fbpx

6. Aydan Sonra Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

6. Aydan Sonra Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

Küçük kuzularımızı ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemeliyiz. Çünkü ilk altı ay anne sütü meleğinizi hem korumaya hem de beslemeye yeterli gelecek. Ancak altı aydan sonra sütünüz yetersizleşmeye başladığı için ek gıda dönemine başlamalı. Bebeğiniz altı aylık olduğu zaman çok daha hareketli olacağı için daha fazla enerji gerekecek. Oradan oraya emekleyecek sürünecek ve sıkça acıkacak. İlk bebeğimizde biraz tecrübesiz olabiliyoruz. Annelere de pek kulak asmıyoruz nedense bir inanası gelmiyor insanın bebeğine babaannesinin yedirmeye çalıştıklarına. Valla size bu konuda tavsiyem 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? Konusuna önceden hazırlanmanız olacaktır. Eğer nelerle bebeğini besleyeceğini bilirsen için çok daha rahat kuzucuğunun yiyeceklerin tadına bakmasını sağlayabilirsin.

Bebeğimi Ne Kadar ve Ne Sıklıkla Beslemem Gerekir?

Bebeğiniz artık yavaş yavaş yaramazlıklar yapmaya hoplamaya zıplamaya başlamış olmalı. Bu nedenle 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? Konusunu biraz açalım. Evet, annesi bebişinizi 3 kez emzirin ve 3 kez de normal öğün olarak beslemeye başlayın. Mesela gece emmesi ine olacaktır ama karnı tokken uyumuş ise daha geç emmeye uyanır. Sabah uyandığında emmek isteyecek eğer çok erken kalkıyorsa saat 6 gibi emzirin daha sonra biraz oynasın ve 8 gibi ona güzel bir kahvaltı hazırlatın. Küçük küçük tadına baksın ama sakın zorlamayın bu bebişinizin o besine karşı ön yargılı olmasından başka hiçbir şey sağlamaz. Hatta kuzunuz dilini çıkararak yahut püskürerek ilk defa yediği ama sevmediği şeylerin çaresine bakacak J etraf azcık batacak tabi.

Aslında bir anne olarak en dikkat etmen gereken konu bebeğinin mide hacmidir. Şuan ortalama 7 kilo kadar olan meleğinin minnak midesi 180 ml ile 210 ml civarındadır. Yani bir su bardağı kadar midesi var. Kendisi gibi organları da küçücük koca koca tabaklarla yemekleri yiyemeyecek ve fazla verdiğinizi kusacak bu nedenle üç dört kaşık bile yemesi yeterlidir. 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? E birlikte kaç saat arayla beslemeniz gerektiği de oldukça önemlidir. Bebeğinizi 2,5 ila 3 saat aralıklarla beslemeniz yeterli ama yemek istemiyor ise ısrar etmeyin yemeği beğenmemiş ise bırakın iyice acıkınca nasıl da yiyecek bir görün J bu yüzden aman aç kaldı emzireyim demeyin. Bu süreç biraz zorlu ama eğlenceli de emin olun.

Ek Gıda Şart mı?

Anne olarak emzirme aranızda ki en güçlü bağ olduğu için ek gıda şart mı? Diye aklınıza gelebilir. Ama ek gıda bebeğin büyüyüp gelişmesi için şart. Aksi halde ne kadar geç kalınırsa bu geçiş için hem gelişimi yavaşlayacak hem de gıdalar ile geç tanışması çok daha büyük bir sorun olarak anneyi çok yoracak bir konu olarak karşınıza çıkacaktır.

Anne olarak 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? Düşüncenize besin alerjileri de eşlik edecek. Yumurta ile ve bazı besinler karşılaştığında küçük alerjiler yaşayabilinir. Korkmayın ve o besini yine deneyin.

Ek Gıda Şart Mı

Bebeğinizi Nasıl Kolayca Ek Gıdaya Başlatırsınız?

Kuzucuğunuz için 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? Diye endişenizi çok iyi anlıyorum. Ancak bu süreci kolay atlatmanız için bazı ipuçları paylaşmak istiyorum.

 • Bebeği beslerken aç olduğundan emin olun.
 • Yavrunuz tadına baktı ve yemeği beğenmedi ise hiç ısrar etmeyin ve bir hafta kadar sonra bir daha verin. Daha ılımlı olacaktır.
 • Ek gıdaların önce azcık tadına bakmasını sağlayın. Eğer beğenirse sonraki kaşığı verin. Tadım için çay kaşığı kullanmak yeterli gelecektir.
 • Ek gıda olarak. Meyve püreleri, yoğurt, çorbalar. Sebze püreleri, yumurta, et, tavuk, tahıllar verilebilir. Bebeğine bu dönemde pekmezde verebilirsin ama bal için erken balı 2 yaşını geçtiğinde yedirmelisin.

Eee ne diyelim büyümeye başlayan yaramazınızla ek gıda süreciniz vatana millete hayırlı olsun

6 Aylık Bebeğinizin Kilosu Nasıl Olmalı?

Maalesef ek gıdaya geçişlerde kuzucuğun yeterince kilo almaması bir problem olabilir. Fakat bebeklerde ilk 6 ay büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Sonrasında büyüme hızı yavaşlamaya başlar. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. 6 aylık bebeğinizin kilosu doğduğu zamandaki kilonun 2 katına erişir. Maşallah! Fakat 1 yaşında ise doğduğu zamandaki kilonun 3 katı kiloya sahip olur. Boyunun uzaması da buna paralel şekilde yavaşlar. 6 aylık bebeğinizin gelişimi beklendiği şekilde değilse, maalesef kilo almıyorsa ve büyüme hızı olduğundan yavaşsa mutlaka ama mutlaka bir uzmana götürmelisiniz.

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Sıklığı Ne Olmalı?

 1. ay en önemli zamandır. Çünkü bu dönem kuzucuklar için bir geçiş dönemidir. 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? konusundan sonra, 6. aydaki beslenme sıklığına da değinmek gerekiyor. Öncelikle 6 aylık bir bebişin mide kapasitesi yaklaşık 180-210 ml’dir. Yani bu demek oluyor ki, oldukça fazla yemek yiyecek J İşin şakası bir yana, 🙂 bebeğiniz anne sütü ile beslemeye devam ediyorsa ki bu aylarda emmesi gayet doğal; 3 öğün anne sütü ve 3 öğün ek gıda alması gerekmektedir. Tıpkı 6 aydan sonra devam edeceği gibi. Fakat anne sütü ile beslenmiyorsa 2-3 öğün formül mama ve 3 öğün ek gıda, yani toplamda 5-6 öğün mama yemelidir. Aman sakın kilo almıyor diye ya da daha çok istiyor diye, bu öğünlerin dışına çıkmayın sonra şişkocuk oluverir. Evet, farkındayız bu dönemlerde çok sevimli oluyorlar, bol bol yemek yemek istiyorlar, ne zaman önlerine yemek konsa iştahla bakıyorlar ama kendinizi bu sevimli görüntüye kaptırıp çocuğu fazladan beslemeyin sakın J Ayrıca beslenme düzenini oturtmuş olmanız gerekmekte, kaç saatte bir beslenmeli diye düşünürsek; 2,5 -3 saatte bire karşılık gelir.

6 Aylık Bebeğimiz Ne Yer?

Ne yemez ki! Kesinlikle hayvansal ve bitkisel gıdalar alması çok önemlidir. Öncelikle meyve püreleri ile başlayalım anlatmaya;

Meyve Püreleri

Meyveler kuzucukların ihtiyacı olan C Vitaminin kaynağıdır. Ayrıca demir emilimini artırdığından dolayı bebeğinizin beslenme listesinde yeterli miktarda bulundurmanız önemlidir. İyice püre haline getirdiğinizden emin olun. Robotlar yardımıyla yapsanız bile tabağa boşaltırken taneleri kalmış mı kalmamış mı dikkat edin. Allah korusun o taneler çok zararlı olabiliyor. Turunçgiller, bebeğinizde reflü ve gaz şikayetine neden olabilir. Bu yüzden turunçgilleri 8. ya da 9. ayda bebeğin beslenme listesine eklemeniz çok daha doğru olacaktır. Elma, muz, armut, şeftali ideal meyvelerdir. Genellikle kayısı ve mor erik 6 ayda verilebilir ama miktarını az tutmak gerekir. İçerisindeki liflerden dolayı cırcır olma riski var. Bizden söylemesi…

Sebze Püreleri ve Çorbalar

Yine 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? Ne yedirmek gerekir dersek; kapak, patates, balkabağı, havuç, bezelye bebişin alması gereken vitamin, mineral, lif ve antioksidan ihtiyacını karşılar. Ama tabi ki bunları normal yemek pişirirmiş gibi yapmıyoruz J Sebzelerin içerdiği vitamin ve mineralleri mümkün olduğunda korumak gerekiyor pişirirken. Mevsimine uygun sebzeyi buharda ya da az suyla pişirdikten sonra iyice püre haline getirmek gerekiyor. Daha sonrasında yine içerisinde taneler olmamasına hepsinin tam olarak ezilmiş olmasına aman dikkat edin. Buharlı pişiriciler bu dönemde en iyi yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Yumurta

Yumurta

Kuzucuklar için en gerekli aminoasitler yumurtanın içerisinde var. B1, B2, B6, B12, B’lerden gidiyoruz bakalım. Başka? A, D ve biyotin, güzel güzel eee? Bol çinko, magnezyum mineraller, e demir de zengin başka? kolay sindiriliyor başka? E yeter bu kadarı en besleyici gıdalardan biri işte J Tabi bir de oldukça enerji veriyor ve bu süreçte bebeğinin vücuduna çeşitli reaksiyonlara neden olma riski de yüksek. O yüzden kıvamında vermek lazım. Bir de kesinlikle 6. aydan sonra başlamak gerek yumurtaya. Hazırlarken de yine püre haline getirmeyi unutmayın.

Et

Evet! 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? sorusunda geldik en önemli gıdalardan birine. Hazır değinmişken ne kadar pahalandı değil mi et? Ama gelin görün ki, bebeğinizin en temel besin kaynaklarından biri işte, el mecbur alınacak. Ne arasak var çünkü içerisinde. Protein, demir ve çinko gibi minerallerden B6 ve B12 gibi vitaminleri daha ne olsun? Özellikle de yağsız kuzu etini püre ya da kıyma şeklinde hatta yaptığınız çorbalara bile ekleyebilirsiniz.

Pekmez

Baştan söyleyelim büyüyünce pekmezi yiyen çocuklar çok nadir görülüyor. Bu yüzden bebekken yedirdiniz, yedirdiniz… Yediremediniz sonra etrafında döner durursunuz azıcık pekmez ye evladım diye 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? diye düşünmeyin hazır yiyorken pekmezi beslenmesine ilave edin. Özellikle dut pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi zengin demir içerdiğinden dolayı faydalı olacaktır. Fakat iyi emilebilmesi için süt ve süt ürünleri ile bir arada vermemek gerekiyor. O yüzden C vitamini içeren gıdalara karıştırın, elma püresinin azıcık üzerine dökün falan. 6 ayda portakal suyu verilmiyor yoksa at bir kaşık pekmezi içsin. Tabi daha sonrası için portakal suyuna karıştırmak mantıklı olur.

Hangi Ayda Hangi Besin Verilmeli?

Şimdi, asıl önemli olan da bu. Bebekleriniz hangi ayda hangi besinleri yemeli, hangi gıdalar zararlı hangileri faydalı? 6. Aydan sonra bebek beslenmesi nasıl olur? sorularının tümünün kilit noktasındayız;

 • Turunçgiller 8. ya da 9. ayda
 • Balık 7. ayda püre halinde ve kılçıklara çok dikkat ediyoruz. Tek tek ayıklıyoruz.
 • Kuru baklagiller ve mercimek 8. ayda
 • Nohut ve fasulye 9. ayda ve yine tanelerin olmamasına iyice ezilmiş olmadığına dikkat ediyoruz. Biliyorsunuz ikisi de suya girdiğinde şişer. Kuzucukların boğazına kaçma riski çok fazla. Katiyen tanelerinden vermiyoruz.
 • Karaciğer 9. ayda
 • Bal, çilek, domates, kivi, İnek sütü, yumurta akı gibi gıdaların alerji potansiyeli yüksektir. Az miktarda yumurta hariç diğerlerini 1 yaşından önce vermiyoruz.
 • Konserve ürünler, şarküteri ürünleri, katkılı ürünler, salça, tuz, şeker, bitki çayları ve baharatları kesinlikle 1 yaşından önce vermiyoruz.
 • Zaten sakız, kuruyemiş, patlamış mısır gibi yapışkan ya da sert taneli yiyecekleri de yine güvenliği açısından 1 yaşından önce hatta bir süre daha vermiyoruz.
 • Karnabahar, pırasa gibi sebzelerin gaz yapma ihtimali olduğu için 1 yaşından önce vermiyoruz.
 • Bamya, taze fasulye, taze börülce, ıspanak gibi lifli sebzeleri de vermiyoruz.
 • Beyin, böbrek, dalak gibi hastalık taşıma ihtimali olan sakatatlar da 1 yaşından önce hatta bir süre daha vermiyoruz.

Ee ne yiyecek bu çocuklar? dediğinizi duyar gibi oldum. Merak etmeyin daha var, bir sürü yiyebilecekleri besin var.

Son olarak;

6 Aylık Bebeğimizin Gece Beslenmesi Gerekli mi?

Şimdi bebişimiz ek gıdalarla beraber gerekli olan tüm besin öğelerini almaya başladı. Öyle olunca da 6 aylık bebeğiniz gece beslenmesine ihtiyaç duymaz. Artık iyi bir uyku çekmesi gece beslenmesinden daha önemli. Diyeceksiniz şimdi, e bu uyanıyor, emmek istiyor. Yani gerçekten acıkmış olabilir ama birazda alışkanlık ve keyif nedeniyle yaptığını da söyleyebiliriz. Gece uyanmıyorsa bebeğinizi uyandırıp emzirmenize gerek yok demektir. Haydi size de iyi geceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com