fbpx

Hamilelikte 22. Hafta (Gebelikte 22. Hafta)

Hamilelik 22.Hafta

Gebelikte 22.haftada bebek 350-400 gram aralığındadır. Hamilelik 22.Hafta bebek ölçüleri ise 19 cm civarındadır. Organ ve sistemleri büyüyerek gelişmeye devam eden bebeğin ayrıca bu dönemde üreme sistemi de gelişmeye devam eder. Erkek bebeklerin testisleri bu dönemde testis torbasına doğru inmeye, kız bebeklerin ise rahim ve yumurtalıkları yerleşmeye vajinaları oluşmaya başlamaktadır. Anne karnının rahatlıkla belli olmaya başladığı bu dönemde büyüyen karın hareketleri engelleyecek düzeyde büyümemiştir. Anne rahatça eğilebilir ve oturma gibi hareketleri rahatlıkla yapabilir. Sabah bulantıları ve hamileliğin ilk dönmelerinde görülen belirtiler yavaş yavaş kaybolmuş ve gebeliğin daha keyifli dönemler başlamıştır. Bu dönemin de kendine özgü ağır olmayan bazı belirtileri bulunmaktadır.

Hamilelik 22.Hafta Annede Görülen Değişiklikler

Sancı hissi ve ağrı gebeliğin bu döneminde öne çıkan belirtiler arasındadır. Hamilelik 22.Hafta başladığında rahim doğuma hazırlık yapmaya başladığından anne adayı ara sıra ağrısız ufak kasılmalar yaşayabilir. Bu kasılmalar bazen rahme yansıyarak alt karında ağrılara sebep olabilmektedir. Gerçek doğum kasılmalarından kolaylıkla ayırt edilebilen bu belirtiler düzensiz ve hafiftir. Bu dönemde görülen en sık belirtilerden bir diğeri de kansızlıktır. Kansızlık yani anemi sorunu yaşayan kadınlar doktorları aracılığı ile bu durumu tedavi etmelidir. Bebeğe verebileceği zarar ile birlikte sürekli uyku hali, üşüme, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler verebilen kansızlık tedavisi mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Hamilelik döneminde genel sağlık durumuna mutlaka dikkat edilmelidir. Bu durumlar arasında viral enfeksiyonlar ya da ishal gibi bazı şikayetler de bulunmaktadır. Hamilelik 22.Hafta içerisinde yaşanan enfeksiyonlar, grip ya da nezle gibi durumlar veya ishal durumu çok büyük önemi olmasa da doktora danışılarak tedavi edilmelidir. İshal durumda su tüketimini artırmaya dikkat edilmeli, hafif yiyecekler ile beslenilmeli ve istirahat etmeye dikkat edilmelidir. Uzun süren ishal ya da grip gibi durumlarda ise doktora görünmek ihmal edilmemeli, mutlaka bir kontrolden geçilmelidir. Ayrıca yalnızca hastalık durumunda değil normal hamilelik sürecinde de su tüketimine dikkat edilmeli mutlaka vücuda gerekli olan su alınmalıdır. Çorbalar, taze meyve suları gibi içecekler aracılığı ile de alınabilen su içmek aksatılmamalıdır.

22.Hafta Hamilelik Su Alımı

Günlük hayatta içilmesi çok önemli olan vücuttaki birçok sistem için gerekli olan su hamilelik döneminde de oldukça önemlidir. Hamilelik 22.Hafta sürecinde de diğer dönemlerde olduğu gibi yaklaşık olarak 2 litre su alınması tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 6-8 bardak olarak sayılabilen bu miktar alındığında hamilelikte yaşanan belirtilerin etkileri de minimum düzeye inebilmektedir. Vücudun gebelik süresince kaybettiği suyu geri kazanması sağlanarak baş ağrısı, rahim krampları ve ağrılar, idrar yolu enfeksiyonları gibi belirtiler azalıp hafifleyebilmektedir. İçilen suyun yeterli olup olmadığını anlamak için ise idrar rengi kontrol edilebilmektedir. Koyu renkli idrar genellikle yeterli suyun alınamadığını gösterirken açık sarı berrak idrar su alımının yeterli olduğunu göstermektedir.

22.Hafta Hamilelik Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Hamileliğin bu döneminde ani ruh değişimleri yaşanabilmekle birlikte anneye huzursuzluk ve anksiyete gibi duygular hakim olabilir. Üretilen hormonlardan kaynaklanan bu durumda anne kendini stresli hissedebilmektedir. Hamilelik 22.Hafta sürecinde bu belirtilerin azalması ve anne adayının rahatlaması için dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • Yeterli ve kaliteli uykuya dikkat edilmelidir.
  • Çok ağır işler yapılmamalı, günler sakin ve rahat geçirilmelidir.
  • Hafif egzersiz yapılmalı, yürüyüş vs. ile birlikte mutlaka nefes egzersizleri çalışılmalıdır.
  • Bu dönemde stresten uzak durulmalıdır.
  • D vitamini ve gerekli olan diğer vitamin mineraller doktor kontrolü ile düzenli olarak alınmalıdır.
[ilgiliicerik icerik_id=”804″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com