fbpx

Hamilelikte 16. Hafta (Gebelikte 16. Hafta)

Hamilelik 16. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta demek bebeğin 4 aylık olduğunu anlamına gelmektedir. 16. haftalık olan bebeğin gözlerinin yanlara doğru hafif hareketleri, kollarının ve bacaklarının hareketleri ultrason incelemesinde görülmektedir. Yine sizde bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Fakat hissetmiyorsanız endişelenmeyin genellikle bu hareketler 16. ve 20. haftalar arasında hissedilebilir. Ayrıca bu durum bebeğin gelişmesi ve büyüklüğü ile de ilgilidir. Hamilelik 16. hafta bebeğinizin cinsiyeti iyi bir ultrason ve deneyimli doktorlar sayesinde büyük oranda saptanabilir. Erkek bebeklerin karnının içerisinde olan testisleri bu haftalarda olmaları gereken testis torbaları içerisine inmeye başlamıştır. 30. Hafta da ise tamamen sonlanacaktır.

Hamilelik 16. hafta bebeğiniz ortalama 11-12 santim boyutlarında ve ortalama olarak ağırlığı 100-110 gr civarındadır. İki hafta da iki kat daha büyümüş olan bebeğiniz yine hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Hekiminiz bu haftadan itibaren ekokardiyografi yaptırmanızı isteyebilir. Ekokardiyografi istemesinin sebebi ise eğer ki ailenizde bir kalp rahatsızlığı geçmişi varsa, bebeğinizde de bu hastalığın olup olmadığını tespit etmeye çalışacaktır. Ailenizde kalp hastalığı olmadığını bilseniz dahi ekokardiyografi yaptırmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Hamilelikte 16. Hafta Bebeğinizin Gelişimi

  • Bu hafta lanuga denilen ince vücut tüyleri bebeğinin başını kaplar, saçları oluşmaya başlar.
  • El parmaklarındaki tırnaklar tamamen oluşur. Bebek bu haftalarda hızla büyüme gösterecektir. Bütün kaslarını kullanıp, kollarını hareket ettirip ellerini birleştirebiliyor. Sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecektir.
  • Bebeğinizin göz kapakları ve kirpikleri de bu süreç içerisinde gelişim gösterecektir. Gözleri yavaş yavaş hareket etmeye başlayacak, yüz ifadeleri yapmaya başladı ama henüz bunu kontrol edemiyor.
  • Hamilelik 16. Hafta bebeğinizin bacaklar kollardan daha uzundur. Bacakları neredeyse tamamen gelişmiştir. Kafası iyice dikleşerek, kulakları da son halini almaya çok yakın olacaktır. Ayak tırnakları çıkmaya başladı bile.
  • Dokunma duyusu da giderek hassaslaşır. Hatta göbeğinizi dürtecek olursan o da içeride kımıldanacaktır.
  • O minicik kalbi kan pompalamaya başladı.

Hamileliğin 16.Haftasında Annelerdeki Değişimler

Bebeğiniz özellikle bu haftalar içerisinde hızla büyüyeceği için rahminiz ve plasentanızda büyüyecektir. Hamileliğin 10. Haftasında rahim ağırlığınız 140 gram iken, hamilelik 16. hafta da bu ağırlık ortalama 250 grama ulaşacaktır. Kısaca karnınız 16 haftalık gebelikte fark edilmeye başlayacaktır. Yine bu haftalarda bebeğin etrafındaki amniyotik sıvının miktarı da artacaktır. Genel olarak 250 ml sıvı bulunacaktır. Rahim büyüklüğü ise genel olarak yaklaşık 7.6 santim olup, göbeğinizin altından rahatlıkla hissedilebilecektir. 16 haftalık gebelikte kasık ağrılarınız görülebilir. Bunun sebebi ise bebeğinizin olduğundan daha hızlı büyümesinden ötürü rahminizin de büyümesi ve etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesidir.

Bu Süreçte Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Güne başlarken kesinlikle iyi besinli bir kahvaltı yapmalısınız. Karbonhidratlı, proteinli ve lifli biraz sağlıklı yağ içeren besinler yiyin. Bisküvi çeşitlerinden uzak durun. Onun yerine çörekler yiyebilirsiniz. Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Sebze yemeye de özen göstermelisiniz. Eğer canınız tatlı bir şeyler çekerse çikolata yerine kuru meyveleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca pasta yerine de reçeller tatlı ihtiyacınızı karşılarken sağlıklı beslenmenizi de sağlar. Cipslerden ve kuru yemişlerden uzak durun. Bunun yerine kahvaltılık atıştırmalıklar, zeytin, peynir ve kraker yiyebilirsiniz. İşlem görmüş besinlerden uzak durun. Gazlı içecekler ve hazır meyve suları yerine evde sıkılmış meyve suları için. Ayrıca bol miktarda su içmenizde yarar vardır. Doktorunuzun onayı ile egzersizlerinizi yapmayı unutmayın. Bu egzersizleri tam zamanında yapamıyorsanız eğer size ayak uyduracak bir arkadaş edinmenizi tavsiye ederiz. Özellikle öğlen vakitlerinde 20 dakika kadar yürüyüş yapmanız size iyi gelecektir. Ağırlık kaldırmayın ve hamilelik 16. Hafta özellikle bebeğin tam büyüme süreci olduğu için kendinizi hiçbir şekilde yormayın.

[ilgiliicerik icerik_id=”782″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com