fbpx

Hamilelik Boyunca Yapılan Testler Nelerdir?

Hamilelik yeni bir bireyin dünyaya gelmeden önceki aşamasıdır. Bu aşamada hem anne sağlığı hem bebek sağlığı oldukça önemlidir. Bu süre boyunca annede fiziksel ve ruhsal değişimler görülmektedir. Anne vücudunda bulunan değerler bu süre içinde azalmaktadır. Çünkü bebeğin beslenmesi anne kanalıyla sağlanmaktadır. Bu nedenle bu süre içinde anne hem beslenmesine hem dinlenmeye dikkat etmelidir. Hamilelik boyunca düzenli aralıklarla doktor kontrolü yapılmalıdır. Annenin karşılaşacağı olumsuz durum kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hamilelikte annenin beslenmesi çocuğun gelişim aşamaları için önemlidir. Bol su içmek bu dönemde önemli konulardan biridir. Diğer bir önemli konu hamilelik boyuncu yapılan testler nelerdir? Bunu tüm anne adaylarının araştırması ve gerekli zamanlarda yaptırması gerekmektedir.

Hamilelikten Önceki Süreç

Ülkemizde  aile hekimi uygulaması hamilelik takibini kolaylaştırmaktadır. Sağlık ocağında uygulabilen takip ve testler zaman kaybetmeden yapılmaktadır. Gerekli görüldüğü zamanlarda aile hekimleri anne adaylarını devlet hastanelerine yönlendirmektedir. Tüm anne adaylarının merak ettiği konulardan biri hamilelik boyuncu yapılan testler nelerdir? Bu testler hakkında gerekli bilgiler aile hekimi tarafından verilmektedir. Hamilelikte yapılan testler hamilelik öncesinde ve sonrasında yapılan testler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hamilelikten önce yapılan testler: Anne ve babanın kan grubu testi. Kan uyuşmazlığı olasılığına karşı anne babanın kan gruplarına bakılmaktadır. Enfeksiyon taraması, bunun hamilelikten önce yapılmasının amacı, hamilelikte enfeksiyonun bebekte anomaliler hastalığını meydana getirebilmesidir. Bu nedenle bu testler hamilelikten önce yapılmaktadır.

Hamile Sırasında Yapılan Testler

Anne ve bebeğinin sağlıklı bir süreç geçirmesi için düzenli olarak tansiyon takibi, kilo takibi ve karın büyümesi takibi yapılmaktadır. Bu takiplerin düzenli yapılabilmesi için anne adayının düzenli olarak doktor kontrolü yaptırması gerekmektedir. Peki hamilelik boyuncu yapılması gereken testler nelerdir?

  • Kan ve idrar testleri yapılmaktadır. Bu testler ile enfeksiyon durumları kontrol edilmektedir.
  • Ultrason gebelik testleri ve takibi, anne karnındaki bebeğin gelişim aşamaları bu yolla takip edilmektedir.
  • Kan uyuşmazlığı testi ve ikili test bu testler hamileliğin 11 ve 14. haftalarında yapılmaktadır. Bebeğin ense pilisi kalınlığı bu testler ile belirlenmektedir.
  • Diğer bir test gebelik şekeri taraması, hamileliğin 24. haftası ile 28. haftası arasında yapılmaktadır. Bebeğin karaciğer, böbrek, tiroit fonksiyonları bu test ile takip edilmektedir.
  • Doppler ultranografi testi hamileliğin 20. haftası ile 24. haftası arasında yapılmaktadır.
  • Üçlü test, hamileliğin 16. ve 18. haftaları arasında yapılmaktadır. Bu testler bebekte, down sendromu, nörül tüp defekti gibi hastalıklarının tespitini sağlamaktadır.

Hamilelikte Yapılan Testlerin Faydaları

Anne ve baba adayları için hamilelik sürecinin normal aralıklarda ve sağlıklı geçmesi önemlidir. En çok merak edilen konulardan biri olan hamilelik boyunca yapılan testler nelerdir? Bu sorunun cevabı bir çok anne baba için oldukça önemlidir. Yapılan bu testler hamilelikte karşılaşılabilecek olumsuz durumlardan haberdar olmayı sağlamaktadır. Yapılan bu testler ile hamilelikte önlem almak mümkündür. Çünkü günümüzde anne karnındaki bebeğe tedavi uygulanabilmektedir. Erken teşhis sorunların büyümeden çözüme kavuşmasına etkendir. Bu testler ile çocuğun gelişimi, eşin durumu düşük tehlikesi gibi durumlar fark edilebilmektedir. Aynı zamanda şeker testi yapılan anne ve bebekte şeker hastalığı riskine bakılmaktadır. Önceden tespit edilen hastalıklarda alınan önlem anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Bu nedenle hamilelik boyuncu yapılan testler nelerdir? Ve bu testler doğrultusunda alınacak önlemler nelerdir konularında anne ve baba adaylarını bilgilendirmek gerekmektedir. Çünkü günümüzde geç kalınma yüzünden birçok insanın hayatı kararmaktadır. Birçok insanın erken teşhis ve tedavi şansı bu yolla belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com