fbpx

Gaz Sancısı Olan Bebeğe Ne İyi Gelir?

Gaz sancısı her 10 bebekten 3’ünün bir sorunu olarak anne adaylarının karşısına çıkmaktadır. Özellikle yeni anne olmuş iseniz gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? Bilemeyebilirsiniz. Gaz sancısı olan yavrunuz ağlamaya başlayacak ve ne olduğunu bilmediğiniz için sizde panik olacaksınız. Çünkü bebek ne demek istiyor anlamanız için biraz zaman gerekmektedir. gaz sancısı çeken bebek ağlamanın yanı sıra ayaklarını karnına çekerek durur. Çok ağladığı için doktora gitmek isteyebilirisiniz. Doktor gaz için basit bir ilaç vererek bu sorunu çözebilir. Ancak her seferinde doktora taşınmamanız için evde uygulayacağınız bazı yöntemleri öğrenmelisiniz. Yapılan bir araştırmaya göre sigara kullanan annelerin bebekleri gaz sorununu diğer bebeklere göre iki kat daha fazla yaşamaktaymış. 

Anne olarak gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? endişenizi çok iyi anlıyoruz. Ancak bu gazlar bazen annenin yedikleri ile alakalı da olabiliyor. Yediklerinizin sütünüze geçtiğini unutmayınız. Çünkü tükettikleriniz doğrudan yavrunuzu da etkilemektedir. Ayrıca kendinizi üşütmeniz ve anne olarak sizinde gaz ağrınızın olması yine bebeğinizin gaz sancısı yaşamasına neden olabilir. 

Bebeğin Gazdan Ağladığını Anlayabilirsiniz

Bebeğinizin ağlaması sizi çok üzüyor ve elinizden hiç bir şey gelmiyor gibi hissedebilirisiniz. Ancak bebek neden ağlıyor bilirseniz ona yardım edebilirsiniz. Eğer bebeğiniz gazdan ağlıyor ise;

 • Karnı şişer,
 • Ayaklarını karnına doğru çeker,
 • Oldukça yüksek sesle ağlar,
 • Sıkça karnı guruldar,
 • Kusar,
 • Eğer kabız olmuş ve bu da baskı yapıyor ise kaka yapması ile az da olsa rahatlar. Bu belirtiler var ise bebeğiniz muhtemel gaz sancısı yaşıyor demektir.

Peki, bu durumda gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? Bebeğinizi her emzirmeden sonra gazını masaj yaparak sırtını sıvazlayarak alınız. Yüz üstü yatırarak masaj yapın. Bebeğinizi sıcak tutun. Bebeğinizin karnını dairesel olarak ovalamak ilk olarak uygulanabilecekleriniz arasında olmalıdır. 

Bitkisel Çözümler

Anne olarak gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? Sorunuz için bitkisel birkaç öneride bulunmak isteriz.

Rezene; 40 günü geçmiş olan bebekleriniz için gaz ve uyku sorunu için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bir yâda iki çay kaşığı bebeğinize içirebilirisiniz.

Kimyon; gaz ilaçlarının da içerisinde bulunan bu baharat sayesinde bebeğinizin gaz sancısını giderebilirsiniz. Bir çay kaşığı kimyonu bir bardak su ile demleyerek bir çay kaşığı sabah akşam bebeğinize içirebilirsiniz. Eğer bebeğiniz küçük ise kimyonu demleyerek kendiniz tüketiniz. Kimyon direk süte geçeceği için bebeğiniz rahatlayacaktır.

Muskat; küçük Hindistan cevizine benzeyen muskatı rendeleyerek kullanıp gaz sorunu için kullanabilirsiniz. 

Ayrıca gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? Papatya da gaz ve uyku düzeni için bebeğinize çok iyi gelen bitkilerdendir. Anne olarak bebeğiniz yediklerinize içtiklerinize biraz dikkat edebilir ve onun gaz sancısı çekmesine mani olabilirisiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Bebeğinizi beslerken onu doğru konumlandırınız. Gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir? Araştırmanızı yaparken küçük noktaları es geçmeyiniz. Özellikle biberon ile beslenen bebeklerde gaz biraz daha fazla görüne bilir. Bebek hem anneyi hem de biberonu emerken hava yutar. Bu nedenle gaz kaçınılmaz olur. Emme işleminden sonra mutlaka bebeğinizin gazını sırtını sıvazlayarak gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizi yatırdığınız zaman bisiklete biner gibi bacaklarını hareket ettirmek de gazını çıkarmaya yardım edecektir. Bebeğinizi üşütmemeye gayret edin banyodan sonra ve uyuduğunda sıcak tutmaya ve hızlıca giydirmeye gayret edin. Unutmayın ki bebeğiniz şuan size ‘ Anne şuram ağrıyor’ diyemeyecek kadar küçük durumda bu nedenle onu korumak ve ona yardım etmek anne olarak sizin göreviniz.

Bebeklerde Gaz Sancısı 

Yeni doğum yapan anneler gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir diye merak ederler. Üstelik doğumdan sonraki ilk hafta bebeğin her anlamasını gaz sancısına yorarak çözüm bulma  arayışına girerler. Ancak sakin olmalarında fayda vardır. Yeni doğan bebeklerin ilk bir haftalık süreçlerinde gaz sancısı olmaz.  Ancak devam eden süreçte anneleri zorlu bir serüven beklemektedir. Bebeklerin sindirim sistemi gelişmeye başladığından gaz dolu sancılı günler sizleri beklemektedir. Günde ortalama olarak bir ya da iki saatlik bir sancılı süreç sizleri bekler. 

Bebeklerin tüm ihtiyaçları giderilip kadınları doyurulursa ve altları da zamanında temizlenirse huysuzluk yapmalarını beklemeyiz. Buna rağmen bebeklerimizde huysuzluk başladı ise gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir konusu ile ilgilenme vakti sizler için gelmiş demektir. Bebeğinizin emzirme esnasında, ağız yolu ya hava yutması, üşümesi ve altının ıslak kalması gaz sancısına sebep olarak gösterilir. Bu nedenle emzirme esnasında gaz oluşumu kaçınılmaz olarak görülse de diğer aşamalar için önlem alınabilir. Bebeğin altının zamanında alınabilmesi ve üşümesine engel olmak gibi önlemler ile bebeğinin ve dolayısıyla sizler sancılı bir süreç yaşamaktan kurtulmuş olacaksınız.  Bütün önlemlere bebekte huysuzluk ve ağlama hali başladı ise artık çok geç denilebilir. Bu aşamada alınması gerekli önlemler hakkında konuşma zamanı gelmiş demektir. 

Sürekli olarak hareketsiz bir biçimde yatma pozisyonu halinde olan bebekler için gaz oluşumu ve bunlardan kurtulmak mümkün olmaz. Onlar için yapılacak tek şey ise ağlamak şeklinde gaz sancısını haykırmak olacaktır. Ebeveynler ise bu aşamada devreye girerek bebeklerine yardımcı olacaktır. Onlar için bilinen yöntemlerin yanında kesinleşmiş hareket tarzı bebeğine oval hareketler ile karın bölgesine yapılacak masajlar olacaktır. Bunun yanında ayakta gezdirmek ve doğru beslenme tekniklerini uygulamak diğer hayat kurtarıcı yöntemler arasında sayılabilecektir.

Bebeklerde Gaz Sancısına İlk Müdahale    

Gaz sancısı yaşayan bebekleri için anneler gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir konuları hakkında detaylı bilgi edinme telaşı içerisine gireceklerdir. Bunun için ilk olarak aile büyüklerinin deneyimleri hakkında beyin fırtınası yapılacaktır. Ortalama üç beş çocuk büyütmüş ninelerden başlayarak büyüklerin fikirleri dinlenir. Bunun yanında teknik bilgi içerikli internet verilerinden de yararlanılarak bebek için en iyi yöntem hesaplanır.

 • Gaz sancısı yaşayan bebeğinizin bu sancıdan kurtarılması için yapılacak ilk iş belki de masaj yönteminin kullanılması olacaktır. Bu yöntem için bebeğin karnı açılır. Anne ellerinin sıcak olduğundan emin olarak hafif yağlı hale getirir. Yavaş ve yumuşak hareketler ile gaz dolu bağırsak uyarılarak bebeğin rahatlaması sağlanabilir. 
 • Önlem olarak da kabul edilebilecek bir ön uygulama şu şekildedir. Buna göre bebek emer iken guk sesini duyuyor ise boşluk kalmadığından emin olabiliriz. Böylelikle sancıya sebep olan hava ile temas kesilmiş olacaktır. Anneler için bir diğer alınacak önlem ise, fazla olan sütün çekilmesi ve bebeğin dik bir konumda emzirilmesi olacaktır. Bu önlemler ile siz annelere sancısız günler dilemek uygun olacaktır. 
 • Biberon ile beslenen bebekler için uygun ağız başlığının seçilmesi önemli olacaktır nitekim bebeğin fazla ya da eksik süt ile hava yutması önlenecektir. 
 • Bebeklerin hareketinde bereket beklenmelidir☺. Nitekim bebek beslendikten sonra dik konumda hafif bir şekilde sırtına vurularak gaz çıkarılır. Başarısız olundu ise bebeğin yere konularak tekrar alınması ile hareketlilik sağlanması gaz çıkarmak için önemli olabilir. 
 • Bebeğin yatar pozisyonda iken ayaklarını bisiklete bilmiyormuş gibi çevrilmesi de önemli bir kazanım olacaktır. Bu hareket sayesinde bağırsak içerisine sıkışan gaz için dışarı çıkma fırsatı olacaktır. 
 • Bebeklerin gaz sancısından kurtularak uyumasına katkı sağlayacak önlemlerden bir tanesi de bebeğin anne içerisinde duyduğu sese benzer bir sesin oluşmasını sağlamaktır. Bu durumda bebek kendini güven içerisinde hissederek uyku pozisyonuna geçecektir.  

Gaz Sancısına Doğal Çözümler 

Bebek sahibi olan anne ve babalar için bazı konularda bilgi sahibi olmak önemli olacaktır. Bu bilgilerden birisi ise gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir konusu olacaktır. Bu konuda alınacak önlemlerin yanında bazı bitki kaynaklı çözümler de yer almaktadır. Bebeğinizin rahatı sizin de konforunuz anlamına gelecektir. Bu nedenle her bir önlem uykusuz geceye son anlamı gibi büyük bir ifade sahibi olacaktır. 

 • Yarım çay kaşığı kimyon ile bir kesme şekeri karışımı ile bir bardak su içerisinde oluşacak kür meydana getirilir.  Beslenme öncesinde veya beklenen sancı süreçlerinin öncesinde bu kür kullanılarak sancının önüne geçilmesi mümkün hale gelmektedir. 
 • Papatya, dereotu, kimyon ve zencefil gibi bitkilerin çay halinde tüketilmesi sonrasında bebeklerde gaz sancısına karşı doğal bir rahatlama meydana  gelmesi beklenmektedir. 
 • Anason kullanımına gelirsek, yaklaşık 10 adet anason tohumu bir bardak sıcak şu içeresinde dinlenmek üzere bırakılır.  Ardından birkaç çay kaşığı çay bebeğe içirilir. Doğal bir rahatlama ve sancı sonuçlanması beklenmektedir. 
 • Demir eksikliği ve gaz sancısına müdahale için kullanılan kimyon, bebeklerin içerdiği vitaminler ile kemik dokusuna güçlendirme etkisi verdiği bilinir. Bunun yanında mide asit seviyesinde düzenleme etkisi sayesinde hazmı ve sindirimi rahatlatır. Kullanım yöntemi ise su şekildedir. Bir çay kaşığı kimyon ile bir bardak sıcak su içerisinde demlenir. Ardından sabah ve akşam birer kaşık olacak şekilde bebeğe verilir. 

Verilen yöntemler ile çok sancılı ve zorlu bir süreç olan bu dönemde anne ve bebeklerin en az sancı ile kurtulmalarının sağlanması amaçlanmıştır. Tüm bebekleri ve anneleri geçmiş olsun dilekleri ile selamlıyoruz. 

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlayıp Biter?

Yeni doğum yapan anneler için faydalı olacağı düşünülen gaz sancısı olan bebeğe ne iyi gelir sorusu üzerine yapılan uzun sohbetin ardından şimdi sıra gaz sancılarının döngüsel sureci hakkında bilgi edinmeye geldi. Buna göre bebeklerin sancıları belirli dönemsel içerisinde başlayıp gitmektedir. Bu sürece alışık ve hazırlıklı olmak kişiler açısından önemli bir kazanç olacaktır. Temel düzeyde bilgiye göre doğumu devam eden ilk bir hafta rahat kabul edilebilir. Yeni doğmuş bebek ilk bir hafta zamanın büyük kısmını uyuyarak geçirecek ve sancısı olmayacaktır. Asıl sıkıntılar devam eden haftalarda başlar. Sindirim sisteminin gelişimi sonrasında gaz sancıları ilk olarak görülmeye başlayacaktır. Anneler ve bebekleri için zorlu mesai artık başlamıştır. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekenler ve alınacak önlemlerden bahsedildi. Şanslı  annemle umarım bu yazı ile bilgi edindiler.

Doğum anından itibaren meydan an gelen süreçte ilk bir ya da iki hafta rahat çekerek sancılı süreç üçüncü hafta itibariyle kendisini gösterir. Buna göre sindirim sistemini gelişmesine bağlı olarak oluşan gaz sancıları hareketsiz kalan bebekler için atılması zorlu olur. Anneler gerek masaj hareketleri ve diğer doğal yöntemler ile bu süreci sancısız atlatma konusunda başarılı alabilir. Kolik adı verilen hastalığın da oluşumu ve onun gecikmesi gibi süreçler ortalama olarak bebeğin dördüncü ayında son bulacaktır. Ortalama 4 ay süren süreçte alınacak önlemler ile kolay bir dönem geçirmek mümkün görülmektedir. Şimdiden tüm bebek ve annelerine geçmiş olsun. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com