fbpx

Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?

Bebekler, hayatımızda önem verdiğimiz en değerli varlıklardır. Anne karnından itibaren onları sağlıkları anne ve babalar için oldukça önemlidir. Bebekler, savunmasız varlıklar olduğu için sağlıklarına dikkat etmek özellikle annelere düşer. Doğduktan sonra bebeklerde birçok hastalık görülebilir. Bu rahatsızlıkların başında bebeklerde yüksek ateş durumunun gözükmesi gelir. Peki, bebeklerde yüksek ateşte ne yapmalı? Bu sorunun cevabı birçok annenin özellikle bilmesi gereken bilgidir. Yüksek ateş bebeklerin yaş durumuna göre değişebilir.

Ancak 3 ayını doldurmamış bir bebeğin yüksek ateş yaşaması çok tehlikeli bir durumdur. Hiç bekletilmeden doktora gidilmelidir. Aksi takdirde bebekte kalıcı hasarlara neden olabilir. Bebekte sık sık ateş kontrolü yapmaya gerek yoktur. 6 aydan büyük bebeklerde ateşlenme durumu bebeğin bazı hastalıklara karşı göstermiş olduğu savunma sistemidir. Ateş sadece 40 derecenin üzerine çıktığı andan itibaren tehlike yaratır. Bu bilgilerin ebeveynler tarafından mutlaka bilinmesi gerekir.

Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?
Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?

Yüksek Ateş

Yüksek ateş, vücudun normal sıcaklık değerine çıkması demektir. Yüksek ateş sağlığı tehdit eden bir durum olabilir. Yüksek ateş, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı göstermiş olduğu bir savunmadır. Ancak bu durum bebeklerde daha farklıdır. Bebeklerin yüksek ateş geçirmesi tehlikeli bir durumdur. Bebeklerde yüksek ateş mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Yüksek ateş bebeklerde kalıcı bir hasara yol açabilir. Peki, bu durumda bebeklerde yüksek ateşte ne yapmalı? Bu sorunun cevabı oldukça önem arz eder.

Bebeklerde Yüksek Ateşe Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Bebeklerde yüksek ateş, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu ateş normal seviyelerde olursa bir sorun olmayabilir. Ancak ateş çok yüksek derecelerde seyrederse bu durum bebek için çok tehlikeli olabilir. Bebeklerde görülen yüksek ateşin nedenleri vardır.

Bebeklerde yüksek ateşe sebep olan durumlar şunlardır;

 • Grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak, zatürre, menenjit gibi enfeksiyon hastalıkları
 • Bebeklik dönemi sırasında yapılan aşılar
 • Diş çıkarma durumu
 • İshal
 • Zehirlenme durumu
 • Bazı hastalıklar

Bu durumların dışında nedeni belirlenemeyen sebeplerden dolayı da bebeklerde yüksek ateş durumu yaşanabilir. Böyle bir durumda ateş uzun süre devam ederse doktora gitmek gereklidir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Görüldüğünde Ne Yapılmamalıdır?

Bebeklerde yüksek ateş durumu çeşitli sebeplerden dolayı görülebilir. Bu durumla karşı karşıya kalan birçok ebeveyn ne yapacağı konusunda tam bilgiye sahip olmayabilir. Peki bebeklerde yüksek ateşte ne yapmalı? Bu soru çok önemlidir. Her anne ve babanın bu konuyla ilgili bilgili olması gerekir.

Bebeklerde yüksek ateş durumunda öncelikle bebeğinizin üzerini örtmemelisiniz. Kalın giysiler giydirmemelisiniz. Bebeğinizi kesinlikle soğuk su ile yıkamayın. Sirkeli su ile banyo yaptırmayın. Bebeğinize sık ateş düşürücü kesinlikle vermeyin. Bu durum ateşin daha fazla yükselmesine sebep olabilir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateş özellikle 3 ayını doldurmamış bebekler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Yüksek ateşin belirtilerini bilmek gereklidir.

Bebeklerde yüksek ateş belirtileri şunlardır;

 • Bebekte ateşin 39 derecenin üzerinde olması
 • Bebekte ateş belirtisinin yanında huzursuzluk durumunun olması
 • Bebekte titreme durumu olması
 • Bebekte üşüme halinin olması
 • Bebeğin ağzının kuru olması
 • Ciltte morlukların oluşması
 • Zor nefes alma durumu
 • Öksürük halinin olması
 • Bebekte hırıltı olması
 • Bebeğin ateşlenme anında ağlama durumunun olması

Bu belirtileri bilmek bebeğin yüksek ateş geçirdiğini anlamaya yardımcı olur. Bütün ebeveynlerin bu belirtileri bilmesi gerekir. Yüksek ateş bebeğin sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?
Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?

Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş düşürme, bebeğin kaç aylık olduğuna bağlıdır. Eğer bebek 6 aydan küçükse mutlaka doktora götürülmelidir. 6 aydan küçük olan bebeğe herhangi bir müdahale sadece doktor tarafından yapılmalıdır. Kesinlikle 6 aydan küçük bebeklerde ateş düşürme yöntemlerini denemeyiniz. Bu durum kalıcı hasarlara neden olabilir. 6 aydan büyük olan bebeklerde yüksek ateş durumunda bebeğin üzerinde olan kalın kıyafetlerin çıkarılması gerekir.

Yaklaşık 20 dakika boyunca bebeğinizi ılık suyun altında tutabilirsiniz. Bebeğinizin üzerine ılık suyla ıslatılmış havluyu koymak alınması gereken ilk önlemlerden biridir. Bebeğinize ateş düşürücü vermek istediğinizde mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Ateşin sebebi başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa tedavi ona göre yapılmalıdır.

Bebeklerde Yüksek Ateş En Fazla Kaç Derece Olur?

Bebeklerin vücut ısıları, diğer insanlara göre daha farklıdır. Yetişkin bir bireyde normal ateşin seviyesi 37 derecedir. Bebeklerde ateşin 37 dereceye ulaşması, yüksek ateş belirtisidir. Bu yüzden bebeklerde ateş en fazla 38 derece ve üzeri olduğunda tehlike yaratabilir. Bebekler, maksimum 41 dereceye kadar ateşlenebilir. Ancak normal insanlar bu kadar ateşlenemez.

Yüksek Ateşte Çocuğun Yaşı Önemli Midir?

Yüksek ateşte yaş oldukça önemlidir. 6 aydan küçük bebeklerde ateşlenme çok ciddi bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen doktora gitmek gerekir. 6 aydan büyük bebeklerde ateşlenme durumu, ateşe sebep olan duruma göre ciddiyet kazanır. Ama 6 aydan sonra bebeklerde ateşlenme genel olarak hastalıklara karşı bir savunma durumu yaratır. Ateşlenme yaşandığında hemen düşürmeye çalışmamak gerekir. Bu çocuk için sağlıklı bir savunmadır.

Ancak özellikle 3 ayın altında bebekte yüksek ateşlenme durumu oluşursa bu durum çok tehlikelidir. 3 ayın altındaki bebeklerde yüksek ateş durumu görülürse kesinlikle beklemeden doktora gidilmelidir. Aksi takdirde bebekte ciddi hasarlar neden olabilir. Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açabilir. 3 aylık bebeğin yüksek ateş durumu 3 gün veya daha fazla sürerse çok tehlikelidir. Bebeklerde 3 yaşın altında yüksek ateş görülmesi bu ateşe sebep olan duruma göre tedavi yapılmasını sağlar. Bebek daha önce yüksek ateşle birlikte çeşitli hastalıklar yaşadıysa bu durum göz önüne alınarak doktora gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com