fbpx

Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı

 

Gestasyonel diyabet, gebelikle başlar. Gebelik sırasında ortaya çıkan bu sağlık sorunu yüksek kan şekeri düzeyiyle seyreder.  Bir karbonhidrat metabolizması bozukluğudur. Gebelikle başlayan bu sağlık sorunu gebeliğin sonlanması ile biter. Bu süreç içinde anne adaylarının dikkatli ve özenli olmaları gerekir. Bu rahatsızlıkta en önemli husus, beslenmedir. Gestasyonel diyabeti olan anne adayları için 7 beslenme kuralı atlanmamalıdır. Bu kurallara uyulması hastalığın kontrol altında tutulması bakımından son derece önemli.

Hamile kalındığında annenin vücudu, ihtiyaç duyulan insülini üretemez. Hormonların insülin üretimini engellemesiyle ortaya çıkan bu durum gestasyonel diyabet rahatsızlığına neden olur. Yeterli insülin üretilemediğinde glikoz kanı terk edemez. Dolayısıyla enerjiye dönüşemez. Her anne adayının yaşayacağı bir durum değildir. Yani her gebelikte bu durumla karşılaşılmaz. Ancak; gestasyonel diyabet rahatsızlığında herkes eşit derecede risk altındadır. Her hamile kadının bu rahatsızlıkla karşılaşma olasılığı vardır.

Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı
Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı

25 yaş altında olan
Beden kitle indeksi 25 kg altında yani zayıf ya da normal kiloda olan
Ailesinde ya da anne adayında diyabet öyküsü olmayan kişiler gestasyonel diyabet için düşük risk grubundadır.

Şişman bebeklik ve çocukluk geçiren
Hareketsiz yaşamı olan
Hipertansiyonu bulunan
Gizli şekleri olan
Kan yağlarında artış bulunan
Polikistik over sendromu olan
Beden kitle indeksi 25 kg ya da üzerinde olan, kilolu ve obez olan kişiler bu hastalık için yüksek risk grubunda yer alır.

Beden kitle indeksi 30 kg üzerinde olan
Aile öyküsünde gestasyonel diyabet geçmişi olan
Polikistik over sendromu bulunan
Glikozüri olan
Daha önce gestasyonel diyabet öyküsü bulunan
Daha önce şişman bebek doğuran kişilerde gestasyonel diyabet için çok yüksek risk grubunda olduğu söylenebilir.

Gestasyonel diyabet bebeğin sağlığını da olumsuz etkiler. Bebek, büyüme ve gelişme için gerekenden daha fazla kalori alır. Bu fazla kalori de yağ olarak depolanır. Bu durum kontrol altına alınmalıdır. Eğer kontrol altına alınamazsa bebek normalden daha iri doğabilir. Bununla beraber, erken doğum risklerine sebep olabilir.

Anne karnında daha fazla miktarda insülin salgılandığı için düşük kan şekeri ile doğum yapılmasına neden olur. Bebeğin solunum problemleri yaşamasına, kalp, böbrek, sindirim sistemi gibi anomalileri gelişmesine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu rahatsızlığın uzman bir hekim tarafından kontrol altına alınması ve uzmanın belirlediği diyete uyulması gerekir.

Su Tüketimi

Gestasyonel diyabeti olan anne adayları su tüketimlerine önem vermelidir. Gestasyonel diyabeti olan anne adayları gün içinde 2,5-3 litre su tüketmelidir. Vücudun su tüketiminin karşılanması için bu gereklidir.

İndeksi Yüksek Besinler Tüketmek

İndeksli besinler kan şekerini hızlı yükseltir. Bunlar, makarna, beyaz pirinç, beyaz un gibi besinlerdir. Dolayısıyla bunların beslenme düzeninden çıkarılması gerekir. İndeksi düşük besinler, kan şekerini yavaş yükseltir. Bu nedenle; beslenme düzeninde bu besinler yer almalıdır. Bakliyatlar, yulaf, mercimek, süt ve süt ürünleri, kuru yemişler meyve ve sebzelerin bir çoğu indeksi düşük besinlerdir. Bunlar ana ve ara öğünlere yayılarak tüketilebilir.

Protein Alımı

gestasyonel diyabeti olan anne adayları için 7 beslenme kuralı konusunda protein alımı önemli bir yer kapsar. Anne adayları günlük protein ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdırlar. Bunun için protein zengini besinlere yönelmek gerekir. Tavuk göğsü, hindi eti, balık (Tercihen ton ve somon ), az yağlı dana eti, yumurta, yoğurt, kuru yemiş gibi besinler protein kaynaklarıdır. Protein alımı için tüketilmelerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Karbonhidrat Seçimi

Beslenmeye dikkat isteyen hususlardan biri de karbonhidrat seçimidir. Bu noktada; glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınılması gerekir. Bu gibi karbonhidratlar gestasyonel diyabeti olan anne adayları için risklidir. Bunların yerine posa içeriği yüksek olan besinler tüketilebilir. Esmer makarna, yulaf, bulgur, sebzeler, kuru baklagiller, elma gibi gıdalar tercih edilmesi önerilir.

Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı
Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı

İşlenmiş Gıdalar

Sosis, salam, sucuk ve pastırma gibi işlenmiş gıdalar sıklıkla tercih edilir. Özellikle kahvaltılarda tüketilmektedir. Ancak; gestasyonel diyabet söz konusu olduğunda bu gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu gıdalar bu rahatsızlık için uygun değildir. İşlenmiş gıdaların yerine sağlıklı pişirme teknikleri ile hazırlanmış az yağlı olmak üzere et tercih edilmelidir.

Ara Öğünler

Ara öğünler, gestasyonel diyabeti olan anne adayları için 7 beslenme kuralı içinde atlanmaması gereken kurallardan bir tanesidir. Ara öğünlerin hangi zaman dilimlerinde alındığı da ayrı bir öneme sahiptir. Gün içerisinde iki saten daha sık besin tüketilmesi önerilmez. Söz gelimi; kahvaltı yapıldıktan bir saat sonra meyve yenmesi son derece zararlıdır. Eğer meyve ara öğün olarak yenecekse kahvaltıdan en az iki en fazla dört saat sonra tüketilebilir. Bu düzenlemeye göre ana öğün ve ara öğünler ayarlanmalıdır.

Günün son öğünü ise uyku öncesinde yapılabilir. Ancak; burada da dikkatli olunmasında yarar var. Uyumadan iki saat önce son öğün yenmiş olmalıdır.
Ara öğünlerde ne tüketileceğine de dikkat edilmesi gerekir. Ara öğünlerin protein bakımından zengin ve karbonhidrat ihtiyacını karşılayacak besinler olması gerekir. Ara öğünler konusunda anneler alternatifleri değerlendirebilirler.

Bu alternatifler şunlardır;

Süt ve yulaf ezmesi
Tam buğday ekmeği ile peynir
Tam tahıllı kraker ile ayran
Yoğurt, süt ve meyve ( meyveli yoğurt yapılabilir)
Meyve ve çiğ kuru yemiş

Ara öğün olarak son derece lezzetli  alternatiflerdir.

Basit Şekerler

Basit şekler içeren besinler en çok tercih edilenlerdir. Lezzetli olmaları elbette tercih sebebidir. Gestasyonel diyabeti olan anne adaylarının bu lezzetlerden vazgeçmeleri gerekir. Çikolata, şekerli ve asitli içecekler, hazır kek, pasta ve şekerleme tarzı bu besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine, taze meyve, tahıllı krakerler, süt ve yoğurt gibi gestasyonel diyabete uygun besinler tüketilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com