önüne geçer.
 • Hiperaktivite sorunlarının önüne geçer.
 • Doğum sonrasında yaşanabilecek depresyon gibi durumların oluşmasına engel olur.
 • Gebelik zehirlenmesi ve yüksek tansiyon gibi sorunların görülmesini önemli ölçüde azaltır.
 • Kız çocuklarında meme kanseri, erkek çocuklarında prostat gibi sorunların önüne geçer.
 • Annede veya bebekte oluşabilecek kronik hastalıkların ilerlemesini büyük oranda durdurur.

Yukarıda belirtilen faydalar düşünüldüğünde hamilelikte balık yağı faydaları kesinlikle küçümsenmemelidir ve gebelik boyunca kullanılmalıdır.

Gebelik Döneminde Ne Sıklıkla Balık Yağı Kullanılmalıdır?

İnsan vücudunun günlük 400 ile 1000 mg arasında omega-3 alması gerekmektedir. Bu oranın sadece beslenme ile elde edilmesi ise oldukça zordur, bu sebeple dışarıdan alınması gerekmektedir. Gebelik döneminde söz konusu ihtiyacın daha da arttığı düşünüldüğünde balık yağı kesinlikle kullanılmalıdır. Bu konuda balık yağının ne sıklıkla kullanılması gerektiği ise uzmanlara göre 300 mg civarında olmalıdır. Anne günlük alması gereken omega-3 yağ asidinin 300 mg’ını balık yağı ile geri kalanı beslenme yoluyla almalıdır.

Gebelikte Kullanılan Balık Yağı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte balık yağı faydaları konusunda hepimiz hemfikiriz, ancak yine de balık yağı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu konuda piyasada iki çeşit balık yağı bulunmaktadır, söz konusu balık yağlarından biri, balığın karaciğerinden diğeri ise balığın gövdesinden üretilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, balığın karaciğerinden üretilen balık yağıdır. Karaciğerden üretilen balık yağının içinde fazla kullanımda zarar veren retinol A ismi verilen bir madde bulunmaktadır.

Söz konusu maddenin vücuda fazlaca girmesi gebelik döneminde bebekte yaşanabilecek bazı sorunlara yol açmasına neden olabilir. Bu sebeple retinol A maddesinin bulunduğu balık yağının kullanımı doktor tarafından önerilen ölçülerde olmalıdır. Balık gövdesinden üretilen balık yağında ise herhangi bir zarar söz konusu değildir. Ancak yine de annenin omega-3 ihtiyacının hepsinin gıda takviyesi ile alması doğru değildir. Bu sebeple uzmanların tavsiye ettiği ölçüde, yani 300 mg olacak şekilde balığın gövdesinden üretilen balık yağı kullanılmalıdır.

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı Bebeğe Kilo Aldırır mı?

Gebelikte balık yağı kullanımının bebekte kiloya sebep olup olmadığı oldukça merak edilen bir konudur. Bu hususta yapılan bazı araştırmalar gebelikte balık yağı kullanımın bebeklerde beklenen doğum kilosundan %35 oranında daha fazla kilolu doğduğunu göstermiştir. Ancak yine de söz konusu durumun oluşması kesin değildir, aynı konuda yapılan farklı araştırmalar ise bebeklerin kilosunu etkilemediğini göstermiştir. Bu konuda ikiliklerin yaşanması gebelikte balık yağı kullanımının bebeğe kilo aldırıp aldırmayacağı hususunu belirsiz kılmaktadır. Bu sebeple anneler beklenenden daha fazla kiloyla doğmuş bir bebeği kucaklayabilecekleri gibi beklenen kiloyla doğan bir bebekle de karşılaşabilirler.

Gebelikte Balık Yağı Kaçıncı Ayda Kullanılmalıdır?

Gebelikte balık yağının belirli bir ayda kullanılması yanlıştır, bu konuda balık yağı gebeliğin her döneminde kesinlikle kullanılmalıdır. Özellikle gebeliğin son 3 ayında bebeğin beyin gelişimi ve sinir sistemi tamamlanmaya başladığından son 3 ayda balık yağının kullanımı daha önemlidir. Bu sebeple anneler son 3 ayda balık yağının kullanımına dikkat etmeli ve aynı ölçüde beslenmesine de dikkat etmelidir.

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?
Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Hangi Balık Yağı Hapı Kullanılmalıdır?

Piyasa birden fazla balık yağı hapı bulunmaktadır, bu sebeple söz konusu balık yağı hapların arasından en doğrusunun seçilmesi zor olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi ise şüphesiz doktor verecektir, bu sebeple anneler hangi balık yağı hapını kullanmaları gerektiğini doktorlarına sormalıdır. Doktorun tavsiye ettiği balık yağı hapının dışında bir hap kullanılması kesinlikle yanlış olacaktır. Aynı zamanda anneler kullanacakları balık yağı hapını kesinlikle araştırmalıdır. Son olarak balık yağının bilinmeyen yerlerden veya bilinmeyen internet sitelerinden alınması tavsiye edilmemektedir. Bu konuda balık yağı güvenlik açısından kesinlikle bilinir yerlerden alınmalıdır.

Omega-3 İçeren Besinler Nelerdir?

Balık yağı kullanarak sadece 300 mg değerinde omega-3 ihtiyacının karşılanacağını belirtmiştik, bu sebeple annelerin toplamda 100 mg omega-3 ihtiyacını besinlerle alması gerekmektedir.

İçinde omega-3 bulunan besinler ise şöyledir;

 • Ceviz,
 • Keten Tohumu,
 • Avokado,
 • Semizotu,
 • Soya Fasulyesi,
 • Yumurta,
 • Et ve Süt Ürünleri.

Yukarıda belirtilen besinler içinde omega-3 yap asidi bulunduğundan günlük olarak tüketilmesi kesinlikle gereklidir. Bu konuda günün başlangıç öğünü olan kahvaltı da yumurta ve cevizin tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Anneler söz konusu besinleri ve balık yağını kullandıklarında günlük 1000 mg omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılayacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com