fbpx

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Kadınlar hormonel olarak hassas bir yapıya ve yaradılışa sahiptirler. Dünyadaki en kutsal görevlerden birisi de anneliktir. Bu hassas yapıyla birlikte annelik hormonları daha da çok baskın bir hal almaktadır. Kuvvetli duygu bağına sahip olan kadın; annelik hormonlarının da etkisiyle bebeğine olan sevgisi ve bağlılığı, daha bebeği doğmadan önce de aynı duygu bağıyla bağlanmaktadırlar.

Bu bağ duygusal anlamda bebeğinde; anne karnında annesini tanımasını ve hissetmesini sağlamaktadır. Doğumdan sonra ise annenin bebeğini kucağına alması ve emzirmesiyle anne bebek arasındaki bu bağ daha çok kuvvetlenmektedir. Bebeğin hem gıda hem de ruhsal anlamda doymasını ve gelişmesini sağlayan bu emzirme ritüeli, anne ve bebekte bir takım psikolojik ve fizyolojik olarak değişimler göstermektedir.

Peki, hamilelik sürecinde anne adayında oluşan değişimler nelerdir, doğumdan sonra annenin vücudunda ne gibi farklılıklar meydana gelmektedir? Anne olan kadınlarda göğüslerdeki süt oluşumu ne zaman başlamaktadır ve emziren annelerde gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler
Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Hamilelik Sürecinde Anne Adayında Oluşan Değişimler

Kadın hamilelik sürecinde birçok fizyolojik değişim geçirmektedir.

Bu değişimler kısaca şunlardır;

 • En önemli değişimlerden biri rahimde olan büyümedir. Hamileliğin her ayında bebeğin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte rahim de aynı orantıda büyümeye devam etmektedir.
 • Hamilelikle birlikte böbreklerdeki idrar toplama yolları da genişlemeye başlamaktadır.
 • Rahmin genişlemesiyle birlikte mide de yukarıya doğru ilerlemektedir.
 • Tırnaklar daha kırılgan hale gelmekte ve deri de koyulaşmalar meydana gelmektedir.

Anne Olan Kadınlarda Göğüslerdeki Süt Oluşumu

Mucizelere gebe olan kadın vücudu doğumdan itibaren bebeğin beslenmesi için göğüslerde süt oluşmaya başlamaktadır.

Sütün göğüslerde oluşmaya başlama evreleri ve kısaca açıklamaları şöyledir,

 • Hamilelik dönemlerinin ortalarına doğru göğüslerde salgı bezleri oluşmaya başlamaktadır.
 • Göğüs dokusundaki salgı bezleri laktoz ve proteinlerin büyük bir kısmını üretmeye başlamaktadır.
 • Sütün zamanında üretilmesi için vücudun doğru zamanda hormon üretmesi gerekmektedir.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Anne Sütünün Besleyici Özellikleri

Anne sütü bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için oldukça önemlidir. Anne sütünün içerdiği protein, yağ ve demir bebeğin gelişimini devam ettirmesi için önemli besin kaynağıdır.

Sütün içinde bulunan koruyucu özelliği bebeği dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan korumaktadır. Anne sütünün sindirimi diğer sütlere göre daha kolay olması bebeğin sindirim geçişlerinde sorun yaşamamasını sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından İlk 6 ay anne sütü şiddetle tavsiye edilmektedir.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Besinler arasında gaz yapma özelliğine sahip olan belli başlı gıdalar herkes tarafından bilinmektedir. Genellikle yeni anne olan kadınlarda bu besinler oldukça gaz yapmaktadır.

Genel anlamda emziren annelerde gaz yapan yiyecekler şöyledir;

 • Kuru fasulye, nohut, bulgur ve bu türden baklagiller gaz yapıcı özelliktedir.
 • Lahana, pırasa gibi yeşilliklerde de gaz yapıcı özellik bulunmaktadır.
 • Asitli içecekler de gaz yapmaktadır.
 • Portakal, limon, kayısı, elma gibi asidik özelliği olan meyvelerde gaz yapıcı özelliktedir.
 • Yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda gaz yapma özelliğine sahiptir.
 • Çeşitli içerikleri bulunan meyveli sodalar da gaz yapmaktadır.
 • Kızartma çeşitleri de gaz açısından rahatsız eden pişmiş gıdalar arasındadır.
 • Genellikle bu gıdaların gaz yapma özellikleri anne adaylarına göre değişkenlik göstermektedir. Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda bu gıdaların gaz yaptığı bilinmektedir.

Emziren Annelerden Süt Yoluyla Bebeğe Gaz Geçer Mi?

Emziren annelerin tükettiği besinler süt aracılığıyla bebeğe geçmektedir. Bu gibi durumlarda annenin gazlı besinler tüketmesi oldukça sakıncalıdır. Çünkü gazlı besinler tüketen annenin sütüne geçen gaz, emzirilen bebeğe geçmekte ve bebeğin bağırsak florasından atılması güçleşmektedir. Süt aracılığıyla bebeğe geçen gaz huzursuzluk yaşatmaktadır. Emziren annelerin tüketecekler gıdalara ve besin değerlerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Genellikle gaz yapıcı besinlerden ve içeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Annelerin besin değeri yüksek, süt yapıcı ve arttırıcı özelliğe sahip gıdaları tercih etmeleri hem anne hem de bebek açısından oldukça faydalıdır.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler
Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren Annelerde Gaz Olmaması İçin Neler Yemeli?

Emziren anneler yeme ve içmelerine dikkat etmelidir. Gaz yapıcı besin ve içeceklerden uzak durmalıdır. Yemek yerken hızlı yememeli, oldukça çok çiğnemeli ve yavaş yemelidir. Ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır. Hazır ve dışarıdan alınan yiyecekler tercih etmemeye özen gösterilmelidir. Doğal ve hafif besinler tercih edilebilir. Emzirme esnasında ve sonrasında annelerin vücutları oldukça çok sıvı kaybetmektedir. Susuz kalan vücut çabuk yorulmakta ve halsizlik yaşanmaktadır. Bunun için bol bol sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Bitki çayları, su gibi içecekler vücuttaki sıvı dengesini sağlamakta ve süt arttırıcı özellikleri bulunmaktadır.

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmelidir?

Bebeklerin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için anne sütü çok önemlidir. İlk 6 ay anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesini desteklemektedir. Anne sütünün içerdiği protein ve vitaminler bebeğin besin ihtiyacını karşılamakta ve dış etkenlere karşı korunma kalkanı sağlamaktadır. Türk çocuk doktorlarına göre bebekler iki yaşına kadar emzirilmelidir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre ise bebekler iki yaşına kadar anne sütü ile beslenmelidir. Katı gıdaya geçtikten sonra anne sütü bebeğin beslenmesinde yetersiz kalmaktadır. Anne sütü doyuruculuğunu ve koruyuculuğunu yitirmeye başlamakta ve bebeğe yetmemektedir. Katı gıdayla birlikte dışardan alınan besinler bebeğin doymasında oldukça önemlidir. İki yaşından sonra bebekler adım adım sütten kesilmelidir.

Bununla birlikte sütten kesme işlemini zamana yayarak ve belli adımlar takip edilerek, kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı sağlayan emzirmeyi sonlandırmak oldukça zordur.

Bebeği birden ve aniden sütten kesmek; bebekte huzursuzluk ve sinir krizleri ataklarına neden olabilir. Doktor ve bir pediatriste başvurulmasında fayda vardır. Doktorun önerilerine dikkat edilmeli, öncelik bebeğin sağlığı ve huzuru olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com