fbpx

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Biz kadınlar her konuda dikkatli davranmaktayız. Hele ki söz konusu çocuğumuz olunca yapamayacağımız şey yoktur. Kadınlar doğal olarak koruma güdüsüne sahiptir. Bebek doğduğu andan itibaren beslenmesi, temizliği ve hastalıktan korunması için çaba sarf etmekteyiz. Söz konusu hastalık olunca elbette daha dikkatli davranmaktayız. 2 yaşın altındaki çocuklarda görülen rahatsızlıklar biraz daha dikkat istemektedir. Kendi sıkıntısını ya da ağrıyan yerini anlatamayan bebeğin dilini ancak anne anlamaktadır. Bazı küçük problemler ilaç kullanmadan evde tedavi edilebilmektedir. Bunlardan birisi de öksürüktür. Peki bebeklerde öksürük nasıl geçer?  Öksürükte tedavi öksürüğün durumuna göre yapılmaktadır. Hafif şekilde görülen bebeklerde öksürük nasıl geçer? Aslında bu, çok telaş edilmemesi gereken bir durumdur. ☺

Öksürük Nedir?

Öksürük broşlardaki havanın, akciğerler ve diğer solunum organları tarafından gürültülü ve aniden dışarı çıkarılmasıdır. İstemsiz bir refleks olan öksürüğün yetişkinlerde olması da rahatsızlık vermektedir. Fakat söz konusu küçük bebeğimiz olunda durum daha önem kazanmaktadır. Neden öksürdüğünü, neyi olduğunu anlatamazlar. Bundan dolayı bebeği her öksürdüğünde biz annelerin içi cız eder. Çözüm bulmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Bebeklerde öksürük nasıl geçer diye yana yakıla çözüm aramaya koyuluruz. Aslında doğal bir refleks olan öksürük, solunum sisteminin kendini savunmak mekanizmasıdır. Birçok neden savunma mekanizmasını aktivite etmiş olabilir. Basit bir neden olabileceği gibi, ciddi bir hastalığın nedeni de olabilir. Böyle yazınca bazı anneler hemen kötüyü düşünmeye başlamış olabilir. Fakat telaş yapmaya gerek yok. Yapmamız gereken bebeğimizin nasıl bir öksürüğü olduğunu anlamamızdır. 

Gülen, sağlıklı ve huzurlu bebekler ailelerimizin mutluluk kaynağıdır. Bebeklerimiz sağlıklı olduğunda biz annelerin keyfine diyecek yoktur. Fakat bebeklerimiz hasta olduğunda dünya bizim için durur. Sadece bebeğimizi iyileştirmeye odaklanırız.  Öksürürken bebeğimizin nasıl acı hissettiğini kalbimizin ta derinliklerinde hissetmemiz, öksürük sırasında inip kalkan göğüs kafesini görmemiz üzülmek için yeter de artar. Bebeklerimizin hastalanmasına üzülmemiz gayet normal anne tepkisidir. Fakat üzülmek ve panik yapmak onu iyileştirmez. Bundan dolayı öksürmekten yorulan minik bedene nasıl faydamız dokunacağını araştırmamız ve gerekeni yapmamız gerekir. Öncelikle sakin olun ve öksürüğün kaynağının ne olacağını anlamaya çalışın. Bebeklerde öksürük nasıl geçer adımına geçebilmek için öksürüğün nedeni çözülmelidir. Bebeğimizi öksürürken dinlemek çözüm için önemlidir. 

Bebeklerde Öksürük Çeşitleri

Bebeğimin öksürmesinin nedeni ne? acaba sadece kuru öksürük mü yoksa ciddi bir rahatsızlığı mı var? Anlayabilmek için öksürüğün süresine ve özelliklerine dikkat edildiğinde nasıl bir öksürük olduğunu anlayabiliriz. Bebeklerde görülen öksürük ve çeşitleri şunlardır:

 • Kuru Öksürük: Öksürükle birlikte balgam veya mukus salgısı içermeyen öksürük türüdür. Kuru öksürük genellikle çok şiddetli ses çıkarır, bazen ise hafif şiddette seyreder. Çoğu zaman soğuk algınlığına bağlı olarak görülmektedir. Bebeğin kuru öksürmesi boğazlarını tahriş eder. Öksürüğün akciğerden atılırken mukus veya balgam olmaması boğazları zedeler. Bebeğimiz kuru öksürük olduğundan boğaz ağrısı da yaşıyor olabilir.
 • Balgamlı (Islak) Öksürük: Akyuvar hücrelerini içeren balgam ve mukus çıktığında bebeğimizin ıslak yani balgamlı öksürüğü var demektir. Balgamın olması bebeğimizde enfeksiyon olduğunu işaret etmektedir. Enfeksiyona bağlı seyreden balgamlı öksürüğü ateş takip eder. Böyle bir durumda sık sık bebeğimizin ateşini ölçmeliyiz. Bebeklerde ateş tehlikeli olduğundan ölçmeyi unutmayalım. 
 • Yalancı Kuşpalazı (Krup) öksürüğü: Bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun sebep olduğu bir solunum yolu hastalığı olan Kurp yani yalancı kuşpalazı hastalığının öksürüğüdür. Krup öksürüğü bebeğimizin ses tellerinin altındaki bölgeye etki eder. Bebeğimizde köpek havlaması gibi öksürük olduğunda krup öksürüğü olduğuna kanaat getirebiliriz. Bu öksürük çeşidi 6 aylık ile 5 yaş aralığında daha yoğun görülür. 
 • Hırıltılı Öksürük: Adı üzerinde olduğu üzere bebeğimizin içinden hırıltı geliyorsa bu astım ve bronşit tarzında hastalıkların olduğunu gösterebilir. Astım ve bronşit gibi hastalıkların söz konusu olması biz anneler için bebeklerde öksürük nasıl geçer problemini daha da ciddileştirmektedir.
 • Psikojenik Öksürük: Bu tür öksürüklerin nedeni fiziksel olarak açıklanamamaktadır. Genellikle gribal enfeksiyonlardan sonra görülür. Fakat bebeğimiz uyurken hiç öksürmez. Uyanık olduğunda kuru kuru öksürür. Bundan dolayı nedeni tam olarak açıklanamamıştır. 
 • Boğmaca Öksürüğü: Boğmaca bebeklerde görülen bir hastalıktır. Boğmaca hastalığının sebep olduğu bu öksürük başlangıçta hafif olarak başlar. Sonrasında ise ciddi öksürük nöbetlerine dönüşür. Nöbetler sırasında bebeğimiz nefes almakta güçlük çeker, boğulacak gibi olur. 

Soğuk Algınlığı ve Kuru Öksürük

Bebeğimizde görülen öksürüğü tedavi edebilmemiz için yukarıdaki öksürüklerden hangisi olduğunu doğru tespit edilmesi gerekir. Genellikle bebeklerde kuru öksürük çok sık görülmektedir. Balgam ve mukus olmayan bu öksürük güçlü kasılmalara sebep olduğundan bebeğimize acı vermektedir. Uzun süreli devam eden kuru öksürüğün bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında soğuk algınlığı gelmektedir. Soğuk algınlığı bebeğimizin boğazında tahriş meydana getirir. Bu tahriş beraberinde gıdıklanmayı, o da devamında öksürüğü getirir. Tahriş ve gıdıklanma bebeğimizde kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Öksürme devam ettikçe bazı bebeklerde balgamlı öksürüğe çevirebilir. Şayet balgamlıya dönerse bebeğinizin ateşine dikkat edin ve belli aralıklarla ölçün.

Grip bebeklerimizin öksürmesinin bir diğer nedeni olabilir. Bebeklerde öksürük nasıl geçer için kuru havanın bebeğimizin öksürüğüne neden olacağını unutmamak lazımdır. Bebeğin bulunduğu ortamların nemini artıracak yenilikler yapmak gerekir. Kuru ve aşırı sıcak hava bebeklerin boğazında kuruma ve gıdıklanma yapar. Bu da kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Reflüyü yetişkinlerde görülen bir hastalık zannederiz. Fakat ne yazık ki artık küçük bebekler bile reflü olabiliyor. Midedeki asitli içeriğin boğazdan yukarı çıkarak ağza gelmesiyle oluşan reflü boğazları tahriş eder ki bu durum öksürük yapar. Bebeklerimiz bazen reflü nedeniyle de öksürebilir. Sigara dumanının bebeklerin boğazını tahriş ederek öksürük yaptığını söylemeye gerek yoktur herhalde. Çünkü hiçbir anne baba bu kadar zararlı bir maddeyi bebeğinin yanında kullanmaz ve kullanmamalıdır.

Bebeklerdeki Öksürük Nasıl Geçer? 

Kasılmalardan dolayı bebeğimizin canını yakan ve yoran öksürükten bebeğimizi kurtarmak için bazen küçük önlemler almamız yeterli olmaktadır. Evde hazırlayacağımız doğal yöntemlerin yanında yapacağımız birkaç işlem bebeğimizi rahatlatacaktır. Bebeğimizin öksürükten kurtulması aynı zamanda biz annelerin de mutlu olması anlamına geldiği için sizlere öksürük tedavisi için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Etkili olduğundan yapmanızı tavsiye ederim.

 • Biz anneler bebeğimizi üşür korkusu ile kapı pencereyi sıkı sıkıya kapatırız. Oysaki bebeğin yaşadığı ortamın devamlı havalandırılması ve temiz havayla kirli havanın değiştirilmesi gerekir. 
 • Bebeğinizin yanında asla sigara içmeyin. Bunu deyince bütün anne babalar hemen “ bebeğin yanında sigara mı içilir” derler. Fakat balkonda sigarasını içen anne babalar bütün olumsuzluklarını kıyafetiyle nefesiyle içeri taşımaktadır. Bundan dolayı bebeklerde öksürük nasıl geçer sorusunun en kestirme cevabı evde sigara içenlerin sigarayı bırakması olacaktır.
 • Bebeğinizi oda parfümleri, parfüm gibi kimyasallardan uzak tutun. Odasında oda parfümü kullanmayın. Bu ürünler bebeğinizin öksürüğünün şiddetini artırır. 
 • Çok sıcaklık bebeğinizin boğazını tahriş eder. Bundan dolayı bir termometre alın bebeğinizin odasına asın ve yaz kış sıcak olmamasına dikkat edin. Odanın sıcaklığı en fazla 20 ile 22 derece arasında olmalıdır. 
 • Polyester ve dar kıyafetleri asla yavrunuza giydirmeyin. Çünkü bu kıyafetler ufaklığı sıkıp fazla terlemesine neden olur. Terli kıyafetlerin hemen değiştirilmesi gerekir. Yoksa hemen öksürüğe çevirir. Bundan dolayı %100 pamuklu ve rahat kıyafetleri tercih edin. 

Öksürük Tedavisi

Bebeklerin öksürüğünün tedavisi için kendimizin yapabileceği bazı hususlar vardır. Bunları yaptıkça bebeğinizin öksürüğünün hafiflediğini göreceksiniz. Sıcak veya kuru havadan kaynaklı öksürüğün tedavisi için soğuk buhar makinesi alınıp bebeğin odasına konulabilir. Bu makineler odanın nemini ayarlayacak ve bebeğiniz rahatlayacaktır. Anne sütüyle beslenen bebeğiniz öksürüyorsa onu sık sık emzirin. Yedek gıdaya geçmiş bebeklere ise bol sıvı verilmelidir. Süt, bitki çayı, bal, ılık su, taze ve ılık çorba gibi sıvı gıdalar bebeğimizin boğazının yumuşatır ve öksürüğünü azaltır. Sıvı gıda verilmeye devam edildiğinde öksürük kesilebilir. Burun içinin nemlendirilmesi de öksürüğü kesebilir. Bunun için bebeklere özel burun spreylerinden alıp burun kanallarını nemlendirmek bebeklerde öksürük nasıl geçer için iyi bir yöntemdir.

Bebekler Görülen Öksürükte Evde Dikkat

Bebeklerin tüm ihtiyacı biz anneler tarafından karşılanmaktadır. Biraz his yardımı ile biraz da gözlem ile anneler bebeklerin ne istediğini çok rahat anlamaktadır. Bebekler genellikle rahatsız oldukları zaman uyku düzenini ve iştahını kaybetmektedir. Bebeklerde öksürük nasıl geçer? Öksürük balgamlı ise ilaç kullanmadan atlatmak biraz zor olmaktadır. Kuru öksürük halinde bitki çayları öksürüğü kesebilmektedir. Geceleri gelen öksürüğü azaltmak için bebeğin yastığını biraz yükseltmek gerekmektedir. Aynı zamanda bebeğin odasının nemli kalmasına özen göstermek gerekmektedir. Yatmadan önce bebeğe içirilen ılık içecekler bebeğin daha rahat uyumasını sağlamaktadır. Küçük dikkatler ve ılık bitki çayları ile rahatsız eden öksürüğü hafifletmek mümkündür. 

Bebeklerde Öksürüğü Kesmenin Doğal Yöntemleri

Bebeklerde öksürük nasıl geçer? Hemen hemen tüm kadınların ortak sorusudur. Çünkü anneler bebeklerini korumak için kimyasal ilaçlardan uzak tutmaya çalışmaktadır. Evde birkaç bitki çayı ile öksürük tedavisi:

_  Karışık çay; elma kabuğu ve çekirdeğini kullanarak çay hazırlamak mümkündür. Bir elmanın kabuğu, birkaç elma çekirdeği, biraz ıhlamur ve biraz da tarçın ile öksürüğe etkili çay hazırlamak mümkündür. 

_ Pekmez ve karabiber; biraz pekmez ve karabiber kullanılarak hazırlanan karışım ilaç gibi günde az miktarda çocuğa verilmelidir. 

_ Bal ve karabiber; 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal ile hazırlanan karışım öksürüğe etkilidir. 

_ Bitki çayı; tarcın, nane, ıhlamur, ada çayı, kekik ve elma kabuğu kullanılarak hazırlanan çay demleme usulü hazırlanmaktadır. Tatlandırmak için bal kullanmak daha iyi olacaktır. 

_ Tereyağ ve pekmez; 2 çorba kaşığı tereyağı ile bir çorba kaşığı pekmezi az miktarda su ile kaynatarak hazırlanan bir karışımdır. 

_ Soğan kürü; küçük küçük doğranmış bir adet beyaz bir soğanın üzerine bir çay bardağı şeker dökülür ve 1 saat kadar bekletilir. Beklenen sürenin ardından kürün üstünde biriken su az az bebeğe içirilir. Soğanın doğal antibiyotik etkisi vardır. 

Bu karışımlar 6 aydan küçük bebeklerin kullanımına uygun değildir. Çünkü altı aydan küçük bebeklerin anne sütü dışında besin alması doğru değildir. 

Bebeklerde Görülen Öksürüğün Nedenleri

Aslında öksürük başlı başına bir hastalık değil hastalığın belirtisi veya habercisidir. Öksürük bebekler tarafından bronşlarına yabancı cisim girdiğinde bunu atmak için kullanılan refleks durumudur. Solunum yollarından oluşan rahatsızlık nedeni ile bebeklerde öksürük görülmektedir. Akciğer problemleri öksürüğe neden olmaktadır. Kulak rahatsızlıkları öksürüğe neden olmaktadır. Burun akıntısının geri doğru gitmesi bebeklerde öksürük yapmaktadır. Sigara dumanı bebeklerde öksürük nedenidir. Bebeklerde öksürük nasıl geçer? En başta dikkat isteyen bir rahatsızlıktır. Bu dönemde bebeklerin kıyafetlerine ve terleme durumuna dikkat etmek gerekmektedir. Bol bol ılık sıvı tüketimi iyi gelmektedir. Anne sütünün bu dönemde daha sık verilmesi gerekmektedir. ☺

Bebeğimi Ne Zaman Doktora Götürmeliyim

Hafiften başlamasına rağmen 1 hafta kadar devam eden öksürük olduğunda bebeğinizi doktora götürmelisiniz. 1 veya 2 aydan fazla süren balgamlı öksürük ise bebeğinizin borçlarına zarar verir. Bronşit tarzı solunum yolu hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bebeğinizde kuru öksürük devam ederken kanlı, yeşil veya sarı renkte mukus çıkıyorsa, normalden daha fazla ve hızlı nefes alıyorsa, ateşi varsa, nefes almakta zorlanıyorsa, kronik akciğer veya kalp hastalığı varsa hiç vakit kaybetmeden hemen uzman bir doktora götürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com