fbpx

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Her insanın bebeklik döneminde itibaren sahip olduğu dişlerinin sağlıklı olması oldukça önemli bir durumdur. Bebekte diş sağlığına daha çok dikkat edilmelidir. Çünkü bebekler bu durumu kontrol edemeyecek kadar küçüktürler. Bebeğin diş sağlığı, son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu dönem bebek için oldukça hassas olduğundan, bebeğin diş çıkarma döneminde ona yardımcı olmak gereklidir.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?
Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Bebekte Diş Çıkması Durumu

Bebekler, anneleri olmadan tek başlarına kendilerine dikkat edemezler. Bu durum karşısında anneye büyük sorumluluklar düşer. Sadece anneye değil babaya da görevler düşer. Diş çıkarma dönemi bebek için oldukça sıkıntı yaratan bir dönemdir. Bu dönemi kolay atlatabilmek gerekir. Bebek diş çıkarma döneminde oldukça rahatsız olur. Aynı zamanda diş çıkarmanın bebeğe etkileri de görülür.

Süt Dişi Nedir?

Süt dişi, bebeğin 5-6 aylıkken çıkardığı ve yaklaşık 7-8 yaşına geldiğinde kendiliğinden dökülür. Bebek dişleri olarak da adlandırılır. Bu dişlerin oluşumu anne karnında gerçekleşir. Ancak doğduktan sonra çıkar.

Bebekte Diş Çıkarma Zamanları

Bebeklerde diş çıkarma zamanı genel olarak 6-7 aylıkken başlar. Ancak bu durum bazen değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler 3 aylıkken erkenden diş çıkarabilir. Bazıları da 12 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Bunlar olağan durumlardır. Genelde diş çıkması öncelik olarak ön dişlerde oluşur. Her bebek genel olarak ilk ön dişlerini çıkarır.

Süt dişlerinin tamamının çıkması genel olarak 3 yaşına kadar tamamlanmış olur. Bu zamanlamalar bebeğe göre farklılık gösterebilir. Bebeğin diş çıkarma zamanı dikkate alınmamalıdır. Dikkate alınması gerekilen konu, diş çıkarma zamanı sırasında oluşan sorunlara karşı yapılması gerekenlerdir. Bebeğin diş sağlığı hakkında bireylerin bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş oluşumu anne karnında gerçekleşir. Ancak bu dişler bebek doğduktan yaklaşık 6 aylıkken çıkmaya başlar. Bebeklerde diş çıkarma dönemi oldukça hassas bir dönem olduğundan sıkıntılı geçer. Bebekler diş çıkarma dönemine girdiğinde belirti gösterir.

Bu belirtiler şunlardır;

 • Bebeklerde salya artışı fazlalaşır.
 • Hafif derecede ateş görülebilir.
 • Sürekli huzursuz ve ağlama durumları görülebilir.
 • Bebek bu süreçte ellerini ağzına götürme gereksinimi duyar.
 • Bebeğin uyku düzeninde bozulmalar oluşabilir.
 • İştahsızlık durumu görülür.
 • Bebeğin diş etlerinde şişlik ve kızarıklık durumları görülebilir.

Bu belirtileri bilmek bebeğin dış çıkarma dönemine girdiğini anlamaya yardımcı olur. Bebekler de genel olarak görülen belirtiler bunlardır. Ebeveynler, bebeğin dış sağlığı için bu belirtileri bilmesi gerekir.

Bebekte Diş Çıkarma Durumu Nasıl Rahatsızlıklar Oluşturur?

Bebekte diş çıkarma dönemi oldukça zorlu bir dönemdir. Diş çıkarma döneminde bebekler oldukça huzursuz olurlar. Ancak bu huzursuzlukların yanında diş çıkarma döneminin yan etkileri de vardır. Özellikle ateşlenme durumu her bebekte rastlanan bir durumdur. Ateş yaklaşık 38 dereceye kadar çıkabilir.

Ancak uzun sürmez. Ateşin yanında ishal olma durumu da vardır. Diş çıkarmanın bebekte ağrı yaratması durumu vardır. Ancak her ne kadar bu durumlar diş çıkarma döneminde görülen yan etkiler olsa da bu durumların uzun sürmesi normal değildir. Bu durumların uzun sürmesi başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumda doktora gitmek gereklidir.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?
Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Bebeklerin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Her ne kadar bebeklerin bu dönemi daha kolay atlatması için yöntemler uygulansa da bu sıkıntılı dönem yine de sorunsuz atlatılamaz. Diş çıkması doğal bir olaydır. Bu durum bebek için oldukça ağrı yaratan bir durumdur. Bebek huzursuz olabilir.

Bu dönemde bebeğe yardımcı olmak için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Bebeklerin ağızları bu dönemde hassas olduğundan dolayı beslenmesine dikkat edilmelidir. Çok sıcak gıdalar verilmemelidir.
 • Bebeğin çiğneyebileceği gıdalar onu rahatlatır. Bu yüzden ağzına çiğneyebileceği besinler verin.
 • Kereviz sapı yine bebeğinizi rahatlatacak bir bitkidir. Bu kereviz sapını bebeğinizin ağzına verin böylece dişlerine sürecek ve bu durum rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.
 • Bebeğiniz yeteri kadar su içmelidir. Su bebek için oldukça önemli bir gıdadır.
 • Soğuk gıdalar bebeğin daha çok rahatlamasını sağlar.
 • Havucu bir beze sarıp bebeğinizin eline verebilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz ağzına alarak dişlerine sürer. Bu durum onda rahatlamaya sebep olur.
 • Bebekler diş çıkarma esnasında kaşıntıyı ve ağrıyı gidermek için sürekli ağızların bir şey almak isterler. Bunun için yeşil soğan oldukça faydalıdır. Soğanın beyaz kısmı bebekte ki kaşıntıyı ve ağrıyı hafifletebilir.
 • Bebeklerin sürekli olarak kaşıntı hissetmesi rahatsız olmalarını sağlar. Bu durumda ebeveynler parmaklarını güzelce yıkayarak diş bölgesine hafif masaj yapabilir. Bu masajda bebeği oldukça rahatlatır.

Tüm bu doğal yoların yanında eczanelerde, bebeklerdeki ağrıyı azaltmak için direk olarak dişin üzerine sürülen kremlerde vardır. Bunun yanında ağrı kesici ilaçlarda verilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu ağrı kesiciler doktora danışılmadan bebeğe verilmemelidir. Bebeğinizin bu dönemi sağlıklı olarak atlatması için tıbbi müdahale yapılmamalıdır. Bebeklerin mutlaka yaşaması gereken bir dönemdir. Sadece bu dönem biraz sıkıntılı geçer. Bu da gayet doğaldır.

Diş Çıkarma Döneminde Doktora Gitmek Gerekli Midir?

Bebeklerde diş çıkarma dönemi olağan bir durumdur. Bu dönem hem bebek açısından hem de ebeveynler açısından zor bir dönemdir. Bebekte meydana gelen birtakım sorunlar aileleri endişelendirebilir. Özellikle yüksek ateş ve ishal durumu aileleri endişeye sokar. Ancak bu belirtiler normaldir. Bu belirtiler uzun süre devam ederse doktora gitmek gerekir. Çünkü diş çıkarma döneminde ateş ve ishal durumu uzun sürmez. Bu dönemde kesinlikle doktora danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin. Doktora danışmadan bir müdahale yapmak kesinlikle yanlıştır. Bu dönem geçicidir. Bebeğinizin bu dönemi rahat atlatması için doğal yollar deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com