fbpx

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız?

Hamilelik sürecinin ne kadar çabuk geçtiğine inanamayacaksın. Artık 37 haftayı da bitirdin ve hayatını doğum odaklı yaşıyorsun. Doğum başladığını nasıl anlarız? Sorusu aklınızı kemirirken yazımız tam size göre. Son zamanlara yaklaştığınız bu günlerde kilo aldınız, saçlarınız dökülüyor ve ayaklarınız şişti. Kendinizi çok kötü hissediyor olabilirsiniz ama bu değişiklikler birkaç hafta sonra geçecek ve siz yine eski düzeninize kavuşacaksınız hem de +1 farkla ☺ 

Doğumun başladığını anlayabilmek için anne adaylarının bilmesi gereken bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtileri bilmeniz sizi daha sakin tutacaktır. İlk hamileliği olan anne adayı bu konuda henüz deneyimli olmadığı için önceden bilgi sahibi olmasında yarar bulunmakta ve bu belirtileri gördüğünde ya da hissettiğinde doktorunu araması ya da hastaneye gitmesi gerekmektedir. 

Doğum yaklaştıkça tedirginlik yaşayan anne adayı için en önemlisi de etrafında bulunan bilinçli ve sakin kişiler tarafından telaş yapmasının engellenmesidir. Anne adayını sakinleştireceğine daha fazla korkutacak hatta yanlış yönlendirecek kişilerden uzak durması gerekmektedir. Çevrenizden çok fazla ses gelecektir bu dönemde korkmayın her şey bebeğiniz ve sizin için güzel olacak. Ben evde doğum yapmıştım, Son ana kadar hastaneye gitme, Doktora bakma onlar ne bilir gibi sizi yanıltacak sözlere kulaklarınızı kapatın. Hatta ultrasonun tehlikeli olduğunu bile söyleyenler olacaktır. Oradan hemen kaçın. 😉 

Düzenli kontrole gittiğiniz doktorunuzdan başka kimseyi dinlemeyin. Doğum belirtileri başladığı anda doktorunuzu aramadan harekete geçmeyin. Peki, doğum başladığını nasıl anlarız? Anne adayı ne gibi belirtiler hisseder ve hangileri gerçek doğumun belirtileridir? Hamileler için oldukça önemli olan ve sağlıklı bir doğum için bilinçli olunması gereken bu konu hakkında yazımızda daha detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Anne adaylarının hepsinde doğum belirtileri hissedilmeyebilir ve bununla birlikte genel olarak doğumun habercisi olan ve doğumun çok yaklaştığını gösteren belirtiler bulunmaktadır. Peki, çok belirti göstermeyen anne adaylarında doğum başladığını nasıl anlarız? Bazı belirtilerin meydana gelmesi ile bebeğinize kavuşma anınızın yaklaştığını anlayabilirsiniz. Bende hiç belirti olmadı diyen anneler kendilerini daha yakından hissederlerse mutlaka farklılıkları göreceklerdir. Bu belirtilerin Bebeğin başının doğum kanalına inmesi ile bütün anne adaylarında doğum belirtileri de görülmeye başlanır. 

Her hamile kadında farklı sıralamalar ile görülebilen doğum belirtileri doğum başladığını nasıl anlarız? Diye düşünen anne adaylarına da cevap olmaktadır. Doğumun başladığını anlatan işaretler sayesinde yalancı doğum sancısı ile gerçek olan doğum sancısı birbirinden rahatlıkla ayrılabilmektedir. Bu nedenle de her anne adayının bu konuda bilgi sahibi olması önemlidir. Doğum belirtileri anne adayının vücudunda hissettiği ağırlık, yürümekte zorlanması, suyunun gelmesi ve düzenli bir şekilde kasılmalarının başlaması şeklinde olmaktadır. Unutmayın bu belirtiler kişiden kişiye değişmektedir.

Kademeli olarak artan bu belirtiler doğum başladığını nasıl anlarız? konusunda yardımcı olmaktadır. Kasılmaların başlaması ve sancı hissedilmesi, doğum nişanının gelmesi gibi belirtiler doğumun başladığının habercisidir. Bu belirtiler artık son belirtilerdir. Bu belirtilerden önce de doğuma çok yaklaştığınızı anlamanızı sağlayan bazı belirtiler hissedeceksiniz. Kendinizi ve yaşadığınız anı iyi tanıdığınızda o Muhteşem ana ne kadar zamanınız kaldığını ortalama olarak tahmin edebilirsiniz. Unutmayın anneler her şeyi bilir. ☺

Anne adayı için hayatının dönüm noktası elbette ki doğum anıdır. Tüm hücrelerinizle o minik mucizenizi kucağınıza almak için beklersiniz. Çektiğiniz bütün sıkıntıların karşılığını alacağınız andır. Doğum anının başladığını gösteren belirtiler yukarıda bulunmaktadır. Bu belirtiler meydana geldiğinde ilk yapacağınız doktorunuzu aramaktır. Unutmayın bebeğinizin ve sizin sağlığınız için bu belirtiler başladığı anda doktorunuzu aramalısınız. Şimdi de yaşayacağınız belirtilere bakalım;

 • Rahat Nefes Almaya Başlayacaksınız

Dokuz ay boyunca nefes daralmaları yaşadınız. Azıcık merdivenler size dağlara tırmanmak gibi zor geldi eminim ki. Halk arasında çift nefes alıyor derler ve siz yürürken koşarmış gibi nefes alıyorsunuz. Şimdi rahat nefes aldığınızı mı hissediyorsunuz o zaman müjde bebek geliyor : ) Nefesinizin rahatlama nedeni de bebeğiniz 9 ay boyunca büyüdü ve anne adayının diyaframına baskı yaparak onun rahat nefes almasını zorlaştırıldı. Bebek kanala girmeye başladığı zaman anne adayının diyaframındaki baskı azalacağı için daha rahat nefes alacaktır. Anne adayı doğumun başladığını nasıl anlarız? derken doğum başladığını belirten en belirgin belirtilerden birisi de rahat nefes almaktır. Unutmayın doğum yaklaştıkça hem bedensel hem de ruhsal olarak kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

 • Bağırsaklarınızda Hareketlenme

Vücudunuz bebeğin geçiş yolunu rahatlatabilecek bütün önlemleri sizin yerinize alacaktır. Muhteşem bir işleyişe sahip vücudunuzda farklı tepkiler meydana gelecektir. Çok sık tuvalete çıkmaya başladıysanız bu doğumun yaklaştığı belirtisi olabilir. Doğumdan birkaç gün önce bağırsaklarınız boşalmaya başlayacaktır.

 • Vajinal Bölge ve Makat Bölgenizde Baskı

Doğuma yakın zamanda bebeğinizin iyice aşağı inmesi ile birlikte Pelvik bölgenizde baskı ve ağrı hissedebilirsiniz. Bebeğin başının kanala girmesi ile birlikte hem makat hem vajinal bölgenizde içten dışa doğru ciddi bir baskı hissettiğinizde doğumun yaklaştığını anlayabilirsiniz. Özellikle yorulduğunuzda ve eğildiğinizde bu durum artabilir. Bazı önlemler alarak bu ağrıyı en hafife indirebilirsiniz. Rahat olun ayaklarınızın altına yastık koyarak uzanın ve dinlenin. Bırakın işler güçler kalsın. Herkes doğum hakkında kafanızda milyonlarca soru bıraktı ve siz dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Bu belirti ile birlikte doğumun çok yakın olduğunu bilin ve evde yalnız kalmamaya özen gösterin. Eğer bir aile bireyiniz varsa sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz. Doğum başladığını nasıl anlarız? Sorusuna en iyi belirtilerden biri baskı hissidir. Baskı arttıysa doğumunuz yakın.

 • Rahim Ağzınızın İncelmesi

Bu durumu sizin anlamanız pek mümkün değil. Vücudunuz yine muhteşem işleyişi gereği kendini bebeğin doğum anına hazırlayarak sizi ve bebeğinizi koruyor. Rahim ağzının incelmesi bebeğin yakında geleceğine işarettir. Son kontrolünüze gittiğinizde doktorunuz bu durumu fark edecektir. İki haftada bir gittiğiniz kontrollerini haftalık kontrole hatta 3 güne düştü ise bu belirti gerçekleşmiş demektir. 

 • Kilo Verme

Gebeliğiniz süresince kilo aldınız. Ödem topladınız ve hiç olmadığınız kilolara çıktınız. Ama üzülmeyin doğum sonrası sıkı spor ve dikkat ederek hepsinden kurtulabilirsiniz. Doğum anına yakın vücut ödem atmaya başlayacak bile. Çok idrara çıkmanız da ödem atmanızı sağlayacaktır. Kilo vermeye başladıysanız doğuma hazırsınız demektir. 

 • Sık İdrar

Gebelik İlerledikçe sık sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsunuz. Ama doğum yaklaştıkça bu biraz daha artacaktır. Bu artış ile birlikte vücuttan ödem atmaya başlayacaksınız. Kaybettiğiniz su nedeni ile bol bol sıvı tüketmeye dikkat etmelisiniz.  

 • Karnınızın Şekli Değişebilir

Karnınız sivri ve aşağı düşmüş şekli almaya başlayacaktır. Bebeğin doğum kanalına ilerlemesi ile karnınız aşağı doğru büyüyecektir. Hatta çevrenizdeki yaşlı teyzeler karnın düşmüş bebek geliyor diyebilir. Karnın yerinde duruyor tatlım düşen bir şey yok endişelenme ☺ Sdece bebek baş aşağı döndü ve kanala doğru ilerliyor. 

 • Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek doğum sancılarından farkı düzensiz olarak gelmesidir. 35. Hafta itibari ile başlayacak bu sancıları normal doğum kasılmalarından ayırmak oldukça basit. Öncelikle sakin ol ve kimseyi telaşa verme. Eline saatini al ve sancıların süresini ölç. Eğer düzenli aralıklarla geliyorsa doktorundan yardım almalısın. Ve bu süreçte kesinlikle yalnız kalmamaya çalış. Eğer düzenli sancı yoksa, zamanla sancılar artmıyorsa, kasılmalar sadece karın bölgesinde sertlik olarak oluşuyor ve kasıklara ya da bel gölgesine yayılmıyorsa yalancı doğum sancısı demektir. 

Bütün bu belirtilerden sonra asıl doğum belirtileri gelecektir. Aşağıdaki durumlardan biri varsa doğum başlamış demektir. 

 • Doğum Nişanı

Hamilelik süresince rahim ağzında bulunan ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan mukuslu tıkaç bulunmaktadır. Doğum yaklaştığında ya da başladığında hissedilen kasılmalar ve sancılarla birlikte rahim ağzının genişlemesi ile birlikte bu koruyucu tıkaç  düşer. Doğuma yakın anlarda gerçekleşen pembemsi ve kanlı bir akıntıdır. Görülen bu akıntıya doğum nişanı denir ve doğum başladığını nasıl anlarız? ile ilgili en önemli belirtilerdendir. Görüldüğünde doktorunuzla mutlaka iletişime geçerek hastaneye gitmelisiniz. Bu nişanın görülmesi ile birlikte bebeğiniz her türlü enfeksiyon riskine açık hale gelmiştir. Doktor kontrolünde olmanız hem bebeğiniz hem sizin için daha sağlıklı olacaktır. 

 • Suyun Gelmesi 

Suyun Gelmesi

 

Anne karnında bebeği koruyan su kesesi sancı ile gelen kasılmalar nedeniyle yırtılmakta ve rahimden dışarı doğru akmaktadır. Suyun gelmesi açık sarıya benzeyen renkte bir akışkan bir sıvının akması şeklinde anlaşılabilir. Suyun gelmesinden sonra anne adayının mutlaka hastaneye gitmesi gereklidir. Bunun nedeni artık doğumun başlamasına çok az kaldığının habercisi olmasıdır. Ayrıca bu evreden sonra anne rahmindeki bebeğin mikrop alması riski de bulunmaktadır. Su hafif geldi ise sorun yok telaşlanma ama pantolonunun ıslanmasını sağlayacak kadar çok su geldiyse mutlaka kontrolünü gerçekleştirdiğin hastaneye başvurmalısın.

 • Sürekli ve Düzenli Gelen Sancılar

 Doğumun habercisi olan ve başlaması konusunda en önemli diğer bir belirti de başlarda kısa süren ve gittikçe uzayan ve şiddetlenen ağrılardır. Doğum sancısı başladığında anne adayının sakin olması ve sancıların sıklığını takip etmesi gereklidir. Sancı aralığı sıklaşmaya başladığında hemen hastaneye gidilmesi gereklidir. Burada önemli olan yalancı ve gerçek doğum sancılarının ayırt edilebilmesidir. Bu noktada bilinmesi gereken de gerçek doğum sancılarının başladığında düzenli olarak devam ettiği ve masajla ya da dolaşma ile asla geçmemesidir.

Doğum ile ilgili belirtiler arasında anne adayının kontrollerinde doktor tarafından rahim ağzındaki genişleme miktarının takip edilmesi de önemlidir. Rahim ağzındaki genişleme miktarı da doğumun önemli habercilerinden olmaktadır. Hamileliğin son aylarına doğru yaşanan kasılmalar sebebi ile rahim ağzı incelir ve bu şekilde genişlemeye başlar. Doğumun başladığını nasıl anlarız? ile ilgili diğer önemli bir cevap da rahim ağzının açılma miktarıdır. Doğuma yaklaştıkça genişleyen rahim ağzı doğum anında yaklaşık olarak 10 cm’e kadar büyümekte olup bebeğin gelmesi için uygun genişliğe gelmiş olmaktadır.

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıktı ve suyunuz geldiyse doğum anına yaklaşırken ılık bir duş alıp kendinizi rahatlatmanız bu anı daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Bol sıvı tüketerek ve dinlenerek doğum anınıza hazırlanabilirsiniz. Stresli ve endişeli olmanız durumu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Bütün bu belirtilerin dışında enerji seviyenizin artması da doğumun yaklaştığının belirtisidir. Anneler kendini çok mutlu ve enerjik hissedebilir. Hatta doğum öncesi anne adayları arasında ev temizlemek popülerdir. ☺ Kendinizde oluşan belirtileri dikkatli takip etmeniz ve doktorunuzla iletişim halinde bulunmanız çok önemlidir. Göz ardı ettiğiniz belirtiler sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle 38. Hafta itibari ile hissettiğiniz her değişiklikte mutlaka doktorunuzla görüşün. 

Doğum belirtileri ile birlikte Doğum çantanızı kontrol etmeyi de unutmayın. Bebeğiniz doğduktan sonra birçok eşyaya ihtiyacınız olacaktır. Doğum sonrası ihtiyaçlarınızı önceden hazırlamanız sizi çok rahatlatacaktır. Aklınızdan geçen doğum başladığını nasıl anlarız? Sorusuna cevap bulduğunuza göre artık bebeğinizin ve hamileliğinizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com