fbpx

Hamilelikte 17. Hafta (Gebelikte 17. Hafta)

Hamilelik 17. Hafta

Hamileliğim 17. haftasında bebeğiniz gelişim göstermeye devam eder. Boyu yaklaşık olarak 12-13 santim iken kilosu yaklaşık 140 gramdır. Bu süreçte bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebekteki hareketler genellikle 16. hafta ve 20. hafta arasında görülür ve bebeğin gelişimine, büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Bebeğinizin cinsiyeti 16.hafta da belli olmadıysa hamilelik 17. hafta içerisinde cinsiyetini de öğrenme şansınız yüksektir. Hamilelik 17. hafta sizin içinde biraz zorlu bir süreç olabilir. Bebeğiniz gelişim ve büyüme gösterdiğinden dolayı rahminizde büyüyecek ve etrafındaki kas, bağ dokularının esnemesinden dolayı kasık ağrılarınız görülebilir. Dayanın 17. Hafta yolun yarısı demek, yakında bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm bu sıkıntılar geride kalacak.

Hamilelikte 17. Hafta Bebeğinizin Gelişimi

 • Hamilelik 17.hafta içerisinde bebeğinizin iskeleti kıkırdak şeklinde idi, ancak bu hafta içerisinde bebeğinizin iskeleti git gide sertleşerek kemikleşmektedir.
 • Bebek büyüdükçe yaşamsal ihtiyaçlarını giderdiği plasenta ile bağlı olan göbek kordonu da hem güçleniyor hem de kalınlaşıyordur.
 • Yine bu hafta içerisinde bebeğinizin ter bezleri de gelişmeye başlayacaktır.
 • Eklemlerini rahatça oynatabilmektedir.
 • Kalp atışları artık beyin kontrolü ile gerçekleşiyor ve dakikada yaklaşık 140 ile 150 kez kalbi atıyor olacaktır. Kalp atışları annenin neredeyse iki katıdır.
 • Artık vücudundaki yağ depolarında yağ birikmeye başladı. Bu ona bir taraftan enerji verirken diğer taraftan da vücudunun şekillenmesini ve onun sıcak kalmasını sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda duyu organları tamamıyla gelişmiştir. Artık annesinin o güzel sesini duymaya başlıyor. Bunun yanı sıra çevresindeki sesleri de duyabiliyor ve yüksek seslere tepki veriyor hatta bazen korkuyor. Bu sebeple seslere çok dikkat etmelisiniz.
 • Hamilelik 17. hafta içerisinde yine emme ve yutma refleksleri gelişiyor.

Hamileliğin 17.Haftasında Annelerdeki Değişimler

Artık bebeğiniz büyüdüğünden dolayı karnınızda git gide büyümeye başlayacaktır. Bundan dolayı vücut ağırlık merkeziniz değişir ve denge sorunları yaşayabilirsiniz. O nedenden dolayı yüksek yerlere çıkmaktan ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalısınız. Göz kuruluğu gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu süreçte eğer lens kullanıyorsanız size lensi bir kenara bırakıp gözlük kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamilelik 17. Hafta rahminizi dışarıdan hissedebilirsiniz. Göbek deliğinin altından 3 ya da 4 parmak aşağısı rahminin tepe noktasıdır. Hamilelik hormonlarınız hala artmaya devam ettiğinden dolayı, bu hem bedeninizi hem de ruhunuzu etkilemeyi sürdürmektedir.

Kalp ve dolaşım sisteminiz hem size hem de bebeğinize yetişebilmek için çok fazla çalışıyor. Bu nedenle bu süreç içerisinde tansiyonunuz normalin altında seyredebilir. Ayrıca kan üretimi ve vücudunuzdaki kan seviyesi arttığı için burun ve diş eti kanamaları da normaldir. Yine progesteron hormonunun atmasından dolayı akciğerlerinizin kapasitesi de artacak. Bu nedenle eskiye kıyasla nefes alıp vermende artış söz konusu olacaktır. Aşırı heyecanlanmalardan kaçınmanız gerekmektedir. Hamilelik 17. hafta dediğimizde yine bu durumdan hormonlarınızda nasibini alacaktır. Sindirim sisteminde zorlanma ve mide yanmaları görebilir.

Krampları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 • Hamilelik 17. hafta vücudunuzdaki magnezyum seviyesini ölçtürmeyi unutmayın ve doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Kramp giren bölgelere çok uzun zaman olmayacak şekilde sıcak kompres uygulayın.
 • Doktorunuzun size tavsiye ettiği esneme hareketlerini aksatmamaya özen göstermelisiniz.
 • Sebep her ne olursa olsun uzun süre ayakta kalmaktan kaçının. Yine uzun süre oturmak ve yürümek de size ve bebeğinize zarar verebilir.
 • Kramplarınızın olduğunu mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bu süreç içerisinde gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeyi unutmayın.
 • Tükettiğiniz besinlere de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürekli protein tüketmeye çalışın. Mide bulantılarından dolayı mercimek, nohut, mantar ve et yiyebilirsiniz.
[ilgiliicerik icerik_id=”785″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com