fbpx

Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

Anne adaylarının en çok merak ettiği şeylerden biri de hamilelik sırasında adet görülür mü? Anne adaylarını yakından ilgilendiren bu soruyu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Anne adayları sıklıkla, hamile kaldıktan sonra ilk aylarda adet gördüklerini söylerler. Ancak bu konuyla ilgili kaynaklara göz attığımız da hamile kadınların adet olamayacağını görürüz. Hamilelik sırasında adet görülmez ancak kanamalar olabilir.

Bu kanamalar genellikle adet kanamalarıyla karıştırılır. Bu kanamaların çeşitli sebepleri olabilir. Ancak hamileliğin ilk aylarında görülen kanama sıklıkla yerleşme kanamasıdır. Bu kanama embriyonun rahme girmesiyle oluşur. Hamilelik döneminde adet kanaması olmayacağı için kanama olduğunda anne adayları mutlaka doktora gözükmelidir. Zira bazı kanamalar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?
Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

Hamileyken Oluşan Kanamaların Nedeni Nedir?

Hamilelikle ilk üç ay hem anne hem de bebek için oldukça riskli bir dönemdir ve dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik testi yapıldıktan ve pozitif sonuç alındıktan sonra hemen doktora gidilmelidir. Devam eden hamilelik sürecinde de rutin kontroller hiçbir zaman aksatılmamalıdır. Bu dönem de ağır ya da hafif kanamalar görülebilir ama bu kanamaların adet kanamasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu tür kanamaları sıralayacak olursak, şöyle bir sonuç elde ederiz.

 • Düşük; embriyonun rahme tutunmasını önleyen bir etkiden dolayı kanama olabilir.
 • Rahim sorunu; rahimde yaralanmalar olabilir ve bu yaralanmalar kanamaya sebebiyet verebilir.
 • Üstün görme; hamileliğin oluşum sürecinde meydana gelen kanamadır. Gebeliğe etkisi yoktur.
 • Servikal enfeksiyon kanaması; enfeksiyona bağlı kanamalardır.

Bu gibi sebeplerden kanamalar meydana gelebilir. Burada ilk yapılması gereken hemen bir doktora gözükmektir. Aksi takdirde bu kanamalar ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu kanamalar genellikle ilk üç ayda görülür ve hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir. Kontrol ve erken teşhis her türlü rahatsızlığın en büyük çözümlerindendir. O yüzden anne adayları hamilelikte rutin kontrollerini hiçbir zaman aksatılmamalı ve kanama durumunda hemen doktora gözükmelidir.

Hamilelikte Adet Kanaması

Hamilelik sırasında adet görülür mü? Bu sorunun cevabı; görülmezdir. Hamilelik döneminde anne adaylarında kanamalar meydana gelebilir. Ancak bu kanamaların adet kanamasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Kadınlar hamile kaldıkları süre boyunca adet görmezler. Hamilelikte oluşan kanamaların mutlaka başka bir sebebi vardır.

Hamilelikte Adet Sancısı Olur mu?

Hamilelikte adet kanaması olmadığı için adet sancısı da olmaz. Ancak bazen kasık bölgesinde adet sancısına benzer ağrılar olabilir. Bu ağrılar gebelik belirtileri arasında olduğu için sorunlu görülmez. Eğer kasık bölgesindeki ağrı güçlüyse ve ağrıyla beraber kanama da varsa, erken doğum söz konusu olabilir. Anne adaylarının hemen doktora gözükmesi gerekir. Vajinadan oluşan güçlü ağrılar ise düşük riskinin belirtileri olabilir. Bu gibi ağrılar hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını etkileyebilir. Bundan dolayı hemen doktora gözükmek gerekir.

Hamilelikte adet sancısına benzer ağrıların oluşma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düşük riski
 • Kabızlık sorunu ve gaz birikmesi
 • Rahimde oluşan gerilmeler
 • Erken doğum riski

Bu rahatsızlıkların oluşturdukları ağrılar adet sancısına benzetilebilir. Bu yüzden bu ağrılar görüldüğünde doktora gözükmek gerekir.

Hamileliğin İlk Aylarındaki Kanama

Hamileliğin ilk aylarında üstün görme dediğimiz kanamalar olabilir. Bu kanamalar genellikle adet kanamasıyla karıştırılır. Benzer olsalar da farklı şeylerdir. Zira kadınlar hamilelik dönemlerinde adet görmezler. Üstün görme kanaması sıklıkla döllenme sonrası 14. Hafta civarında adet döneminden önce oluşur. Adet dönemine yakın oluşması yine karıştırılma sebeplerindendir. Üstün görme kanaması hamilelik belirtilerindendir.

Üstün görme dışında hamileliğin ilk aylarından oluşan kanamaların nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Düşük
 • Mol gebelik
 • Rahmin ağız kısmında oluşan değişiklikler
 • Dış gebelik
 • Enfeksiyon

Bu gibi nedenler hamileliğin ilk dönemlerinde kanamalar oluşturabilir. Burada yapılması gereken kanama fark edildiği an doktora gözükmektir. Hamilelik sırasında adet görülür mü? Sorunun cevabı hayır olacağından bu kanamaların adet ile ilgisi yoktur ve riskli olabilir.

Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?
Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

Hamileliğin Son Aylarındaki Kanama

Hamileliğin son döneminde yaşanan kanamalar, ilk dönemdeki oluşan kanamalardan daha tehlikelidir. Bu kanamalar bebek ya da anne adayıyla ilgilidir. Tespit edildiğin anda doktor ile görüşülmelidir. Hamileliğin son aylarında kanama şikayetiyle doktora gittiğinizde mutlaka ultrason ile muayene edecektir. Çünkü bu kanamanın sebebi gebelik keseninin zarar görmesinden kaynaklı olabilir.

Üstün Görme

Bu bir çeşit kanamadır ve adet kanamasıyla çok karıştırılır. Benzerlik gösterse de farklı şeylerdir. Yeni gebe kalmış anne adaylarında görülür. Kadınların son adet gününden sonra yaklaşık olarak bir sonraki adet dönemi zamanında görülür. Adet dönemiyle zamanlaması örtüştüğü için karıştırılır. Bu kanama aslında gebelik belirtisidir. Gebelik döneminde rahim yatağında yer bulmaya çalışan bebek, bölgedeki damarlara ufak zararlar verebilir. Bu kanama, bu sebepten oluşur. Ancak ne olursa olsun hamilelikte kanama tehlikelidir. Eğer hamile olduğunuzu biliyorsanız ve kanamanız varsa mutlaka doktora gözükün. Zira kanamanın sebebi üstün görme olmayabilir. Eğer sebep üstün görme değilse ciddi sonuçlar doğurabilir.

Üstün Görmenin Hamileliğe Etkisi

Üstün görme bir gebelik belirtisidir ve gebeliğe bir yan etkisi yoktur. Ancak üstün görmenin şöyle bir dezavantajı vardır. Kadınlar hamile kaldıktan sonra adet görmezler ve genellikle adet görmedikleri zaman hamilelik şüphesine kapılırlar. Bu kanama kadınlar hamile kaldıktan bir ay sonraya denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabiliyor. Böylelikle anne adayları hamileliğinin farkında olmayabiliyor. Hamilelikte dikkat etmesi gereken şeylere, hamile olduğunun farkında olmadığı için dikkat etmeyebiliyor. Bu durum da bebek için kötü sonuçlar doğurabiliyor.

 • Bir diğer dezavantajı ise istenmeyen gebeliktir. Bu kanamalar kadınlara adet kanaması gibi gözüktüğü zaman hamile olduğunun farkına varamaz ve gebeliği sürer.
 • Her ihtimale karşı hamile olabilme riskiniz var ve kanamanız varsa mutlaka doktora gözükmeniz gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com