fbpx

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Bebek dünyaya geldikten sonra anneler için önemli olan ilk şey; sütün yeteri miktarda gelmesi ve bebeğin anne emmesini emmesidir. Anne sütünün üretimi çok önemli. Süt üretimin yeteri kadar olmaması birçok sorunu beraberinde getirir. Bu nedenle süt üretiminin desteklenmesi gerekir. Anneler, bu konuda pek çok şey yapabilirler. Başta sağlıklı ve doğru beslenmek olmak üzere bebeğin emzirme pozisyonuna kadar atılacak birçok adım var. Anne sütünü artırmanın 7 yolu izlenerek anne sütünün miktarını ve aynı zamanda sütün kalitesini artırmak mümkün.

Annelerin bu özel dönemlerinde önerileri dikkate almaları ve uygulamaları kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlıkları bakımından gerekli. Bebekler için anne sütü çok önemli bir yere sahip. Her bebek anne sütü ile beslenmelidir. Bunun olabilmesi içinde annenin yeterince sütünün olması gerekir. Bunun yanı sıra; tüm önerilenler anne sütünün kalitesinin artmasını destekler. Bu da bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından yarar sağlar.

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu
Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Emzirmeye Hazır Olmak

Doğum sonrasındaki ilk ve en önemli aşama emzirme aşamasıdır. Bebeğin memeyi alması, düzenli emmesi ve bebeği doyuracak kadar bol süt gelmesi gibi birçok husus sayılabilir. Memeden yeteri kadar süt gelmesi bebeğin memeyi alması ve emmesiyle de ilişkilidir. Bu nedenle; bebeğin memeyi alması gerekir. Bunun için de anne memenin emzirmeye hazır olması çok önemlidir. Meme ucunda çatlaklar gibi cilt problemleri, memede ağrı ve meme ucunun belirgin olmaması bebeğin meme emmesini engelleyen durumlardır.

Bebek memeyi emmezse süt boşaltımı gerçekleşemez. Bu da süt miktarının gitgide azalmasına neden olur. Dolayısıyla annenin öncelikle bu sorunları çözmesi gerekir. Bunun için birkaç öneri mevcut. Meme ucu çatlakları için özel kremler kullanılabilir. Bunun için hekimden öneri alınabilir. Meme ucunun belirginleşmesi için memeye masaj yapılabilir. Böylece bu tür sorunlar ortadan kalkar.

Emzirme Sıklığı Düzeni

Anne sütünü artırmanın 7 yolu konusunda ilk adım emzirme sıklığıdır. Doğum sonrasında süt hemen gelmeyebilir. Bir ile üç gün arasında süt yavaş yavaş gelmeye başlar. Bebek anne memesini emdikçe süt miktarı artmaya devam eder.

Yeni doğan bebekler için bebek istediği her an meme verilmelidir. İlk zamanlarda günde sekiz ile on kez emzirme sıklığı normaldir. Bebeğin iki saatte bir olmak üzere emzirilmesi önerilir.

Zaman ilerledikçe emzirme sıklığı azalmaya başlar. Emzirme süresi biraz artar. Üçüncü ay itibari ile emzirme sayısı günde 4 ya da 5′ e kadar iner. Altıncı aydan sonra 3-4′ e kadar inebilir.

Süt Pompası Kullanımı

Süt pompası hemen her annenin tercih ettiği bir ürün. Eğer bu ürün doğru bir şekilde kullanılırsa süt artırımını destekler. Emiş gücü yüksek bir süt pompası ile süt salınımı artar.

Emzirme Pozisyonu

Anne sütünün artırılması için doğru emzirme pozisyonu alınmalıdır. Bebeğin memeyi doğru şekilde kavraması, bebeğin memeyi kuvvetli şekilde çekmesini sağlar ki bu da süt salınımını artırır.

  • Bebeğin başı biraz yukarıda olacak şekilde bebek kucağa alınır.
  • Bebeğin burnu meme hizasında olmalıdır.
  • Meme diğer elle tutularak bebeğin burnunun açıkta kalması sağlanır.

Bu şekilde emzirme devam eder. Doğru emzirme ile bebek memeyi kuvvetlice emer. Bu da sütün artmasını sağlar.

Süt Yapan Besinler

Annelerin süt yapan besinlere yönelmesi gerekir. Süt yapan besinler beslenme listesinde mutlaka yer almalıdır.

  • Sebzelerden; dereotu, ıspanak, karalahana, ısırgan, havuç. Bu sebzeler öğünlerde yer almalıdır. Özellikle havuç, süt kanallarını genişletmektedir.
  • Baklagiller; nohut, mercimek, barbunya, fasulye. Oldukça lezzetli olan bu baklagiller tüketilmelidir. Ancak; baklagiller gaz yapan yiyeceklerdir. Bu sorunu aşmak için bu yiyeceklerin bir gün önceden ıslatılması önerilir.
  • Meyveler sütü oldukça artırır. Ayva, armut, dut, incir ve taze beyaz üzüm.Çiğ olarak tüketilebileceği gibi kompostosu yapılarak içilebilir. Sütü artırmanın yanı sıra emzirme dönemindeki annenin enerji ihtiyacını da karşılar.
  • Kuru yemişlerden; ceviz, badem ve fıstık. Gün içinde on tane kadar yenmesi yeterlidir.
  • Diğer besinler; yulaf, kimyon, sarımsak, hurma, balık yağı da sütü artırmaktadır.

Bunların yanı sıra; anne sütünü artırmanın 7 yolu denilince çaylar da unutulmamalıdır. Rezene, papatya, ısırgan otu sütün artmasına destek olur. Yeşil çay yani bitki çayı tüketimi uzmanlarca de önerilmektedir. Ancak; hamilelik ve emzirme dönemi gibi özel dönemler için bu çayların tüketimine dikkat edilmelidir. Bu özel dönemlerde her bitki çayı yarar sağlamayabilir. Bunun için emziren anneler, bitki çayı tüketimi konusunda uzman hekimden onay almalı ve öneriler doğrultusunda çay tüketimi yapmalıdır.

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu
Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Uyku Düzeni

Emziren annelerin uyku düzenlerine dikkat etmeleri süt miktarı için gereklidir. Zira, yeteri kadar uyumamak sütün azalmasına yol açar. Öncelikle uyku düzeni oluşturulmalıdır. Anne, her gün aynı saatlerde uyumalı ve uyanmalıdır. Bebeğin bakımında ve emzirme döneminde uyku düzeninin oluşturulması ve bu düzene uyulması oldukça zor. Bu nedenle, babanın ve diğer aile üyelerinin desteği alınabilir. Annenin uyuması için anneye zaman kazandırılabilir. Zira annenin sütünün miktarı ve kalitesi açısından annenin yeteri kadar uyuması gerekir.

Stressiz Yaşam Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Gün içinde stresten uzak kalabilmek oldukça zor. Ancak; emzirme döneminde yaşanılan stres, öfke sorunları ve sinir bozuklukları sütün azalmasına neden olmakla birlikte sütün kalitesinin de bozulmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla bu da çocuğun sağlığı ve gelişimi için olumsuz bir durum. Annenin mümkün olduğunca stresten uzak kalması gerekir.

Gün içinde annenin sadece kendine özel sevdiği şeylerle ilgilenmesi ona huzur verecek ve stresten uzak tutacaktır. Söz gelimi; müzik dinlemek, kitap okumak, yoga yapmak gibi. Eğer stresten uzak kalınabilirse süt miktarının da ne kadar arttığı görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com