fbpx

Hamilelikte 26. Hafta (Gebelikte 26. Hafta)

Hamilelik 26. Hafta

Hamileliğin 6. ayına dahil olan 26. Haftaya ulaşan anne adayları ayın yarısını bitirmiş ve 2.trimesterı bitirmesine az kalmış demektir. Bu ayın diğer yarısına geçmiş bulunmaktasınız. Bebeğin gelişimini ve kendinde olan değişimleri yakından takip eden anne adayları için hamilelik 26.hafta sonundaki farklılıkları konu aldık. Anne adayındaki değişimlere ek neler yapmalı, ne ile beslenmeli konuları da oldukça önemlidir.

Hamilelik 26. Hafta Sonunda Bebekteki Değişimler

26 haftalık hamileliğin sonunda bebeğiniz yaklaşık 910 gram ile 1 kiloya ulaşmıştır. Boyu ise, ortalama 1 cm civarındadır. Vücudu hızla gelişen bebeğinizin göz yapısı oluşmaya başlayacaktır. Kapalı olan gözleri açılmaya başlayacaktır. Ancak göz rengi hala belirgin değildir. Bebeğin gözlerinin açık olduğunu veya rengini ultrasonda görebilmek oldukça zordur. Rahmin içerisindeki bebeğin göz rengini görebilmekte zaten imkansızdır. En azından bebeğinizin artık görebildiğini biliyorsunuz. İşitme duyuları da oldukça gelişen bebeğinizin yüksek seslere ve parlak bir ışığa tepki verdiğini hareketlerindeki hızlanmadan kolaylıkla hissedebilirsiniz. Hareketlilik dönemleri de artık düzene girmeye başlayacaktır. Düzenli uyku ve belirli uyanma saatlerini takip edebilirsiniz. Hamilelik 26.hafta sonunda bebeğinizin belirli saatlerde uyuduğunu belirli saatlerde uyanık ve hareketli olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelik 26. Hafta Sonunda Annedeki Değişikler

Doğuma hazırlanan bebeğiniz ve vücudunuzdaki değişimler, sizi hamilelik 26.hafta da şaşırtmaya devam edecektir. Vücudunuzdaki her değişim bebeğiniz ile kavuşmanıza uzun bir zaman kalmadığının göstergesidir. Çok az bir süre sonra bebeğinizi görebileceğinizin sinyalleri verilmektedir. Vücuttaki bu değişimlere değinmek gerekirse, çoğu değişim ve sizi rahatsız eden durumlarla zaten karşı karşıya gelmişinizdir. Bu dönemde karnınızdaki büyümeler daha da artacaktır.

Hamilelik sürecini 40 hafta olarak ele aldığımızda 26 hafta yolun üçte ikisi demektir. Rahminiz artık her hafta 1 cm daha büyüyecektir. Her şeyin yolunda gittiğini anlamak adına doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca kilo artışında ise, hamilelik sürecinin 26 haftasını da göz önüne alarak, toplam da 7,2 ile 9.9 kg almış olmanız gerekmektedir. Bu rakamlar arasında bir kilo artışı söz konusu ise, yeterli ve dengeli beslendiğinizin göstergesidir. Hamilelik başlangıcında ideal kiloya sahip olan anne adaylarının 40 hafta sonunda maksimum 14 kilo ile tamamlamaları sağlıklı bir vücut için gereklidir.

Sırt ağrıları hamilelik 26. Hafta sonunda daha da artmaktadır. Rahim ve bebek büyüdükçe sırt ağrılarına ek olarak, pelvisteki baskı ve varisler oluşacaktır. Bacak krampları ve baş ağrılarında da artışlar görülebilir. Unutulmamalıdır ki tatlı yükünüz günden güne ağırlaşmakta ve bu olumsuzluklar kaçınılmaz olacaktır. Hamileliğin başından beri yatış pozisyonları denediğini biliyoruz. Ancak gün içerisinde ve gece uykusunda sol tarafına doğru yatman bebeğin an dolaşımını hızlandıracaktır. Anne adayında ise, şişme problemini ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Et ve tavuk hamilelik sürecinde bebeğin gerekli demir, manganez gibi ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça önemlidir. Ancak normalde de çok faydalı olan balık, hamile kadınlar için daha da faydalıdır. Hamilelik 26.hafta da bebeğin gelişimini doğrudan etkilemektedir. Balık tüketen hamile kadınlar daha sağlıklı ve kilolu bebekler doğurabilmektedirler. Balığın erken doğum gibi problemleri de ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalarla da tespit edilmiştir. Erken doğum bebeğin doğumda güçsüz kalması demektir. Çünkü bebek ne kadar çok rahimde kalırsa dayanıklılığı da o kadar artacaktır. Balıkta bulunan Omega-3 bebekte doğumda daha az problem yaşamasına annede ise, hipertansiyon gibi sorunları önleyici durumdadır. Ayrıca Omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilmek için ceviz, buğday tohumu, keten tohumu yağı ve de soya fasulyesi tüketebilirsiniz. Doğumdan sonra tiroit düzensizliği yaşamamak için ton balığı, sardalya, tavuk, sığır ve kuzu eti tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”819″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com