fbpx

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması olayı anne adayının daha önceden hiç yaşamadığı bir problem olabilir. Bu rahatsızlığa reflü adı verilmektedir. Midedeki asitlerin yemek borusunun zarını zedelemesi ile midenin yemek borusuna doğru hareket etmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumda kalbin bulunduğu çevrede bir yanma hissine sebep olur. Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünen kadınlar bu durumun gebelikle ilişkisini merak etmektedir. Gebelikte mide yanmasının nedenleri şunlardır; 

 • Hamileliğin son zamanlarında rahim büyür ve mideyi yukarıya iter sıkışmasına neden olur
 • Gebelik süresince kaslarda gevşeme yaşanır bu durum mideyi de etkiler. Mide kapakçığı olarak bilinmekte olan kasın zayıflamasında etkili olur. Normal şekilde çalışması engellenen bu kas asitleri yemek borusuna kaçırır bu da yanma ve ekşime hissini doğurur.
 • Hamilelik hormonları sindirim sisteminin çalışmasını ağırlaştırır. Bu nedenle tüketilen gıda maddelerinin kana karışması ile midenin boşalması gecikir. Böylece gebe kadınlarda hazımsızlık ve mide yanması meydana gelir. 

Hamilelikte Mide Yanması Hangi Dönemde Başlar

Gebeliğin ilk zamanlarında mide yanması rahatsızlığı yaşamaya başlayabilirsiniz. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında ise rahmin ve bebeğinizin adam akıllı büyümesinden kaynaklı olarak mideye doğru basınç yükselir. Bu durumda mide yanması rahatsızlığını ve şikâyetlerini arttırır. Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayan kadınlar için şunu söylememizde yarar var bu şikâyetler maalesef gebeliğinizin 9. Ayına kadar sürer ve doğumun yaklaşması ile sona erer.

9. ayda şikâyetlerin sona ermesinin nedeni hafifleme olarak adlandırılan olayın yaşanmasıdır. Bu olay bebeğinizin kafasının doğum kanalına inmesidir. Bu durumdan kayaklı olarak diyafram ve göğüs boşluğundaki baskı azalmaktadır. Öyle ki daha rahat bir şekilde nefes alıp vermeye başlarsınız. Hafiflediğinizi hissederek mutlu olursunuz. Gebelik döneminde mide yanması son derece doğaldır ve bebeğinize hiçbir zararı yoktur. Hatta yararı bile vardır. Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir diye merak eden pek çok hamile kadın vardır. Bu yüzden kendini yalnız hissetme, bu durum sadece senin başına gelmiyor. 

Gebelikte Mide Yanmasına Çözüm Olabilecek Öneriler

Mide yanması olayı gebelikte gerçekten can sıkan, iç yakan bir durumdur azı tedbirler alarak bu problemi yaratan olumsuz faktörleri önleyebilirsiniz. Bu faktörler şunlardır;

 • Başınızı yukarda tutun
 • Uyumadan önce bir şeyler atıştırın
 • Yemek yedikten sonra hemen uzanmayın
 • Vücudunuzu dik tutmaya özen gösterin
 • Bol bol su için ve sıvı tüketin
 • Vücudunuzu tanımaya çalışın, midenizi tahriş edebilecek gıdalardan uzak durun.
 • Sık sık yemek yiyin ancak az yemeye özen gösterin
 • Beslenmenizi düzenli bir şekilde yapın

Bu durumlara dikkat ederseniz ve özen gösterirseniz gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını da bulmuş olursunuz. Mideniz bu saydığımız maddeler sayesinde bir nebze de olsa rahat edecektir.

Hangi Yiyecekler Mide Yanması Yapar

Eğer mide yanmasında uzak durmak istiyorsanız hem yukarıda belirttiğimiz durumlara dikkat etmelisiniz hem de bazı gıdalardan uzak durmalısınız. Bu gıdalardan bazıları şunlardır; çay ve kahve, aşırı tatlı yiyecekler, çok baharatlı gıdalar, gazlı ve alkollü içecekler, patates, patlıcan, kabak ve biber kızartmaları ve aşırı yağlı besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Saydığımız bu gıdalar mide yanmasını tetiklemektedir. Eğer çok şiddetli mide yanmaları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktora gözükmeden hiçbir şekilde ilaç kullanmamalısınız. Umarız gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını bu yazı ile yanıtlayabilmiş ve aklınızdaki soruları giderebilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com