fbpx

Hamilelikte 33. Hafta (Gebelikte 33. Hafta)

Hamilelik 33. Hafta

Hamileliğin son dönemlerine doğru yaklaşıldıkça bebek hızla büyümekte ve dünyada yaşayabilmek için gereken değişimleri geçirmektedir. Bu süreçte kilosu artan ve boyu uzayan bebek anne adayının da kilo almasına ve karnının belirginleşmesine neden olmaktadır. Hamilelik 33. Hafta için yaklaşık 2000 gram olan bebek her hafta daha fazla kilo almaktadır. Bebek büyüdüğünden ve hareket kapasitesi azaldığından hareketleri artık daha düzenli ve az olarak görülmektedir. Ayrıca anneden bebeğe iletilen antikorlar ile bebeğin bağışıklık sistemi bu dönemde gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde dünyaya gelen bebekler ciğerleri büyük oranda geliştiğinden yüksek oranda hayatta kalabilmektedir.

Bebeğin doğumunun yaklaşması ve gebelik süresinin son haftalarına gelinmesi ile bebeğin karakteristik özellikleri ve son halleri oluşmaya başlamaktadır. Önceki dönemlerde rahim içinde rahatça oynayıp hareket edebilen bebek hamilelik 33. Hafta ve sonrası dönemde hareket edecek alan bulamadığından daha düzenli ve hafif hareketlerle anne karnında yaşamına devam eder. Bebek hareketleri bu dönemde periyotlarla hareketli ve hareketsiz olarak gözlemlenebilmektedir. Çok uzun süreli bir hareketsizlik yaşanmadığı sürece bu durum normaldir. Ancak bebek bir süre sakin ve istirahat halinde dinlendiği halde hareketlilik hissedilemiyorsa bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik 33. Hafta Annedeki Değişimler

Anne adayı 33. Hafta döneminde yaklaşık 9-13 kilo alabilmektedir. Hamilelik ilerledikçe ve doğuma yaklaşıldıkça alınan kilolar artmakta olup doğum sırasında zorluklarla karşılaşılmaması için alınan kilolara dikkat edilmesinde fayda vardır. Hamilelik 33. Hafta sırasında alınan kiloların birçoğu bebeğe gitmekte olup bebek her hafta yaklaşık olarak 200 gr kilo alabilmektedir. Bebek bu dönemde anne karnına ve midesine basınç uyguladığından annede hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Belirtilerin en hafif düzeye indirilmesi için hafif yiyecekler tercih edilmeli, ağır besinlerden ve çok sık yemek yemekten kaçınılmalıdır.

Hamilelik 33. Hafta Şikayetleri

Hamilelikte 33. Hafta sürecinde anne adayını bazen zor günler bekleyebilir. Midede yaşanan hazımsızlık, yanma gibi şikayetlere ek olarak kabızlık ve şişkinlik belirtileri de görülebilmektedir. Ayaklarda ve bileklerde kilo almaya ve gebeliğe bağlı oluşabilen ödem hamilelik 33. Hafta içerisinde artarak anne adayını rahatsız edecek düzeye gelebilmekte, uzun süre ayakta durmayı ve dar ayakkabılar giyilmesini önleyebilmektedir. Anne adayının bu dönemde en çok merak ettiği noktalardan biri ise suyu geldiğini nasıl anlayacağıdır. Suyun gelmesi durumu rahatlıkla anlaşılabilecek ve hissedilebilecek bir durumdur. Genelde berrak ya da bazen kanlı, sarı ve yeşil olabilen bu sıvı önce fışkırır tarzda gelir daha sonra ise yerini hafif bir sızıntıya bırakmaktadır.

Hamilelik 33. Hafta Beslenme

Gebeliğin tüm dönemlerinde olduğu gibi hamilelik 33. Hafta içerisinde de dikkatli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Besin değeri yüksek, kaliteli yağlar ve mineraller barındıran, protein oranı yeterli bir diyet hamilelikte oldukça önemlidir. Bu süreçte ayrıca paketli gıdalardan mümkün olduğunda uzak durulmalı, yüksek şeker içerikli ürünler tüketilmemelidir. Kızartmalarda fazla yağ kullanılmasından kaçınılmalı, mümkünse yiyecekler fırında ya da haşlama şeklinde pişirilip tüketilmelidir. Fast food ya da abur cubur tarzı anne adayına ve bebeğe zararı olabilecek ürünlerden kaçınmaya da dikkat edilmelidir. Yeşil meyve ve sebzeler özellikle mevsimine göre seçilerek bol bol tüketilmelidir. Bununla birlikte süt, yoğurt, tahıl, baklagil, probiyotik içerikli ürünler, kefir ve et ürünleri bu dönemde yeterli şekilde tüketilmelidir. Hamilelikte beslenme kontrolü de oldukça önemli olup her şeyden gerektiği kadar yemeye dikkat edilmelidir. Aksi halde gebelik için zorluk oluşturabilecek kadar kilo alınırsa doğumda bazı sıkıntılar yaşanabilmekte ve doğum sonrasında bu kilolar annede bazı sorunlara yol açabilmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”846″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com