fbpx

Bebek Emzirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Bebek Arasındaki En Güçlü Bağ 😍

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren aranızdaki en güçlü bağı emzirme ile sağlamaktasınız. Ancak bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenler olduğunu unutmamalısınız. Bebeğiniz ilk doğduğu anda onu emzirmeniz çok büyük önem arz etmektedir. Hem aç kalmamamsı için hem de yeni doğan sarılığına yakalanmaması için emzirmeniz gerekmektedir. Bebeğinizi hemşirenizin gösterdiği şekilde göğsünüzün kahverengi kısmını bebeğinizin ağzına alabildiği kadarını vererek hemen emzirmeye başlamalısınız. Bu işlemi 2 saatte bir tekrar etmelisiniz.  Böylece bebeğiniz aç kalmayacak ve kan değerleri düşmeyecektir. Ayrıca doğum sonrasında gelen ağız denilen sütün koruyuculuğu ve vitamin zenginliği sonraki günlerde gelecek olan sütünüzden farklıdır. Ağız bebeğinizin vücudunda eksik olan her şeyi tamamlayacak içeriğe sahiptir. bu nedenle emzirme konusunda ısrarcı olmanızı tavsiye ederiz.

Hemen Paniğe Kapılmayınız

Bebeğinizin doğumu ile acaba sütüm yeterli olacak mı endişeniz hemen boy göstermeye başlayacaktır. Ancak paniğe kapılmayınız. Normal doğumlarda hemen sezaryen doğumlarda ise bazen birkaç gün gecikme ile sütünüz gelmeye başlayacaktır. Anne olarak bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenler olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Evet, çok doğru bir noktaya temas sağladınız. Çünkü bilmeniz gereken hususlar var. İlk olarak sütüm yetmiyor diye sakın ha endişelenmeyin. Sütünüz siz doğru beslenmeye başladıkça ve bebeğiniz emdikçe artarak geliyor. Hatta bebek bir göğsünüzü emerken çoğu zaman diğer göğsünüzdeki süt akıyor.  Doğal akışına bırakmanızı önermekteyiz.

Anne olarak bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenler için ipucu vermeye devam edelim. Emzirme esnasında bebeğinize dokunun onunla konuşun bu aranızdaki bağı çok daha güçlendirecektir.

Dikkat!

Anne olarak bazı hususlarda özellikle hassasiyet göstermelisiniz. Bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenler arasında en önemli noktalardan biri de emzirme pozisyonudur. Bebeğinizi oturur konumda ve tam uyanık bir halde emzirmenizi tavsiye ederiz. Özellikle gece emmeleri sırasında tam ne olduğunu anlamayacak kadar uyanamamış olabilirsiniz. İşte bu nedenle kafanız tam aymadan lütfen emzirme işlemine başlamayınız. Bebeğinizin burnu kapanabilir ve nefessiz kalabilir. Bu nedenle rahat bir pozisyonda otururken emzirin ki bebeğiniz güvende olsun.

Bir başka husus ise, bebeğinizi sakın tembellik edip yatakta ve yatar pozisyonda emzirmeye başlamayınız. Siz uyku halinde iken farkına varmadan tekrar uyuyabilirsiniz. Göğsünüz siz farkında olmadan bebeğinizin nefes almasını engelleyerek ona ciddi zararlar verebilir. Bu tarz hatalarda geri dönüş yoktur lütfen dikkat ediniz. Evet, anne olmak çok zor hele ki ilk zamanlarda ve alışma evresinde uykusuzluk sizi çok yoracak ama inanın bu uyarıları dikkate alarak çok rahat edebilirisiniz.

İlk zamanlarda emzirme işlemi için iki göğsünüzü de kullanın. Yaklaşık 15 dakika sonra diğer göğsünüzü emzirmenizi önermekteyiz. Bu arada ilk aylarda göğüs uçlarınızda yaralar olabilir. Endişelenmeyin. Saf zeytin yağ ile masaj yaparak bu sıkıntının da kolayca üstünden gelebilirsiniz.

Emzirme Sonrası

Bebeğinizi emzirdikten sonra asla gazını almadan yatırmayınız. Eğer fazla emmiş ise gazı ile birlikte bu fazlalığı kusarak uyuması çok daha sağlıklıdır. Eğer bu işlemi uygulamadan yatırır iseniz bebeğiniz siz uyurken kustuğunda boğulma tehlikesi ile yüz yüze kalabilir. Bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenler konusunun yanında bu konulara da aşırı hassasiyet göstermelisiniz.

İlk aylarda anne ve bebeğin birbirine alışma evresi olduğundan biraz yorucu olabiliyor. Ancak zamanla uyku düzeni ve emme düzeni tam oturduğu zaman sizde bebeğiniz de çok rahat edeceksiniz. Bebeğinizi korumak, büyütmek ve ona sonsuz sevgi vermek annelerin içgüdüsel davranışlarındandır.

Mesela çalışan bir anne iseniz bebeğiniz için sütünüzü istiflemenizi önermekteyiz. Böylece siz yanında olmasınız da beslenmesi aynen devam etmelidir. Bebeğiniz için ilk altı ay anne sütü çok önemli. Çünkü gelişimini sadece sizden emdiği süt ile sağlamaktadır. Altı ay sonra ek gıdalara geçiş evresi ile sütünüz koruyucu rolle tüketilmektedir.

Her ne kadar uykusuz gecelerinizde olsa dünyanın en güzel duygusu olan anneliği tadıyorsunuz ve bu meleğin siz çok ihtiyacı var. sıkıntı sadece ilk 6 ay sonrası inanın çok keyifli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com