fbpx

Hamilelikte 19. Hafta (Gebelikte 19. Hafta)

Hamilelik 19. Hafta

Hamilelikte 19. hafta annenin bazı şikâyetlerinin devam ettiği bebeğinse gelişimini tamamlamak için sürekli değişim halinde olduğu bir haftadır. Hamileliğin her ayı hatta her haftası bebeğin boyu ve kilosu anne tarafından en fazla merak edilen sorulardan olmaktadır. Her hafta uzunluğu daha da artan bebeğin hamilelik 19. hafta uzunluğu ortalama 14 cm olmakla beraber ortalama kilosu 200 gram olabilir. Bebeğin cildi bu doğuma kadar olan süre boyunca verniks tabakası ile kaplı olmakta ve bu tabakanın işlevi bebeğin yüzünün doğduğunda buruşuk olmasını engelleyerek onun hassas cildini korumaktır. 5. aydan itibaren bebek artık idrar üretebilir. Bulunduğu amniyotik kese içerisinde idrarını yapabilir ve idrar çocuğun midesine yeniden ulaşabilir. Fakat bunda sakınca yoktur çünkü bebek steril ortamdadır ve idrarında herhangi bir sakıncalı madde bulunmamaktadır.

Hamilelik 19. Hafta Annenin Bilmesi Gerekenler

Anne hamilelik 19. hafta itibariyle bebeği için çeşitli aktiviteler yapmaya başlayabilir. Annelerin merak ettiği sorulardan biri de bebeğin dışarıda olanları hissedip hissetmediğidir. Bilmeniz gereken şu ki; bebeğiniz sizin sesinizi duyuyordur. Bu nedenle onunla konuşabilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Üstelik bu bebeğin duyma yetisini de geliştirir.

Bebek hareketleri hissedilir mi peki bu haftada? Hamilelik 19. hafta içerisinde iseniz motor nöronları oluşumunu sürdürür. Bebeğiniz kas hareketleri hissedilebilir durumdadır. Bebeğiniz parmağını emiyor ya da kafasını hareket ettiriyor olabilir. Bunlar zamanla daha net hissedeceğiniz hareketlerden.

Bebeğin gelişim fotoğrafları ultrason cihazı yardımıyla alınarak çekilebilir. Hamilelik sürecinde bebek ne kadar gelişiyorsa anne de o kadar değişecektir. Değişimi bedeninde hissedecek olan anne doktor kontrolünde bebeğini her ay gözlemleme şansı bulacaktır. Bebeği bu süreçteki değişimleri ultrason fotoğrafları alınarak da kıyaslanabilir. Anneler bu şansı elde etmekte ve bebeklerinin daha doğmadan önce çekilen fotoğraflarını saklamaya başlamaktadır.

Hamilelik 19. Hafta Annenin Durumu

Hamilelerin her birinde farklı belirtiler gözlenebileceği gibi hamilelik 19. hafta en fazla şikâyet edilen belirtiler baş dönme ve kan basıncının düşük olmasıdır. Hamilelikte kan basıncının düşük olmasına neden olan 4 ihtimal söz konusudur.

  • Rahmin büyüdükçe aort damarına baskı yapması durumu genellikler yatma pozisyonunda oluşan belirtidir. Bu durumu ortadan kaldırmak ya da azaltmak için yan yatılması gerekir.
  • Kansızlıktan dolayı kan basıncı hamilelikte düşük olabilir ve yorgunluk yaratabilir. Bu durum zaman zaman baş dönmesi ve güç kaybına da neden olabilir. Hamilelikte kan şekerini normal düzeyde tutmakta fayda vardır. Baş dönmesinin nedenlerinden biri kan değeri tablosundaki sorunlardır.
  • Kan şekeri düzeyinin korunması hamilelikte oldukça önemlidir. Yorgunluğa sebep olan kan şekeri düşmesi dengeli olmalıdır. Öğün atlanmamasına ve aç kalmamaya özen gösterilmelidir.
  • Hızla ayağa kalkma ile kan basıncı sorunu ortaya çıkabilir. Bu sorunu oturduktan ya da diz çöktükten sonra yavaş kalkma ile çözebilmek mümkündür. Yer çekimi nedeniyle artan kan kasıncı alıştırarak ayağa kaldırdığında normal düzeylerde seyredecektir.

 

Hamilelik 19. Hafta Beslenme

Hamilelik 19. Haftaya gelindiğinde beslenme hala önemlini koruyan konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Az az fakat sık yemek her zaman olduğu gibi hamilelikte de dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Kalori alımları bebeğin gelişiminde oldukça önemli olmakla beraber günde 5-6 öğün yemek bebek için daha faydalı olmaktadır. Bu sayede kan şekeri de istenen ölçülerde tutulabilir. Eğer ki az öğün fazla yemek yenirse bu durumda kan şekerinin hızla yükselip alçalması sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da baş dönmesi ve halsizlik sorunlarını beraberinde getirecektir. Hamilelik 19. hafta şikâyetleri en aza indirmek için bulantı sorununu gideren yiyecekler azar azar tüketilebilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”792″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com